«Слова митрополита Андрея були скелею і твердинею, а молитва — яскравим світлом»: відбулася щорічна проща Львівської архиєпархії до Прилбич

30 липня 2023

28–29 липня 2023 року, у 158-му річницю від дня народження праведного митрополита Андрея, під проводом архиєпископа і митрополита Львівського владики Ігоря Возьняка відбулася традиційна щорічна проща Львівської архиєпархії до родинного села праведного митрополита Андрея — Прилбичі.

28 липня о 18:00 проща розпочалася із молитви спільноти «Матері в молитві». І вже за годину за участі єпископів Української Греко-Католицької Церкви була відслужена Божественна Літургія. Моління очолив архиєпископ і митрополит Львівський владика Ігор Возьняк у співслужінні владики Михаїла Колтуна, єпарха Сокальсько-Жовківського, та владики Петра Лози, єпископа-помічника, владики Йосафата Мощича, єпарха Чернівецького, та владики Володимира Груци, єпископа-помічника Львівської архиєпархії УГКЦ. Із словом проповіді до учасників прощі звернувся владика Йосафат. Також під час Літургії відбувся Чин відновлення хресних обітів.

Після Літургії прочани мали нагоду помолитися Велику Вечірню, Панахиду у каплиці-усипальниці, Вервицю та Хресну Дорогу.

Наступного ж дня, 29 липня, під час Архиєрейської Божественної Літургії Львівському митрополиту співслужили архиєпископ і митрополит Івано-Франківський владика Володимир Війтишин, єпарх Сокальсько-Жовківський владика Михаїл Колтун, єпарх Стемфордський владика Павло Хомницький, куріяльний єпископ Києво-Галицького Верховного Архиєпископства владика Степан Сус, єпископ-помічник Львівської архиєпархії владика Володимир Груца та духовенство. Про це повідомляє пресслужба Львівської архиєпархії УГКЦ.

Під час спільної молитви з проповіддю до вірних звернувся владика Павло Хомницький.

«Сьогодні ми віддаємо славу, подяку Богові за дар життя Праведного митрополита для української Церкви та цілого українського народу. Ми б не мали сьогодні ні української Церкви, ані нації, якби не святість і далекоглядність Андрея Шептицького!» — наголосив владика Павло Хомницький.

«Митрополит Андрей й надалі підбадьорює нас»

Проповідник з нагоди річниці народження Андрея Шептицького пригадав про дари і таланти, якими послужив Церкві праведний митрополит. Звернув особливу увагу на значення діяльності митрополита Андрея для мільйонів українців у діаспорі. Зокрема розповів про діяльність василіянського монастиря Святих апостолів Петра і Павла у провінції Альберта на заході Канади.

«Митрополит Андрей виявляв любов і турботу до своєї пастви всюди, де би він не був. Митрополит Андрей й надалі підбадьорює нас, підтримує і молиться за нас сьогодні в Україні, особливо в цей важкий час, коли на нашу Батьківщину нападає нещадний агресор, а над нашими містами літають ракети», — сказав архиєрей.

Молитва до Праведного митрополита Андрея

«Пам’ятаймо, що він був провідником нашої Церкви під час двох світових війн. У той час його слова були скелею і твердинею для нас, а його молитва нашим яскравим світлом у ці страшні роки. Молімся до нього. Ми, Твої діти, звертаємося до Тебе, великий наш митрополите Андрею, бери свій український народ і свою українську Церкву і нас, твоїх дітей, тут на нашій рідній землі. Моли Бога, щоб Він захистив нас від усього злого, від усіх небезпек, від усіх ворогів видимих і невидимих, і щоб Господь Бог подав нам свій мир і своє воскресіння», — закликав єпарх Стемфордський.

Завершення богослужіння і подяка

Відтак митрополит Ігор подякував владикам та священникам за присутність на спільній молитві у свято народження праведного Андрея. Він також пригадав про піст, який у Львівській архиєпархії триває щовівторка в наміренні за перемогу України та ЗСУ, до якого закликав приєднюватися усіх вірних Львівської архиєпархії.

По завершенню Літургії владики і отці звершили Чин освячення води, окропили свяченою водою прочан і гостей.

Відтак митрополит Ігор освятив Мистецький простір ім. Митрополита Андрея, в якому хор «Етерія» виконав автентичні українські пісні.

Нагадаємо, що 158 років тому, 29 липня 1865 року, народився Андрей Шептицький (у хрещенні Роман Марія Александер) — Предстоятель Української Греко-Католицької Церкви, мецената, один із найвидатніших провідників української Церкви й національного руху першої половини ХХ ст., представник шляхетного та графського роду Шептицьких. Андрей всім серцем і душею горів за створення суверенної, незалежної української держави та церкви.