Мистецький проект «Молитва до Митрополита. Софія» розпочав свою мандрівку музеями
13 травня 2019 року колекція «СОФІЯ», покинула стіни Національного Музею у Львові ім. Андрея Шептицького, а саме корпус ХММ ім. Олени Кульчицької і вирушила на Яворівщину. У двох просторих залах, які ще пам’ятають кроки владики Андрея, була створена чудова експозиція заслуженим діячем мистецтв, генеральним директором національного музею у Львові ім. Андрея Шептицького Ігорем Кожаном разом з куратором виставки, завідувачем відділу ХММ О. Кульчицької Любою Кость, за що авторка і організаторка проекту Олена Білоус висловлює їм щиру вдячність.
Над створенням колекції працювали знані львівські митці: Петро Сипняк, Оксана Тріска-Романів, Тарас Лозинський, Володимир Богуславський, Остап Лозинський, Василь Заблоцький, Віталій Гайдар, Теодозій Салій, Вікторія Шатковська, Любов Лебідь-Коровай, Олександр Гончарук, Марія Гупало та закарпатець Адріан Косо. За місяць, поки тривала виставка, довкола неї відбувалося низка цікавих подій, до яких долучилися всі працівники музею, Люба Кость, молодший науковий співробітник Олена Кирилова та музейний доглядач Алла Сувала.
Разом було проведено ряд цікавих зустрічей і заходів. Серед гостей слід відмітити і митрополита Львівського УГКЦ Ігоря Возьняка, який мав дуже теплу зустріч з митцями, Ольгу Михайлюк, засновницю унікального проекту «Золотий мольберт. Слідами митрополита Андрея Шептицького», яка двічі оглядала виставку разом зі своїми приятелями педагогами, Ореславу Хомик, Голову Союзу Українок, яка завітала у музей з друзями, Михайла Косіва і Ярослава Кендзьора, які відвідали виставку з подарунками, а саме книгами з творами графині Софії з Фредрів Шептицької за загальною редакцією Михайла Косіва, серед гостей були і професори з різних країн. Також відбувалися лекції д-ра Івана Матковського, та зустріч зі школярами, де учні могли не лише оглянути чудову експозицію, але і стати учасниками вікторини, і виграти книжку про Софію Шептицьку.
Дуже символічним є те, що у переддень 182-ої річниці від дня народження, 13 травня, виставка вирушила на Яворівщину, а саме до Новояворівського міського краєзнавчого музею, де буде експонуватися до 19 червня. У день відкриття учасники проекту разом з організатором і автором ідеї Оленою Білоус вирушили до с. Прилбич, де разом з місцевим парохом о. Андрієм Стадницьким мали ласку молитися у каплиці, де похована графиня Софія Шептицька, а також залишили кошик розкішних троянд від флористки проекту Ірини Дяків. Далі побачили каплицю, в Тарнавиці (колишня назва села Брухналь), де знаходиться костел Святої Трійці, у якому знаходилися образи мальовані графинею, хоча, на жаль, зараз костел занепадає.
А далі було урочисте відкриття виставки, яке благословив Преосвященний владика Володимир Груца, і наповнили співом Народний вокальний ансамбль «Горлиця» під керівництвом Світлани Осташ. Теплим словом звернувся до всіх учасників і міський голова Василь Муравель, були цікаві доповіді ряду доповідачів, а справжньою родзинкою дійства було театралізоване дійство «СОФІЯ», в якому крізь листи графиня Софія Шептицька на коротку мить змогла бути трошки ближчою до нас. Організатор і автор проекту «Молитва до митрополита. Софія», разом з гостями, що чисельно прибули зі Львова, висловлює щиру подяку всім, хто долучився до відкриття виставки у Новояворівську.
Зазначаємо, що виставка «Молитва до митрополита. Софія» триватиме у краєзнавчому музеї до 19 червня, звідки далі помандрує музеями.
Довідка
«Молитва до Митрополита. Софія» — мистецько-документальний проект, що має на меті привернути увагу до визначної історичної постаті графині Софії з Фредрів Шептицької (1837–1904), письменниці, художниці, дружини графа Івана Шептицького (1836–1912), матері, яка подарувала нашому народові доброго Пастиря і духовного провідника, майбутнього Главу Греко-Католицької Церкви — Великого митрополита Андрея Шептицького (1865–1944) та архимандрита Унівської лаври, священномученика Климентія Шептицького (1877–1939).
В останні дестиліття вийшло друком декілька вагомих видань, що розкривають літературний талант Софії Шептицької, а саме її спогади «Молодість і покликання о. Романа Шептицького» (Львів,1994) та «Графиня Софія з Фредрів Шептицька. Твори» (Львів,2004), яким завдячуємо поверненню цього імені в історію української літератури. Виставка, яка представлена у залах Художньо-меморіального музею Олени Кульчицької (відділі Національного музею у Львові імені Андрея Шептицького), репрезентує цей проект для широкого загалу. На експозиції зібрані унікальні твори сучасних митців, які у різножанрових композиціях відтворили образ графині Софії Шептицької, меморіальні світлини Софії та її родини, а також матеріали біографічного характеру та оформлені у літературні тексти враження людей, які відкрили для себе шляхетну вдачу цієї жінки.
За матеріалами Олени Білоус, авторки та організаторки проектуПрес-служба Секретаріату Синоду Єпископів УГКЦ