«З янголом у пікселі»: у Львові презентували видання про історію військового капеланства Львівської архиєпархії
19 листопада у львівському Гарнізонному храмі Святих апостолів Петра і Павла презентували книгу «З янголом у пікселі. Історія військового капеланства у Львівській архиєпархії УГКЦ». Це збірка інтерв’ю, що охоплює розвиток львівського військового капеланства від 90-х років ХХ століття до сьогодення.
Про це інформує інтернет-ресурс «Капеланство.info».
«Ця книга є свідченням історії нашого народу. Її цінність у тому, що вона відображена у особистих розмовах та яскравих світлинах. Адже через прекрасні інтерв’ю та рідкісні світлини ми заглиблюємось в історію нашої Церкви», — наголосив митрополит Ігор Возьняк під час вітального слова.
Автор ідеї книги — отець Тарас Михальчук, голова Місії «Центр військового капеланства Курії Львівської Архиєпархії УГКЦ» та настоятель Гарнізонного храму. Упорядкувала видання Юліана Лавриш, а друком воно вийшло у видавництві «Артос» Фундації «Андрей» за сприяння директора Фундації Михайла Перуна. У книгу увійшло 11 інтерв’ю з капеланами, військовими та рідними полеглих Героїв. Співавтори книги — єпископи та священники, що вже близько 30-ти років опікуються українськими військовими також взяли участь у презентації. Серед гостей презентації були владика Ігор Возьняк, архиєпископ і митрополит Львівський, владика Степа Сус, єпископ Курії Києво-Галицького Верховного Архиєпсикопства, владика Богдан Манишин, єпископ-помічник Стрийської єпархії, владика Володимир Груца, єпископ-помічник Львівської архиєпархії, владика Богдан Данило, єпископ Пармської єпархії Святого Йосафата у США, та владика Андрій Хім’як, єпископ-помічник Київської архиєпархії.
«Для нас, капеланів Львівської архиєпархії, ця книга стала ковтком свіжого повітря. Ми підсумували те, що відбулося у нашій історії. Маємо надію, що ця книга допоможе нам розвиватися далі. Ця книга — свідчення Божого промислу. Господь зробив все для того, щоб ми, священники, ще на зорі Незалежності змогли вкладати ці духовні цеглини у розвиток капеланства», — зазначив отець Тарас Михальчук.
Директор департаменту «Адміністрація міського голови» Львівської міської ради Євген Бойко зазначив: «Ця книга — про велику любов. І вже в той день, коли вона вийшла з друку, вона є історичним надбанням і великою історією для нашого міста. Недаремно ця книга починається словами Святого Письма, що немає більшої любові, як хто життя своє готовий віддати за друзів своїх. Сьогодні, представляючи цю книгу, ще раз гордо можна сказати, що це про Львів. Це про криницю, яка стала джерелом для військових, для волонтерів, для родичів і для всіх тих, хто кожного дня наповнює цей храм добром, ласкою і молитвою. Від імені міського голови я хочу подякувати всім, хто доклався до того, щоб ця праця появилася на світ. Хай ця праця справді сьогодні буде національним надбанням нашої держави і нашої великої історії Львова».
«Книга „З янголом у пікселі“ — це книга про шлях військового капеланства. Військове капеланство розпочалося не від періоду Незалежності України. Ми також мали чимало духовних провідників і до Другої світової війни. Тут, в текстах інтерв’ю, кожен із нас засвідчив свій шлях, свої кроки. Це свідчення для всіх, що Українська Греко-Католицька Церква має свій шлях капеланства», — наголосив владика Степан Сус, який багато років був настоятелем Гарнізонного храму й військовим капеланом у Львові.
На думку упорядниці видання, кандидатки наук із соціальних комунікацій, доцентки кафедри нових медій Юліани Лавриш, презентована книга є коротким нарисом історії розвитку військового капеланства у Львівській архиєпархії УГКЦ, починаючи з початку 2000-их і до сьогодні. Адже, майже тридцять років тому, ніхто не підозрював, що Україна перебуватиме у стані жорстокої війни з північним сусідом, а інституція військового капеланства буде настільки важливою. Ця книга також є спогадом-реквіємом за всіма загиблими Захисниками і Захисницями, адже робота над виданням розпочалася наприкінці 2022 року, першого року повномасштабної війни Росії з Україною. Книга писалася під звуки повітряної тривоги та у вирі пережиттів через обстріли українських міст і сіл. Водночас, не зважаючи на біль, сльози і смуток, представлена праця символізує розвиток військового капеланства, адже за свідченнями співрозмовників наші капелани впевнено сьогодні можуть ділитися досвідом з духівниками різних країн світу.
Завершилася презентація книги мистецькою програмою на підтримку Збройних сил України у виконанні Академічного симфонічного оркестру Луганської обласної філармонії.
До слова, книга «З янголом у пікселі: історія військового капеланства у Львівській Архиєпархії УГКЦ» з’явилася завдяки ідеї отця Тараса Михальчука. Текст передмови й упорядкування здійснила Юліана Лавриш, літературну редакцію та коректуру — Наталія Федорак, Олена Волосевич. Дизайном, версткою та підготовкою до друку зайнвся Михайло Марко, а відповідальним редактором і видавцем Михайло Перун.
Книга вміщує 11 інтерв’ю з особистостями. Співрозмовниками були особистості, які засновували військове капеланське служіння у Львівській архиєпархії, а також ті, хто невпинно продовжує розвивати цей напрям служіння.
У книзі є інтерв’ю з представниками духовенства. Серед них: архиєпископ і митрополит Львівський владика Ігор Возьняк, єпископ Курії Києво-Галицького Верховного Архиєпископства владика Степан Сус, єпископ-помічник Стрийської єпархії владика Богдан Манишин, синкел у справах капеланства військових, ув’язнених, студентів та дітей-сиріт Львівської архиєпархії УГКЦ отець Андрій Хомишин, головний спеціаліст відділу підготовки військових капеланів і взаємодії з релігійними організаціями Служби військового капеланства ЗСУ апарату головнокомандувача ЗСУ отець Ростислав Височан, заступник керівника Департаменту військового капеланства Патріаршої Курії УГКЦ отець Андрій Зелінський, Голова Центру військового капеланства, настоятель Гарнізонного храму Святих апостолів Петра і Павла отець Тарас Михальчук.
Також до книги ввійшли розмови з начальником Національної академії сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного генералом Павлом Ткачуком та начальником Львівського ліцею з посиленою військово-фізичною підготовкою імені Героїв Крут полковником Юрієм Гусаром, з Валентиною Соколенко, матір’ю загиблого полковника Андрія Соколенка, та Надією Кульчицькою, дружиною загиблого генерал-майора Сергія Кульчицького.
Фото: Роман ДацьоПресслужба Секретаріату Синоду Єпископів УГКЦ