Владика Йосафат Мощич здійснив молитовний об’їзд Чернівці з відреставрованою іконою Матері Божої «Надія Безнадійних»
Буковинська чудотворна ікона Матері Божої «Надія Безнадійних», яка від листопада 2019 року перебувала у Львові на реставрації, 11 квітня 2020 року повернулася до Чернівецького катедрального собору Успіння Пресвятої Богородиці.
Одразу у неділю, 12 квітня, єпископ Чернівецький Йосафат Мощич у супроводі пресвітерів здійснив молитовний об’їзд містом із іконою у намірі могутнього заступництва Пресвятої Богородиці, покровительки Буковини, за чернівчан, увесь буковинський край та Україну. Об’їзд тривав 16.00 до 18.00 години із зупинками біля греко-католицьких парафій. Усю дорогу єпископ із священниками прославляли Пресвяту Богородицю в чудотворній іконі молитвою вервиці.
«У цей особливий час, коли всі потребуємо надійного захисту, ми знову будемо особисто молитися перед іконою в намірі збереження нашого міста та народу, а коли завершиться карантин, тоді ця ікона стане доступною до вселюдного почитання. Вимолюємо, щоб це було вже у травні, який є особливим місяцем почитання Богородиці в Католицькій Церкві.
Також для нас було великою несподіванкою і радісною новиною довідатися, що при реставрації з’ясувалося наступне: нашій іконі не двісті років, а приблизно чотириста! Цілком ймовірно, що ікона є реплікою Ченстоховської ікони Матері Божої. Але про все це напишемо згодом, коли отримаємо всі необхідні документи та зробимо офіційне представлення в катедральному соборі Успіння Пресвятої Богородиці.
Ми віримо, що і тепер Матір Божа зробить своє перше чудо після реставрації і збереже наше місто — зупинить пагубну пошесть.
Нехай відновлений первісний лик Богородиці та Ісуса відновить і в нас образ і подобу дітей Божих. Пресвятая Богородице, спаси нас!» — сказав владика Йосафат.
Довідка
Чудотворний образ Чернівецької Богородиці є святинею церкви Успіння Пресвятої Богородиці в Чернівцях – першого на Буковині греко-католицького храму. Ікона має назву «Надія безнадійним», адже молитва перед нею приносить зцілення від багаторічного безпліддя, а також звільнення від алкогольної та наркотичної залежності. Саме тому Чернівецьку Богородицю вшановують - як покровительку родини, перед нею моляться за всіх членів сім’ї, за ласку мудрого і гарного виховання дітей, за розв’язання важких життєвих проблем.
Гаслом чудотворного образу стали слова: «Стережися безнадійності – звернися до Надії безнадійних». У 2002 році до ікони відбулася міжнародна проща «Вервиця», після якої до настоятеля Успенського храму надійшло чимало листів із свідченням про щасливе зачаття і народження дитини в тих, хто брав у ній участь. Проте, трапляються випадки, коли ласку дітонародження отримують навіть ті, хто молився перед копією Чернівецької Богородиці далеко від Чернівців. Особливим Божим знаком є те, що народжені діти, випрошені перед цим чудотворним образом, приходять у світ у дні церковних свят.
Історія ікони Матері Божої Чернівецької сягає часів Середньовіччя, в той час був поширений іконописний стиль павутинного розпису. Відомості про походження ікони майже відсутні. Відомо тільки, що на початку XVIII ст. образ здійснив подорож із Риму через Грецію та Болгарію до галицьких монастирів і знайшов свій притулок на Буковині. Ця ікона згуртувала довкола себе ініціативну групу вірних для будівництва у 1821 році першого на Буковині греко-католицького храму. Відомий буковинський жертводавець і фундатор церкви Тадей Туркул у 1879 році в Кракові виготовив для ікони позолочені ризи. Ікона складається з двох частин: сам образ Божої Матері з Дитятком на руках та «віночка ангелів», які підносять Пресвяту Діву Марію на Небо, що був домальований в період, коли образ вставляли в бічний вівтар іконостасу. Сам іконостас був виготовлений у Відні. Над його розписом працював відомий польський іконописець Адам Отеховський. У 1879 році у Кракові були замовлені друковані копії Чернівецької Богородиці, що їх роздавали численним паломникам, які приходили вклонитися святині. Біля ікони свого часу молилися до Божої Матері видатні українські культурні діячі Ольга Кобилянська, Ірина Вільде, Степан Смаль-Стоцький та інші видатні українці,які були парафіянами Успенського храму. Із приходом на Буковину радянської армії в 1946 році Успенську церкву у греко-католиків відібрали і передали РПЦ, а в 1961 році перетворили її на промисловий склад. Тоді вірні встигли врятувати від нищення та перенести до Свято-Миколаївського храму УПЦ унікальний іконостас та кілька образів, серед яких опинився й чудотворний образ.
25 січня 1995 року образ Чернівецької Богородиці урочисто повернувся до собору Успіння Пресвятої Богородиці УГКЦ, де його щодня відвідують паломники.
За матеріалами Чернівецької єпархії УГКЦПресслужба Секретаріату Синоду Єпископів УГКЦ