«Цей вірус не в силі встояти перед силою любові нашого Небесного Отця», — ієрархи УГКЦ в Канаді у Великодньому посланні

17 квітня 2020

Немає значення чи ви молитеся у величавих церквах, чи в своїх скромних домівках, бо Христос Воскрес! Немає значення чи ви чуєте гарний хоровий спів, чи одинокий голос плачу в пустелі, бо Христос Воскрес! Немає значення чи ваш великодній кошик переповнений пасхальними стравами, чи єдине що ви маєте, це простий бутерброд і склянку води — бо Христос Воскрес!

ПАСТИРСЬКЕ ПОСЛАННЯ

українських католицьких єпископів Канади 2020 року

у світлий празник
Воскресіння Господа нашого Ісуса Христа

Всесвітлі, всечесні і преподобні отці!
Преподобні сестри й брати в монашестві!
Дорогі семінаристи!
Дорогі миряни української католицької церкви у Канаді!

Дорогі брати і сестри, Христос Воскрес!

Як важко в час, коли темні хмари світової пандемії коронавірусу закривають майбутнє, у час, коли закриті церкви та порожні вулиці, із захопленням радісно відповісти на це світле привітання — Воістину Воскрес! У цей складний час нам легше пригадати слова 136 псалма, який Церква співає у неділі перед Великим постом: «На ріках Вавилонських ми сиділи й ридали згадуючи свою батьківщину, Сіон.… Як же ж ми зможемо співати радісну Господню пісню на чужині?» (Пс. 136, 1.4)

Проте, хіба це вперше Христові учні і Його послідовники стикаються з подібними викликами? Протягом усієї своєї історії Христова Церква була зі своїми вірними у періоди природних катаклізмів, стихійних лих, суворих обмежень та переслідувань. Сьогодні багато вірних нашої Української Греко-Католицької Церкви згадують роки існування підпільної церкви за радянської окупації України. Особливо з 1945 року по 1989 рік, коли церкви були замкнені, а вірним заборонялося свобідно визнавати свою віру і співати: «Христос Воскрес!»

В ті роки для багатьох в Україні головним джерелом духовного життя були радіопередачі Ватиканського радіо, де з Риму транслювалися щонеділі Божественні Літургії та релігійні програми. Радіо на кухонному столі не тільки збирало усю родину, щоб тихенько співати та молитися, але й єднало у спільну молитву з вірними у вільному світі. Багато священників, сестер і семінаристів, які в ті роки проживали в Римі, брали активну участь у цих трансляціях, щоб підтримати віру людей в Україні і в далекому Сибіру.

Одна з центральних пісень Воскресної Утрені, має назву: «Плотію уснув» — дослівно, «тілом заснув». Урочиста мелодія починається низько і повільно піднімається супроводжуючи наступні слова: «Ти тілом заснув як смертна людина, царю і Господи, але на третій день Ти воскрес». Мелодія продовжує наростати зі словами: «Адама підняв Ти від тління і смерть Ти зруйнував». Наостанку мелодія досягає своєї кульмінації високими нотами, щоб наголосити: «Пасхо нетління, світу спасіння!»

Цей тропар є невід’ємною частиною Пасхальних богослужінь протягом багатьох століть: у часи переслідувань і під час стихійних лих, у періоди миру і злагоди. Наші брати і сестри в Україні співали його знову і знову кожного року перебування нашої Церкви у підпіллі. У цей час пандемії і ми співаймо цей гімн, особливо, коли наш дух є пригніченим і вразливим.

«Плотію уснув» говорить нам про людську природу Ісуса Христа, у якій він прийняв смерть — трагічну смерть на хресті. Його поховали і оплакували Його погребіння. Ісус, на знак своєї солідарності з людським родом, взяв на себе людську природу, розділяючи наші труднощі та випробування без жодних застережень аж до смерті.

Життя Ісуса залишилося б сумною історією, якби не сила любові Небесного Отця до свого Сина, яка підняла Ісуса з глибин царства смерті. Ось це і є правда Воскресіння! Це справжня радість Великодня. Навіть у час мороку та темряви ми, тим більше, покликані святкувати цю подію. Коронавірус — це матеріальне зло цього скороминущого світу. Час коронавірусу пройде. Цей вірус не в силі встояти перед силою любові нашого Небесного Отця, яку Він проявив до людського роду у воскресінні Свого Сина, Ісуса Христа!

Дорогі у Христі!

Нехай Добра Новина духовної надії та радості, яку Воскресіння Господнє дарує всьому людству, прийде до самотніх та немічних, до зневірених та в депресії, до безробітних та бездомних. Нехай Добра Новина духовних сподівань та торжества Воскресіння, підбадьорить усіх кого доторкнулася пандемія коронавірусу: особливо, усіх хто постраждав від вірусу, усіх медичних працівників, які ціною власного життя допомагають іншим, усіх, хто забезпечує життєво необхідні функції суспільства, усіх, хто оплакує втрату рідних і близьких та усіх тих, хто переставився у вічне життя.

Нехай Воскресіння Господа нашого Ісуса Христа дасть вам надію та духовні сили, щоб проголошувати: Христос Воскрес! Воістину Воскрес!

З Пасхальним благословенням!

† Лаврентій Гуцуляк, ЧСВВ,