«Боже змилування з’явилося на землі!» Різдвяне послання владики Степана Менька

14 січня 2022

У Різдвяну ніч, позначену приходом Божого Сина у цей світ, владика Степан Меньок, екзарх Донецький, засилає свої щирі вітання у кожну домівку та сім’ю із Рождеством Христовим.

«Боже змилування з’явилося на землі!» Різдвяне послання владики Степана Менька

РІЗДВЯНЕ ПОСЛАННЯ

владики Степана Менька,

екзарха Донецького

Дорогі співбрати в священстві і в чернецтві,
всесвітліші і всечесні отці,
преподобні брати і сестри,
брати і сестри в Христі!

«Ти ж, Вифлеєме-Євфрато, занадто малий,

щоб бути між тисячами Юди,
але з тебе вийде мені Той, хто має бути володарем в Ізраїлі…
Він стоятиме й пастиме в Господній силі та величі імени Господа, Бога свого.
Вони сидітимуть, бо він тоді буде великим аж до кінців землі»

(Міх. 5, 1–3)

Старозавітні пророцтва в багатьох місцях Святого Письма вказують на прихід Месії на землю. Ми переконуємося в цьому, дослідивши їх зміст, і навіть можемо переконати юдеїв, які мають добру волю. Пророцтва про народження Месії також нас утверджують у вірі в Сина Божого, який в тілі прийшов на землю. Вифлеєм — місто хліба, такий переклад назви міста. Хліб — найнеобхідніша їжа в житті людини, щоб не померти з голоду. Ісус народжується у Вифлеємі як людина і Бог одночасно. Слово Боже стає тілом і оселяється між нами. В убогій стаєнці в немічному немовляті проявляється незбагненна любов Божа до нас. Ісус в незбагненний спосіб стає для нас Євхаристійним хлібом — народжується і вмирає на кожній Святій Літургії, а потім воскресає і дається на поживу всім.

В ці важкі часи сьогодення ми ще і ще раз повинні повертатися до події народження нашого Спасителя. Хто дасть нам сили пройти всі випробування, як не Він? Уся Вселенна стрепенулася і радісно ожила під час цієї події.

«Готуйся Вифлеєме, добре приберіться ясла! Вертепе привітай, бо Істина прийшла, тінь минула і Бог від Діви появився людям, прийнявши нашу подобу і обожествивши тіло. Тому Адам відновляється з Євою, взиваючи: Боже змилування з’явилося на землі, щоб спасти рід наш» (Стихира з Навечір’я Різдва).

Боже змилування з’явилося на землі!

Боже змилування для всіх старозавітних праведників і також для нас, що живемо в теперішньому часі. Бог просвічує і освячує кожну людину, яка приходить на світ.

«Цей є Бог наш, що від Діви народився і з людьми перебував, ніхто інший не прирівняється до нього» (Стихира з Навечір’я Різдва).

Разом із пандемією прийшло випробування на цілий світ. Де знайти розраду і потіху, як не в Христі? Пандемія — це час випробування нашої віри, розуміння глибшого сенсу людського життя, більшого уповання на Бога, а також пригадування нам про мету нашого життя — радісну зустріч з Богом.

Свято Різдва Христового є радісним. Бог приходить до нас, і ми не забуті. Приходить у тілі, подібному до нашого тіла. Стає братом по плоті, і тому є нам ближчим і зрозумілішим. Ми прийшли у світ в часі, а відійдемо у Вічність, до вічної Божої радості. Всі ми, що в Христа хрестилися, у Христа зодягнулися. Каже апостол Павло: «А коли ви Христові, то ви потомство Авраама, спадкоємці за обітницею» (Гал. 3, 29).

Радісно вітаймо один одного в цей різдвяний час:

Христос Рождається! І також радісно відповідаймо: Славімо Його!

† Степан Меньок,
екзарх Донецький УГКЦ