«Потрібні більш конкретні і послідовні кроки з боку Церкви», — владика Богдан Дзюрах про душпастирство родин

24 вересня 2020

У нещодавньому інтерв’ю для сайту «Родина» владика Богдан Дзюрах, Секретар Синоду Єпископів УГКЦ, відповідаючи про служіння Церкви щодо душпастирства сімей, окреслив основні завдання церковної спільноти у сучасному, сповненому небезпечних викликів, світі.

«Вже так багато сказано гучних і гарних слів про важливість християнської родини для відродження Церкви і українського суспільства. Потрібні більш конкретні і послідовні кроки, зокрема з боку Церкви», — зазначив преосвященний владика Богдан Дзюрах у розмові із отцем Романом Лабою для сайту «Родина».

Основні напрямки душпастирства сімей сьогодні

Зокрема, владика Богдан окреслив кілька основних напрямків душпастирства сімей:

• ставати на захист об’явленої правди про подружжя як нерозривного союзу чоловіка і жінки, захищаючи святість і гідність подружнього вузла перед різного роду деструктивними ідеологіями та явищами;

• домагатися належного сприяння сім’ї та сімейним цінностям на державному і законодавчому рівнях;

• а всередині Церкви — скеровувати набагато більше, ніж дотепер, уваги і зусиль для супроводу християнських родин, які слушно вважаються не просто адресатами душпастирського служіння Церкви, але і ключовими протагоністами у ділі християнського виховання дітей і молоді та втілення у суспільне життя євангельських цінностей і правд.

За словами єпископа, саме пандемія та карантинні обмеження наново пригадали сім’ям їхнє євангелізаційне та молитовне завдання. «Ця євангелізаційна роль християнської сім’ї стала особливо очевидною в часі карантину, спричиненого пандемією covid-19. Батьки відчули і зрозуміли, що поняття „домашня Церква“ не є якимось абстрактним, але має дуже конкретний вимір і конкретний зміст. Ключовим тут є, як на мене, передавання віри від старшого покоління до молодшого, а відтак — відвага свідчити цю віру перед тими, хто є „назовні“», — мовив архиєрей.

Питання «неврегульованих подружь»

Окрім того, Секретар Синоду Єпископів УГКЦ звернув увагу на ті подружжя, які живуть без церковного шлюбу і часто сьогодні потерпають двічі.

«Окремою категорією у родинному душпастирстві, яка вимагає особливої уваги і мудрого супроводу, є так звані „неврегульовані подружжя“, — вибачте за таке дещо „казенне“ формулювання, яким канонічне право, зазвичай, окреслює подружжя, які живуть без церковного шлюбу. Як правило, такі подружжя, а їх є чимало в українському суспільстві і в наших церковних спільнотах, — страждають подвійно: з одного боку їм притаманні труднощі і проблеми, які стрічаються у кожній сім’ї, а з іншого боку — їх гнітить і додатково завдає духовного болю неможливість повноцінно брати участь у житті церковної спільноти, зокрема через неможливість приступати до Таїнства покаяння і Євхаристії», — підкреслив владика Богдан.

За його словами, «Церква має вчитися говорити до таких осіб мовою милосердя, яка не є запереченням правди, але в якій любов дозволяє зцілювати рани і доростати до щораз більшої зрілості, аж до повного оздоровлення і відновлення повноцінної участі у житті парафіяльної спільноти. До цього, зокрема заохочує Постсинодальне повчання Святішого Отця Франциска „Amoris laetitia“ — „Радість любові“, яке, на жаль, ще навіть не дочекалося офіційної публікації українською, хоч переклад, наскільки мені відомо, вже давно здійснено…»

Християнські подружжя просять про духовний супровід

Також владика Богдан Дзюрах не зміг оминути своєю увагою ті християнські подружжя, які самі просять про духовний супровід та стають справжніми каталізаторами родинного душпастирства Церкви. «Загалом, слід сказати, що досвід родинного душпастирства останніх років показує велику відкритість наших християнських родин до активної співпраці з духовенством. Але вони слушно просять у церковної ієрархії належної духовної опіки та супроводу, без яких ризикували б швидким вичерпанням первісного запалу і дезорієнтацією у лабіринтах сучасних спокус і викликів. З іншого боку, утверджені у вірі християнські сім’ї стануть надзвичайно переконливим і вірогідним знаком краси євангельського життя для зовнішніх спостерігачів і міцною опорою для своїх членів і усієї церковної спільноти», — мовив на завершення Секретар Синоду Єпископів УГКЦ владика Богдан Дзюрах.

Фото з архіву