У соборі Святого Юра у Львові молитовно відзначили престольний празник
Архикатедральний собор Святого Юрія у Львові урочисто відсвяткував престольний празник. Святкування розпочались 5 травня 2021 року Великою Вечірнею з Литією, яку очолив високопреосвященний владика Ігор Возьняк, архиєпископ і митрополит Львівський.
У день празника святого славного великомученика, переможця й чудотворця Юрія, 6 травня 2021 року, високопреосвященний владика Ігор Возьняк, архиєпископ і митрополит Львівський, відслужив в архикатедрі Архиєрейську Божественнну Літургію. Співслужили йому преосвященний владика Миколай Бичок, єпарх Мельбурнський, преосвященний владика Степан Сус, Куріальний єпископ Києво-Галицького Верховного Архиєпископства, преосвященний владика Петро Лоза, єпископ-помічник Сокальсько-Жовківської єпархії, преосвященний владика Володимир Груца, єпископ-помічник Львівської архиєпархії, численне запрошене духовенство та сотрудники архикатедри.
Мучеництво за Христа продовжується і сьогодні
Святкову проповідь про постать великомученика Юрія виголосив преосвященний владика Миколай Бичок, роздумуючи над роллю мучеництва у Христовій Церкві через слова Ісуса Христа про несправедливе переслідування та убивство Його учнів. «Це пророцтво Ісуса вже здійснилося на християнах Церкви перших трьох століть, коли різні царі та їхні помічники вбивали християн, думаючи, що приносять службу богам, захищаючи свою віру та тим самим спасаючи державу. Зрештою, це пророцтво здійснюється і сьогодні, коли в багатьох частинах світу Христова Церква є переслідувана і гонима, через що численні християни засвідчують свою любов до Бога через мученицьку смерть. Проте кров мучеників стала і стає насінням для майбутніх християн, як навчає нас Тертуліян, один з ранніх Отців святої Церкви».
Перемога над гріхом святого Юрія
Саме таким добрим насінням, за словами проповідника, став святий Юрій, що пізнав правдиву віру серцем через приклад батька. «Як римський воїн, він був хоробрим, сміливим, відданим військовому обов’язку, але в глибині його серця зберігся образ батька-мученика і його віри в Ісуса Христа, за ім’я якого батько віддав своє життя». Серед жорстоких гонінь, які спричинив імператор Діоклетіан, святий Юрій мужньо визнав свою віру і після численних катувань загинув мученицькою смертю.
«Свята Церква називає великого мученика Юрія переможцем не тому, що він не зазнав поразок у військових битвах, а тому що своєю непохитною вірою в Христа переміг нечестивого імператора. Саме це і є його найбільша перемога», — наголосив проповідник, опираючись на вчення святого Івана Золотоустого про те, що справжнє мучеництво визначається сердечним наміром віддати життя за віру.
«Ми потребуємо мудрості перед обличчям зла…»
Звертаючись до постаті Юрія-Змієборця, єпископ звернув увагу на двоїстість сприйняття образу змія — як уособлення зла та символу мудрості, необхідної в духовній боротьбі. Відтак «ми не можемо бути наївними перед обличчям зла — ми потребуємо мудрості, знання, маємо бути свідомими присутності в світі не лише доброї волі, але й волі, яка протистоїть добру». Сьогодення показує нам змія, що пожирає наші життя — війна, згубні пристрасті, особисті хиби та гріхи. «Приклад святого Юрія Переможця заохочує всіх нас сміливо виходити на боротьбу з цим лютим і підступним змієм». Людина потребує постійної пильності та мужності у своїй вірі, яку, власне, досвідчує святий великомученик.
«Дорогі во Христі, просімо сьогодні у великомученика Юрія заступництва для наших військових, допомоги у духовній боротьбі з пристрастями, щоб він допомагав нам сокрушити голови невидимих зміїв, якими є наші власні гріхи, та з умилінням взиваймо: „Святий великомученику Юрію, моли Бога за нас грішних!“» — закликав владика Миколай Бичок.
Вручення Митрополичих відзнак на завершення
Під час Літургії о. Ігореві Кунцю, синкелу у справах мирян Львівської архиєпархії, було надано відзнаку — право носити жовтий хрест із прикрасами куріального зразка на час виконання уряду.
Митрополит Львівський УГКЦ високопреосвященний владика Ігор, у свою чергу, заликав помолитися за усіх єпископів, священнослужителів, які особисто долучилися до відзначення празника, а також подякував кожному, хто у непрості часи пандемії, все ж долучається до спільної молитви.
По завершенні Літургії митрополит Ігор висловив сердечну подяку архиєреям та духовенству, усім парафіянам та гостям собору, які долучилися до спільної молитви, а відтак вручив подячні грамоти. Зокрема, Митрополичу відзнаку одержала п. Надія Поворозник, регент Митрополичого хору Архикатедрального собору святого Юра, з нагоди 25-ліття служіння при архикатедрі, п. Тарас Яценко, співзасновник та керівник медіа-хабу «Твоє Місто», за постійну плідну співпрацю з Львівською архиєпархією, працівники Курії ЛА п. Андрій Працьовитий, п. Ірина Пашковська, п. Галина Івахів.
Пресслужба Секретаріату Синоду Єпископів УГКЦ