Сучасні міжконфесійні виклики обговорили голови Екуменічних комісій УГКЦ

16 жовтня 2019

9–10 жовтня 2019 року у м. Луцьку, відповідно до уже кілька років існуючої практики, голови єпархіяльних Екуменічних Комісій УГКЦ зустрілися під егідою Патріаршої комісії з міжконфесійного та міжрелігійного діалогу, яку очолює протоієрей Ігор Шабан, для обговорення актуальних екуменічних проблем, викликів та взаємного обміну думками.

Сучасні міжконфесійні виклики обговорили голови Екуменічних комісій УГКЦ

Зустріч розпочалась на Факультеті історії, політології та національної безпеки Східноєвропейського національного університету їм. Лесі Українки. Голови єпархіальних Комісій УГКЦ разом з професорсько-викладацьким колективом і студентами вказаного факультету в рамках круглого столу «Київське Християнство і Софійна Цивілізація» мали можливість послухати лекцію о. д-ра Андрія Зелінського, Т. І., патріаршого радника з питань стратегії комунікації, про київську софійнійсть в українській та східнослов’янській церковній й світській історії, в українській національній, етнічній, державній та еклезіяльній генезі.

Відтак, відбулася дискусія довкола Послання Блаженнішого Святослава «Наша Свята Софія». Присутніх — священників та волинських науковців, цікавило, чи ідеї, висловлені у посланні та інтерпретовані о. Андрієм, не є спробою витворити український аналог «русского мира», чи спробою видати бажану дійсність за реальну. Переконавшись, що це не так, учасники зійшлись на думці, що Київська Софійність насправді є об’єктивним чинником консолідації України в умовах відчутних внутрішніх мовних, конфесійних, ментальних, культурних відмінностей, та погодилися, що українська держава повинна враховувати ідеї патріаршого послання у державній політиці, зокрема інформаційній.

Цікавою була зустріч голів єпархіяльних комісій з екзархом Луцьким, єпископом Йосафатом Говерою, який ознайомився з діяльністю Комісії та розповів про екуменічну ситуацію на Волині — одному із найстрокатіших в конфесійному плані регіонів України. Крім цього до спільної зустрічі були запрошені п. д-р Павло Смицнюк, новопризначений директор Інституту Екуменічних Студій УКУ, та п. Тарас Антошевський, голова Релігійно-Інформаційної Служби України RISU, які представили свої напрямки роботи в екуменічній та міжрелігійній сферах, запропонувавши різні нові формати співпраці з очолюваними ними структурами.

Голова патріаршої комісії, протоієрей Ігор Шабан чимало уваги приділив подальшим планам на рівні УГКЦ, що стосуються екуменічного та міжрелігійного діалогу, розповів про нові труднощі та виклики в ділянці екуменізму та його київські обставини, попровадив обмін думками про стосунки із парафіями та єпархіями православних Церков в Україні. Коротко було представлено також екуменічні наслідки останнього Синоду Єпископів УГКЦ у Римі та останньої Конференції східних католицьких єпископів Європи, а також зустрічі патріарха Константинопольського Варфоломія і предстоятеля УГКЦ Блаженнішого патріарха Святослава.

Кожен голова єпархіяльної Екуменічної Комісії прозвітував про свою працю, поділився планами, розповів про останні екуменічні новини своїх єпархій. о. Ігор Ранця, голова єпархіальної Екуменічної Комісії Паризької єпархії, поділився «новинами з місця» про обставини переходу частини парафій колишнього Екзархату православних російських церков у Західній Європі Константинопольського патріархату до складу Російської Православної Церкви, також наголосив на необхідності регулярної присутності представників УГКЦ у таких важливих центрах Паризької єпархії як Брюссель, Страсбург і Женева, де багато помісних Церков мають свої представництва при міжнародних організаціях, і де діє багато міжнародних організацій у сфері релігій. Слід зазначити, що участь голови Екуменічної Комісії Паризької єпархії стала можливою завдяки запровадженій єпархіяльній стратегії «Христос — наша надія», де економат Паризької єпархії щоразу на початку фінансового року закладає фінансові ресурси для цільового розпорядження кожної із восьми єпархіяльних комісій єпархії.

За матеріалами о. Ігоря Ранці для Департаменту інформації УГКЦ