Владика Володимир Груца у свято Миколая: «Сьогодні ми не мусимо йти на мученицьку смерть, але завжди можемо чинити дрібні вчинки милосердя»

20 грудня 2020

Сьогодні дякуємо святому Миколаю за наш «Дім Милосердя». Дякуємо за його опіку над цим домом і над нами. За те, що посилає нам добрих людей, бо не всі вірили, що цей дім тут буде. Пам’ятаємо, скільки було різних пліток й інтриг, але святий Миколай виявився мудрішим від всіх. На цьому наголосив преосвященний владика Володимир Груца, єпископ-помічник Львівської архиєпархії УГКЦ, під час проповіді до вірних в «Домі Милосердя» Центру Опіки Сиріт у празник святого Миколая.

«Святкуючи свято тієї чи іншої особи, маємо нагоду поглянути на її життя. Нам важливо чогось від цієї людини навчитися. Подивитися, що я маю спільного з нею», — зазначив владика Володимир Груца на початку своєї літургійної гомілії.

На його переконання, Святий Миколай є відомим сьогодні, бо у своєму IV столітті жив праведним життям, а смерть земна для людини завжди є коронуванням її життя.

Милосердя не забувається

«В день святого Миколая, — припускає проповідник, — ми можливо стаємо трохи кращими, бо маємо надію, що він принесе нам якісь подарунки. Таким чином, отримуємо солодощі серед гіркоти життя».

«Ми отримуємо речі, які можливо не є якісь дорогі, але вони є цінними, бо про мене хтось пам’ятає. Розуміємо, що Миколай когось до мене послав. Нашому світу завжди бракуватиме милосердя, людської уваги, людяності, любові чи навіть доброго слова й усмішки на обличчі. Так є, бо милосердя не забувається», — переконаний владика Володимир.

Петро Гуменюк, Святий МиколайПетро Гуменюк, Святий Миколай

Бути подібним до святого Миколая

Він підкреслив, що святий Миколай впродовж всього життя жив за принципом: «Що дає права рука, то нехай про це не знає ліва». «Можливо, ці всі передання обросли також легендами, яким добрим той Миколай дійсно був, але навіть якщо в цьому є хоча б доля правди, то це вже дуже багато», — переконаний єпископ.

За його словами, діти і дорослі дуже полюбили святого Миколая, бо він приносить подарунки. Ми засинаємо в певному очікуванні і прокидаємося у певній радості і ми дякуємо святому Миколаю.

«Як би було в якійсь мірі добре бути подібним до Святого Миколая. Ми не мусимо дарувати щось матеріальне. Кожна людина має що дати: хвильку уваги, усмішку, подати комусь руку і це вже дуже багато», — переконаний єпископ-помічник Львівської архиєпархії.

Петро Гуменюк, Святий МиколайПетро Гуменюк, Святий Миколай

Життя складається із дрібних справ милосердя

Владика Володимир навів приклад одної дівчини як свідоцтва чудового виховання. Ця дівчина сказала Миколаю, що в неї все є і попросила в нього лише мандаринки. Як виявилося, її цього мама навчила. Тому вона розуміла, якщо їй Миколай подарує щось дороге, то інші діти нічого не отримають.

«Яку велику роль відіграють люди у нашому житті, які чинять дрібні справи милосердя, бо життя складається з дрібних речей. Така нагода нам дається навіть вже, адже під час Святої Літургії можемо молитися за рідних і близьких. Також за тих, кому важко у житті. Бо коли іншим людям буде добре, тоді світ і суспільство буде кращим, а нам в такому світі є і буде приємно жити», — сказав на завершення преосвященний владика Володимир Груца, єпископ-помічник Львівської архиєпархії УГКЦ.

За матеріалами Христини Кутнів для релігійного інтернет-ресурсу «Духовна велич Львова»