У Львівській архиєпархії готуються до вшанування пам’яті праведного Митрополита Андрея Шептицького
У середу, 30 жовтня 2019 року, в Митрополичих палатах Святоюрського комплексу (м. Львів, пл. св. Юра, 5) відбулася прес-конференція щодо серії заходів щодо святкування 30-ліття виходу із підпілля УГКЦ та постаті блаженного священномученика Омеляна Ковча.
Михайло Перун: «2019-ий рік є знаковим в Українській Греко-Католицькій Церкві»
Модератором пресконференції виступив Михайло Перун, директор Фундації «Андрей». Зустріч була присвячена спогадуванню життя підпільної Церкви та вшануванню ювілею її легалізації.
«Наша прес-конференція присвячена 30-літтю виходу УГКЦ з підпілля, а також блаженному Омелянові Ковчеві. Знаємо, що 2019-ий рік є знаковим в УГКЦ, бо Церква у 1989 р. вийшла з підпілля, чи радше розпочала працю. Ми сьогодні маємо пам’ятну світлину з Москви на Арбаті, на якій зображено єпископів і священиків, що фактично стало початком молитви й голодування за віднову УГКЦ. Наш Владика Ігор є живим свідком тих подій, під час яких греко-католики молитвою і своїми зусиллями спричинились до виходу УГКЦ з підпілля», — зазначив Михайло Перун, директор Фундації «Андрей».
Владика Ігор Возьняк про голодування на Арбаті
Високопреосвященний владика Ігор Возьняк, архиєпископ і митрополит Львівський УГКЦ, поділився власним досвідом служіння у підпіллі, зокрема, розповів про знамениту акцію голодування в Москві у 1989 році, у якій брав участь і яка дала поштовх подальшому визволенню Української Греко-Католицької Церкви, а відтак і здобуттю незалежності України. Також владика Ігор поділився спогадом священничого служіння на теренах Вінниччини, Тернопільщини, Хмельниччини — як в допомозі римо-католицьким священникам, так і в підпільному уділенні таїнств та звершенні Літургій для вірних УГКЦ.
«Так, ці події були у травні 1989 р., хоч ми мали їхати ще у березні, але так склались обставини, що не вийшло нам поїхати. Тому, ми поїхали у травні. З нами були три єпископи: Владика Филимон Курчаба, Владика Софрон Дмитерко й Павло Василик, а також священник Володимир Війтишин, теперішній митрополит Івано-Франківський, світлої пам’яті Григорій Сімкайло, і я о. Ігор Возьняк. Вже тоді починались такі рухи, що священики наважувались збирати людей з політичними діячами, щоб молитись у різних місцях. А якраз у 1989 р. ми мали прийом у Верховній раді Радянського Союзу у Москві. Очевидно, що нас не хотіли відразу приймати й через це ми одразу на місці оголосили голодування чи строгий піст. Через це чиновники з великим незадоволенням прийняли нашу заяву. І від цього часу пішов поштовх до легалізації Церкви. Я би то назвав молитовною акцією за вихід греко-католиків з підпілля».
Роман Грицевич про створення Клубу Української греко-католицької інтелігенції
Роман Грицевич, голова Клубу Української греко-католицької інтелігенції, торкнувся історії створення цієї організації на початку легалізації Церкви, а анонсував погашення марки та поштівки з нагоди 30-літнього ювілею виходу із підпілля. Марка міститиме зображення Архикатедрального Собору святого Юра, а на конверті буде знаменита світлина, зроблена в Москві на Арбаті, в часі перебування там підпільних Архиєреїв УГКЦ у травні 1989 року.
«Цього року відбудеться ще одна важлива подія, про яку я вам скажу трохи наперед — це погашення ювілейної марки, на якій зображено собор св. Юра як символ нашої УГКЦ, а також ювілейного конверта», — наголосив Роман Грицевич, голова Клубу Української греко-католицької інтелігенції. Пан Роман поділився, що для їхнього клубу цей масштабний захід всеукраїнського рівня є дуже важливим, бо в ньому йдеться про духовність нашого народу.
«Божий Агнець»: не лише духовно-мистецька програма
Микола Кулик, художній керівник Заслуженої капели України «Трембіта», анонсував духовно-мистецьку програму «Божий Агнець» — авторський проєкт Галі та Лесі Тельнюк, присвячений 30-літтю виходу з підпілля УГКЦ та блаженному священномученику Омеляну (Ковчу), що відбудеться 4 листопада 2019 року в Львівській Національній Опері. Цей проєкт, що вже був звершений у Києві, у Львові прозвучить у супроводі оркестру та хору Заслуженої академічної капели «Трембіта». Солістки виконають композиції, у яких на музику покладено вірші християнської тематики. Захід, що відображає життєвий та мученицький шлях УГКЦ, зможуть відвідати свідки підпільної Церкви.
«Назва є символічною для УГКЦ, бо Божий Агнець був розп’ятий за гріхи світу. Але він воскрес і подарував життя як і наша Церква, що була знищена у 1946 р. і змогла відродитись засвідчивши всім, що Церква — це не будинки, а живі люди, які моляться.
Сама програма буде складатись з трьох блоків:
- Життя (у Церкві вирує життя, хрещення Пасха…)
- Мучеництво (в один день все забороняють)
- Воскресіння (відродження через вихід людей на вулиці)
Ми стараємось показати цілу Україну, яка зазнала пробудження», — розповів Михайло Перун.
Як ми вже зазначали, співорганізаторами духовно-мистецької програми «Божий Агнець» є Заслужена капела України «Трембіта». Художній керівник Михайло Кулик поділився своїми думками від праці над мистецькою частиною анонсованої програми: «Дуже добре часами зустрічатись на каві з розумними людьми, бо це приносить добрі плоди. Така зустріч у червні відбулась зі сестрами Тельнюк. Під час розмови в нас намалювалась картина такого заходу. Після цього я зустрівся з паном Романом і ми вирішили, що підемо до владики і запропонуємо таку програму. Дякуємо владиці, що нашу ідею сприйняв гарно і виглядає. Що цей захід буде знаковим».
Також було висітлено численні проєкти, які раніше реалізовувала капела «Трембіта», присвячені постатям Праведного Митрополита Андрея, Патріарха Йосифа, святого Папи Івана Павла ІІ, преподобної Йосафати Гордашевської тощо. Окрім того, п. Михайло Перун анонсував Акафіст до блаженного священномученика Омеляна, що буде звершений в архикатедральному соборі Святого Юра 24 листопада, а також презентацію фотоальбому «На скелі віри», присвяченого Праведному Митрополитові Андрею.
За матеріалами Львівської архиєпархії УГКЦ та релігійного інтернет-ресурсу «Духовна велич Львова»Пресслужба Секретаріату Синоду Єпископів УГКЦ