У Львівській Опері відбулася духовно-мистецька програма «Літургія життя: Блаженний Климентій Шептицький»
Львів відзначає 150-ліття від дня народження священномученика Климентія Шептицького. За участі високопреосвященного архиєпископа і митрополита Львівського Ігоря Возьняка у Львівському Національному Академічному театрі опери та балету ім. Соломії Крушельницької відбулися урочисті заходи з нагоди вшанування його пам’яті. Зокрема, урочисте погашення марки.
Опісля урочистого погашення марки з нагоди пам’ятної дати, відбулася унікальна духовно-мистецька програма «Літургія життя: Блаженний Климентій Шептицький» у виконанні Заслуженої Академічної Капели «Трембіта» (композитор — Олександр Козаренко, автор проєкту керівник Фундації «Андрей» Михайло Перун).
Із словом до присутніх звернувся митрополит Львівський УГКЦ високопреосвященний владика Ігор Возьняк:
«Цьогоріч — 30 років з дня виходу нашої Церкви з підпілля. Дякувати Богу, що тепер маємо доволі й літератури, і різних конференцій, які присвячені поважним постатям нашої церкви та держави. Зокрема, цього року ми згадуємо Климентія Шептицького Блаженного. Він мав перспективу політичної кар’єри і кар’єри правника, але у 45 років вибрав убоге монаше життя, де служив у покорі й простоті Господу, своїй Церкві та народові. Доля його була нелегка: одна, друга війна, пізніше — арешт уже 78-річного старця. Його трактували як небезпечного ворога, до якого ставили спеціальну сторожу. Але він прийняв це як Божу волю. Він пам’ятав про свій народ та Церкву, служив до кінця. Климентій дуже гідний нашої пошани, любові та наслідування», — підкрелив владика.
До події також долучилися єпископ-помічник Львівської архиєпархії УГКЦ преосвященний владика Володимир Груца, єпископ-помічник Сокальсько-Жовківської єпархії преосвященний владика Петро Лоза. Взяли участь у заходах численне духовенство, представники різних монаших Згромаджень, молодь, школярі та усі небайдужі. Долучилися міський голова Львова Андрій Садовий, заступник міського голови з питань розвитку Андрій Москаленко, директор департаменту «Адміністрація міського голови» Євген Бойко.
Міський голова Львова наголосив, що блаженний Климентій зробив свій життєвий вибір, ідучи дорогою Христа:
«Це титанічна праця, яка буде зроблена, бо вона потрібна нам усім. Сотні, тисячі людей у молитві завжди згадують Блаженнішого Климентія Шептицького, тому що він рятував життя — дуже тихо. Я мав особисто зустрічі з багатьма людьми, які переказували мені історії — скільки дітей було врятовано, скільки єврейських дітей було врятовано, скільки українських дітей отримали свій шлях в житті, дякуючи йому. Він мав від народження все — народився в багатій родини. Але все своє життя він поклав служінню. Але він мав вибір. Кожен з нас в житті має вибір. І він його зробив, ідучи дорогою Ісуса Христа. Це знаменно згадувати, коли ми входимо в різдвяні дні.
Він віддав своє життя, хоч міг цього не робити. Він пішов на смерть. Тому що він в житті ніколи в житті не зраджував. Кожного дня в нас є спокуси. Завжди можна виправдати свою дію. Але давайте тоді згадаємо життя блаженного Климентія Шептицького. Велика подяка, що ви йдете його дорогою», — зазначив міський голова Львова Андрій Садовий.
Наприкінці заходу, висловив кожному присутньому свою подяку Синкел у справах монашества Львівської архиєпархії УГКЦ, керівник організаційного комітету з відзначення 150-ліття з дня народження блаженного свящмч. Климентія Шептицького о. Юстин Бойко:
«У 150 річницю від дня народження блаженного Климентія Шептицького, що її ми святкуємо на загально-національному і загально-церковному рівнях, ми в першу чергу повинні подякувати Богу, що дав нашому Народові братів Андрея і Климентія Шептицьких. Воістину, якби не вони, то історія УГКЦ, історія Львова, історія Галичини, а також історія України виглядала б інакше. У чуді, що його сотворив Господь, якому ім’я Незалежна Україна, мученичою кров’ю вписані імена братів Андрея і Климентія Шептицьких, а також усіх мучеників та ісповідників віри, які у своєму житті пішли їхніми слідами. Львів має привілей бути тим містом, з якого і у якому ці святі мужі будували Христову Церкву і незалежну Україну. Зрештою, мощі праведного митрополита Андрея спочивають саме у Львові — у крипті Святоюрського Архикатедрального Собору. А тому, коли Львів на даному етапі претендує і надалі (зрештою, він зобов’язаний претендувати) на роль авангарду України, він повинен будувати своє майбутнє на спадщині Шептицьких, а їхнє ім’я та християнські цінності, якими вони жили, повинні стати наріжним каменем його майбутнього розвитку. І це не є голослівні слова — це необхідність, продиктована тяжким досвідом боротьби з Московією. Історія виразно показує нам, що мам, де звучить ім’я Андрея і Климентія братів Шептицьких, там завжди звучить голос Христа і голос України. Сьогодні як Голова Координаційної Ради 150-ліття від дня народження блаженного Климентія Шептицького хочу висловити велику вдячність усім тим, які спричинилися до організації і проведення цього мистецько-духовного заходу у стінах славної Львівської Опери», — наголосив отець Юстин.
Додамо, що 17 листопада минуло 150-річчя від дня народження архимандрита, Праведника народів світу, блаженного священномученика Климентія Шептицького.
Фото: Роман БалукЗа матеріалами Львівської міської ради та релігійного інтернет-ресурсу «Духовна велич Львова»
Пресслужба Секретаріату Синоду Єпископів УГКЦ