Єпископи УГКЦ у різних містах долучилися до відзначення Дня Героїв

23 травня 2024

У четвер, 23 травня, в Україні щороку відзначають День Героїв — свято, встановлене на честь українських Захисників і Захисниць, які впродовж століть і до сьогодні відстоюють волю й незалежність нашої Батьківщини. З цієї нагоди в Івано-Франківську, Львові, Дрогобичі, Коломиї, Стрию та інших містах України відбулися пам’ятні заходи.

Єпископи УГКЦ у різних містах долучилися до відзначення Дня Героїв

У Львові на Личаківському кладовищі за участі єпископа-помічника Львівської архиєпархії УГКЦ владики Володимира Груци відбулося молитовне вшанування Героїв України. Духовенство, представники влади, військових та різних громадських організацій молилися поминальну Панахиду, запалили лампадки та поклали квіти на Марсовому полі, а також на полях почесних поховань № 67 та № 76 Личаківського кладовища.

«Сьогодні відзначаємо пам’ять Героїв. Звичайно, думаємо про Героїв і про тих людей, які немов би торували шлях до нинішнього дня», — зазначив владика Володимир й наголосив, що героїзм — це не лише питання минулого, навіть не є питанням далекої перспективи чи майбутнього, а насамперед питання сьогодення. «Дуже багато є можливостей і вимірів, щоб бути героєм. Наприклад, бути порядною людиною — це вже героїзм. Йти проти течії суспільства у певних моральних вартостей — також героїзм. Проте, найбільшим героїзмом кінцево є те, коли хтось віддає життя за іншого. Ми є на місці поховання наших Захисників. Дякуємо їм за їхній Героїзм», — ствердив владика Володимир.

У м. Стрию в цей день відбулося урочисте відкриття та освячення Алеї Героїв на невмирущу згадку про воїнів російсько-української війни, які віддали своє життя за волю та незалежність України. Поминальну Панахиду за полеглих Героїв та Чин освячення Алеї очолив єпископ-помічник Стрийської єпархії владика Богдан Манишин, якому співслужили священнослужителі міста Стрия.

У Коломиї молитовне відзначення та поминальну Панахиду очолили двоє місцевих єпископів — Василь Івасюк та Петро Голіней. Захід організував відділ Управління культури та туризму Коломийської міської ради на вул. В. Чорновола, біля конструкцій зі світлинами полеглих Героїв.

У своєму душпастирському слові владика Петро Голіней зосередив свою увагу на важливості такого дня: «День Героїв є нагадуванням про те, що свобода та незалежність не даються легко. Це свято вшановує памʼять тих, хто віддав своє життя заради майбутнього України, і нагадує нам про важливість національності єдності та патріотизму. Це також день, коли ми віддаємо шану сучасним героям — військовослужбовцям, волонтерам, медикам та всім тим, хто сьогодні захищає наш мир та безпеку. Вони є продовжувачами справи тих, хто боронив Україну в минулому, і завдяки їхній мужності ми можемо сподіватися на світле майбутнє нашої країни».

У свою чергу, владика Василь ствердив, що кожен з нас покликаний молитися за всіх воїнів України та в силу своїх можливостей допомагати їм.

З нагоди пам’ятного свята у Дрогобичі спільно помолились за всіх Героїв та воїнів, які віддали своє життя за нашу свободу та волю. Поминальне віче та Панахида відбулись на Алеї пам’яті, яку цьогоріч встановили та відкрили у центрі Дрогобича.

Захід розпочали Хвилиною мовчання, відтак панахиду та спільну молитву за полеглими захисниками очолив владика Ярослав Приріз спільно із отцями Самбірсько-Дрогобицької єпархії УГКЦ.

«Сьогодні український народ соборно збирається, щоб в молитвах згадати синів і дочок України, які боронили та боронять українську державу. Ще з давніх часів наш одвічний ворог хотів знищити та вирвати коріння українського народу і нашої самобутності, заглушити нашу пам’ять, знищити культуру та мову. Однак, Герої всіх часів поставали та постають, щоб не лишень зберегти цілісність нашої держави, але й втримати нашу самобутність, пам’ять, мову і традиції. Тож сьогодні, коли третій рік поспіль в країні триває повномасштабна війна — рясно просимо в Бога захисту та опіки для наших воїнів, бо боронять найцінніше — нашу державу», — наголосив у зверненні до присутніх владика Ярослав Приріз.

Натомість в Івано-Франківську спершу присутні виконали Державний Гімн України. Відтак відбулася Панахида, яку очолив митрополит Володимир Війтишин у співслужінні священнослужителів Івано-Франківської архиєпархії УГКЦ та духовенства Римо-Католицької Церкви в Україні й Православної Церкви України.

Опісля міська влада, військовослужбовці та рідні Героїв здійснили покладання квітів до стели та могил Захисників.

Насамкінець присутні хвилиною мовчання вшанували пам’ять всіх, хто поклав життя на вівтар правди та свободи.

Захід продовжився на Алеї Слави міського кладовища, що знаходиться у с. Чукалівка. Там, біля могил полеглих Воїнів, митрополит Володимир очолив заупокійне моління. Після Панахиди кожен із присутніх мав змогу запалили свічку пам’яті та покласти квіти на могили полеглих Захисників.