Відбулася чергова сесія Постійного Синоду УГКЦ

2 березня 2021

Впродовж 22–25 лютого 2021 року у форматі онлайн відбулася 15 (66) Сесія Постійного Синоду Української Греко-Католицької Церкви. Під час засідань владики Постійного Синоду здійснили ґрунтовний аналіз синодального діяння у минулому році та окреслили планування діяння Синоду на цей рік.

Відбулася чергова сесія Постійного Синоду УГКЦ

У синодальних засіданнях взяли участь: Отець і Глава Української Греко-Католицької Церкви Блаженніший Святослав, архиєпископ і митрополит Філадельфійський владика Борис Ґудзяк, архиєпископ і митрополит Перемисько-Варшавський владика Євген Попович, єпископ Пармської єпархії Святого Йосафата владика Богдан Данило та єпископ-помічник Тернопільсько-Зборівської архиєпархії владика Теодор Мартинюк. Секретарем засідань був владика Богдан Дзюрах, Секретар Синоду Єпископів УГКЦ.

Користь регіональних зустрічей

Перш за все, члени Постійного Синоду відзначили велику користь ініційованої минулоріч практики регіональних зустрічей владик із Отцем та Главою Української Греко-Католицької Церкви Блаженнішим Святославом. Отцями Синоду було зазначено, що такий спосіб покращує комунікацію між єпископами стосовно різних актуальних питань та викликів. Нагадаємо, що впродовж минулого року було проведено ряд зустрічей Отця і Глави УГКЦ Блаженнішого Святослава із владиками з України та з-поза меж нашої держави. Зокрема владики з-за кордону були поділені на три регіони: ієрархи із Західної Європи, ієрархи Північної Америки (США та Канада), а також ієрархи із Південної Америки та Австралії. Таким чином, кожен регіон мав нагоду представити свої специфічні виклики та проблеми, а також душпастирські ініціативи та служіння як відповідь на них.

Душпастирське планування до 2030 року

Відтак учасники засідань Постійного Синоду мали нагоду вислухати звіт архиєпископа і митрополита Філадельфійського владики Бориса Ґудзяка, Голови Робочої групи із душпастирського планування на період до 2030 року, щодо подальших напрацювань та кроків очолюваної ним Робочої групи. Окрім того, свій звіт представив правлячий архиєрей Лондонської єпархії Пресвятої Родини владика Кена Новаківського, Голова Душпастирської Ради Патріаршої Курії УГКЦ. В контексті обговорення було також підняте питання впровадження у життя постулатів Посинодального послання Синоду Єпископів УГКЦ 2020 року на тему убогості «Залишиться вам одне — те, що ви дали убогому!».

Звіти окремих підрозділів Патріаршої Курії

Окремим блоком засідань членів Постійного Синоду стали звіти окремих підрозділів Патріаршої Курії УГКЦ. Першими свою діяльність та перспективи розвитку представила Патріарша катехитична комісія УГКЦ в особі її очільника владики Давида Мотюка, єпарха Едмонтонського та заступника Голови п. Назара Дуди. Зокрема владика Давид довів до відома Синодальних Отців стан катехизації у сучасних умовах карантинних обмежень у зв’язку із пандемією Covid-19 та представив перебіг праці над перекладами на іноземні мови Катехизму УГКЦ для молоді «Ми йдемо з Христом».

Другими доповідачами стала Патріарша літургійна комісія УГКЦ в особі її голови владики Гліба Лончини та диякона Даниїла Галадзи. Владика Гліб розказав про осучаснення українського перекладу Божественної Літургії, над яким зараз працює очолювана ним комісії та про інші проєкти.

І третім перед Отцями Синоду виступив Голова Пасторально-міграційного відділу УГКЦ владика Степан Сус. У своїй доповіді владика презентував діяльність очолюваного ним відділу впродовж минулого року та коротко окреслив сучасні виклики перед душпастирями у різних країнах та місцевостях, де немає структур нашої Церкви та якими опікується Пасторально-міграційний відділ. Члени Постійного Синоду схвально відгукнулися про діяльність Відділу, зокрема про відвідини різних громад УГКЦ за кордоном, що стало видимим знаком близькості Церкви-Матері до своїх дітей, розсіяних по світі.

Розгляд інших документів

Серед інших документів, які були предметом розгляду, варто згадати «Інструкцію про перебування священнослужителів поза межами своєї єпархії», оновлений текст «Екуменічної концепції УГКЦ», а також «Положення про важливість Святого Таїнства Єлеопомазання».

Останній день засідань Постійного Синоду УГКЦ ознаменувався доповіддю о. Романа Шафрана щодо стану підготовки 7 сесії Патріаршого Собору Української Греко-Католицької Церкви.

Наступне засідання Постійного Синоду було вирішено провести у травні цього року.

Фото з архіву