Дні Анни Ярославни в Реймсі. Французи і українці згадують шлюб та коронацію киянки на королеву Франції

14 травня 2019

В суботу, 11 травня, в м. Реймсі (Франція) пройшов перший День Анни Ярославни. З цієї нагоди відбулася Архиєрейська Літургія у соборі, де відбулася коронація Анни Ярославни. Також день був ознаменований доповіддю французького професора Патріка Дему та концертом трьох хорів: паризького катедрального хору, ліонського хору «Дударик» та візантійського хору з Утрехта, який є заснований професором Антоновичем.

Окрім української громади міста Реймс, на святкування Днів Анни Ярославни прибули друзі українського храму свв. Бориса і Гліба та Культурного Центру Анни Ярославни у містечку Санліс, парафіяни з катедри св. Володимира Великого в Парижі та брюссельської та ґентської парафій.

Розпочалися святкування цьогорічних Днів Анни Ярославни відвідинами катедри Пресвятої Богородиці в Реймсі, які увінчала Архиєрейська Божественна Літургія, очолювана владикою Борисом Ґудзяком, новоіменованим архиєпископом Філадельфійським, у співслужінні із владикою Глібом Лончиною, Апостольським адміністратором Паризької єпархії, та владикою Кеном Новаківським, єпархом Нью-Вестмінстерським з Канади, разом з духовенством Паризької та Філадельфійської єпархій.

На початку Божественної Літургії до присутніх у храмі з вітальним словом звернувся господар Реймського катедрального собору, архиєпископ Ерік де Мулен-Бофор. В своєму слові владика Ерік згадав про історичне значення цього місця, де відбулося хрещення першого християнського короля Франції та коронація більшості королів Франції. Також владика згадав про свій нещодавній візит до Львова у вересні минулого року. «Життєдайність та динамічність вашої Церкви є знаком для Католицької Церкви Франції» — зазначив архиєпископ Реймський. На завершення владика Ерік подякував за прощу до реймського собору та побажав, «щоб ця Літургія та день наповнили радістю і скріпили вашу спільноту».

У своїй проповіді владика Борис подякував усім за присутність і зазначив, що «ми є тут, щоб засвідчити нашу віру у Воскресіння. Молитися в катедрі, де молилися наші предки, де молилася Анна Київська, де вона 19 травня 1051 року була коронована на королеву Франції». «Цей храм нам показує, щось глибшого, щось дальшого в історії, так само, як і наша молитва, і наше спілкування, вони нас несуть. Куди? До вічності, дорогі браття і сестри. Є головна одна причина, чому ми тут є: ми з вами покликані жити вічно» — додав новоіменований архиєпископ Філадельфійський.

«У цьому місці, почалася християнська королівська історія Франції. На цьому місці в 1051 році ця дівчина, донька Ярослава, підліток, покинувши назавжди все, мужньо стала поруч свого чоловіка. Як вона могла це зробити? Бо вона була християнкою. І вона знала, що віддаючи своє життя, вона здобуває вічність», — зазначив владика Борис.

Також він згадав про історичну зустріч в 1963 році канцлера Німеччини Конрада Аденауера та президента Франції Шарля де Ґоля на молитві в цьому храмі, яка заклала фундамент франко-німецького примирення та європейської спільноти. На завершення Літургії владика привітав владику Кена Новаківського, який прилетів з Канади, та о. Святослава Горецького, який духовно опікується українською громадою Реймса.

По обіді, присутні могли відвідати базиліку Святого Ремі, єпископа, який охрестив Хлодвіґа, першого християнського короля Франції. В цій базиліці спочиває тіло цього святого. Відтак у цій же базиліці пройшла конференція вислуженого професора середньовічної історії Патріка Дему про Анну Київську. В своїй доповіді він зазначив, що згідно традицій «королі і королеви на другий день після коронації приходили на паломництво до могили св. Ремі, єпископа, що охрестив Хлодвіґа. Відтак, частина стін цього храму пам’ятає присутність Анни Київської».

Одразу ж після конференції в базиліці св. Ремі відбувся концерт трьох хорів, які супроводжували своїм співом Божествену Літургію в Реймській катедрі. Перед присутніми з духовними та народними творами виступили катедральний хор св. Володимира Великого з Парижу, Візантійський хор з Утрехта, в якому співають голандці, та хор «Дударик» м. Ліон. На завершення дня ці хори взяли участь у фестивалі «Nuits de la cathédrale» в Реймському соборі.

За матеріалами Паризької єпархії святого Володимира Великого УГКЦ
Прес-служба Секретаріату Синоду Єпископів УГКЦ