Митрополит Ігор Возьняк посвятив відреставрований 250-літній храм у селі Морянці, що на Яворівщині

29 серпня 2023

На свято Успіння Пресвятої Богородиці, 28 серпня 2023 року, в селі Морянці, що на Яворівщині, архиєпископ і митрополит Львівський владика Ігор Возьняк посвятив відреставрований 250-літній храм та престіл у ньому.

З історії храму

Деревʼяна церква Успіння Пресвятої Богородиці ― памʼятка архітектури XVIII століття. Згідно з архівними даними, парафію села створив Ігнатій Цетнер. Церкву збудували в 1766 році. В основі сакральної споруди є збереженні автентичні дошки і бруси, на одному з яких лише під час реставрації у 2016 році знайшли напис: «Навіки разом з Римом, май 1667 р». Це підтверджує, що храм діяв ще в XVII ст. Про це інформує пресслужба Львівської архиєпархії УГКЦ.

У радянській час, із 1961 року, храм не діяв. Остання Служба Божа відбулася на храмовий празник 28 серпня 1961 року. У 1989 році церкву повернули громаді. Хоча 28 років у храмі не відбувалися богослужіння, святиня продовжувала жити: на Великодні свята виставляли Божий Гріб з плащаницею (унікальний, як за будовою, так і за його розміщенням), біля церкви проходили Великодні забави, в травні відправляли маївки до Божої Матері, а на храмовий празник церква оживала оновленими рушниками, фанами, живими квітами. Не зважаючи на те, що в храмі не звершували богослужіння, померлих мирян заносили в церкву і відчитували молитви.

У 1960-і і в 1970-і роки храм постійно підремонтовували. Була замінена покрівля. Після того, як церкву повернули громаді, перша Служба Божа відбулася на Йорданські свята, а пізніше ― на Благовіщення. Офіційне відкриття церкви відбулося 21 травня 1989 року.

Піклуватися про духовний храм

Звершивши Чин посвячення храму та престолу, архиєрей звернувся до вірян із проповіддю, в якій зокрема приділив увагу їхньому значному внескові у розвиток святині:

«Сьогодні ми посвятили відновлений храм, де проводилися довгі ремонтні та відновлювальні роботи. Працівникам приходилося міняти багато несправних речей, які вичерпали свій термін придатності. Це створювало різні незручності в приписаних моліннях у храмі, але ви прийняли це, згодилися, бо розуміли ситуацію, яка склалася. Так, тут ще потрібно довершити певні роботи й це здійсниться, але сьогодні ми стоїмо в посвяченому храмі, в ньому прославляємо нашого Господа та пресвяту Богородицю! Для християн храм ― це найважливіше і найцінніше місце в їхньому житті! Щаслива та людина, у якої все життя повʼязане із храмом! Також, завжди памʼятаймо слова святого апостола Павла: „Чи не знаєте, що ви є Божим храмом і, що Божий Дух живе в вас? Якщо хто знищить Божий храм, того знищить Бог; адже Божий храм святий, а ним є ви“ (1 Кр. 3, 16–17)».

А також додав: «Стараймося, щоб наше життя прямувало шляхом розбудови духовного Божого храму, ― не знищуймо його ніколи. А знищувати, означає чинити гріхи, які приносять шкоду божій духовній будівлі. Знаємо, коли б на нещастя гріх знайшов місце в нашій душі, у нашому храмі, тоді б швидко, через святий жаль за вчинений гріх, сповідаючись, вчинімо, щоб Божий Дух жив у нас! Хай Господь усіх вас благословить! Дякую всім за вашу участь у ремонті храму!»