Владика Діонісій Ляхович відзначив нову книгу про митрополита Андрея Шептицького та її автора
У межах душпастирського візиту Апостольського екзарха для українців візантійського обряду в Італії владики Діонісія Ляховича та протосинкела о. д-ра Теодосія Р. Греня, ЧСВВ, до українських громад у містах Тренто та Больцано, відбулася презентація книги їхнього душпастиря о. д-ра Августина Баб’яка «Per amore del suo popolo. La vita eroica del metropolita Andrea Szeptyckyj (1865–1944)» («Заради любові до свого народу. Героїчне життя митрополита Андрея Шептицького) (1865–1944)».
Книга про видатного діяча Української Церкви вийшла друком італійською мовою у видавництві «Криниця Якова» у травні цього року. Вона знайшла дуже позитивні відгуки серед провідних європейських фахівців у галузі історії, а передмову до неї написав відомий італійський історик Джованні Кодевіла. Про це розповідає Відділ комунікацій Апостольського екзархату в Італії.
Варто зазначити, що о. Августин, який захистив докторську дисертацію у Ліонському католицькому університеті, поряд із душпастирським служінням для українців в Італії, плідно працює у науковій сфері. З під його пера вийшли численні статті, наукові конференції, а також книги, присвячені історії УГКЦ. Серед особливих наукових зацікавлень автора — діяльність митрополита Андрея Шептицького, що є цінним вкладом у поглиблення та поширення відомостей про нього, зокрема під час беатифікаційного процесу, що триває зараз.
Мета написання книги
Мету написання книги о. Августин пояснює наступним чином: «Метою книги є висвітлити чесноти митрополита Андрея Шептицького, віру, надію і любов, духовність і людяність у його майже півстолітньому єпископському служінні. Митрополит Андрей — це стійкий і непохитний провідник Греко-Католицької Церкви та українського народу у важкі часи домінування імперій та тоталітарних держав; його постать і вчення особливо тепер є актуальними для українського народу, який продовжує шукати та утверджувати під час цієї війни свою національну та церковну ідентичність і державну самостійність, плекаючи цінності, притаманні європейській спільноті».
Привітання від владики Діонісія Ляховича
Під час презентації своїми думками щодо цінності даної наукової праці поділився і владика Діонісій. Насамперед він підкреслив, що о. Августин, поряд із священничим служінням для трьох українських громад, багато часу та зусиль присвячує науковим дослідженням, які виходять друком для широкого кола читачів. Єпископ пригадав: «Кілька років тому, коли на зборах наших священників в Італії о. Августин презентував чергову книжку, один наш душпастир сказав, що о. Августин пише швидше, ніж ми читаємо».
Промовець підкреслив, що «у сучасному суспільстві не те, що написати, але і прочитати книгу є не завжди легко». А коли йдеться про публікацію ґрунтовного дослідження, то це вимагає титанічних зусиль, «днів, а то і місяців, проведених в архівах та бібліотеках, опрацьовуючи різні історичні документи та перечитуючи необхідні матеріали», про що свідчать 19 сторінок різних джерел і бібліографії, які автору треба було прочитати та опрацювати. «Справді, йде мова про працю наукового гіганта», — переконаний архиєрей.
Актуальність постаті митрополита Андрея
Апостольський екзарх зауважив, що дослідження постаті митрополита Андрея, зокрема, у теперішній час випробувань, є дуже цінним, адже він був провідником Церкви та народу, який набагато десятиліть випередив свій час, пророчу церковну та державницьку візію якого ми ще довго будемо усвідомлювати.
«Слід наголосити на тому, що о. Августин глибоко захоплений особою митрополита Андрея Шептицького, як одного з найвизначніших постатей історії України. Життя митрополита проходило у дуже важких обставинах, адже він пережив дві світові війни і впродовж 44 років свого єпископського служіння справді діяв „з любов’ю до свого народу“, як зразковий монах та єпископ, як лідер і духовний провідник, як сильний муж віри, пророк і навіть предтеча ІІ Ватиканського Собору. Він випередив в багатьох аспектах ІІ Ватиканський собор, в екуменічній діяльності, в його відкритості на діалог та всебічну суспільну діяльність. Він випередив понтифіків Івана Павла І та Івана Павла ІІ, коли на свято Стрітення 1922 року сказав, що Бог не є тільки Батьком, але також і Мамою».
Нагорода автора книги
За значні наукові досягнення Апостольський Екзарх нагородив о. Августина Баб’яка золотим хрестом з прикрасами, який він зможе носити на території Апостольського екзархату, а також, за погодженням з владикою Глібом Лончиною, на території Паризької єпархії Святого Володимира, до якої приписаний. «За такі наукові плоди я наважився вперше за час мого єпископського служіння нагородити священника золотим хрестом з прикрасами. Ним став о. Августин!»
«Тому, заохочую прочитати книгу о. Августина і надіємось, вона допоможе завершити процес беатифікації Праведного митрополита Андрея Шептицького. Дай Боже! Многих і благих Вам літ на подальші наукові звершення, дорогий отче Августине, і будьте добрим пастирем свого народу в Тренто та околицях», — побажав на завершення владика Діонісій.
Пресслужба Секретаріату Синоду Єпископів УГКЦ