«Постановім поставити святий Хрест основним символом нашої віри в Ісуса Христа», — владики УГКЦ в Канаді у великодньому привітанні

18 квітня 2019

У Хрестопоклінну неділю, Третю неділю Великого посту, владики Української Греко-Католицької Церкви у Канаді Лаврентій Гуцуляк, Давид Мотюк, Степан Хміляр, Кен Новаківський, Браян Байда, Михаїл Вівчар та Северіян Якимишин опублікували привітання із світлим празником Христового Воскресіння для всіх українців, чи то в Канаді, чи в Україні, чи в цілому світі.

Пастирське послання

українських католицьких єпископів Канади
в світлий празник Воскресіння Господа нашого Ісуса Христа 2019 року

Всесвітліші, всечесніші і преподобні отці!

Преподобні сестри й брати в монашестві!

Дорогі семінаристи!

Дорогі миряни Української Католицької Церкви у Канаді!

Христос Воскрес! Воістину Воскрес!

Дорогі брати й сестри в Христі!

Наприкінці цього місяця березня не один із вас прочитав газетну статтю з несподіваним заголовком: «Міська рада міста Монреаль вирішила зняти хрест з розп’яттям зі своїх стін». Ця стаття була поширена офіційною пресою Канади «The Canadian Press», і тому була доступна по всій Канаді. У статті йдеться, що міська рада вирішила, що після вісімдесяти років вже не бажано, щоб хрест розп’ятого Ісуса висів на стінах міської ради. Стаття додатково вказує, що це рішення було прийняте членами міської ради як ще один елемент секуляризації, яка зараз проводиться в провінції Квебек.

Ця публікація, сама по собі, не була нейтральною, особливо через те, що це рішення міської ради було проголошене і поширене під час Великого посту, коли християни по цілому світі готуються пережити розп’яття, смерть, погребення та воскресіння Господа і Спаса нашого Ісуса Христа. Незважаючи на те, що у багатьох містах Канади, вже давно усунули хрести і розп’яття зі стін, або може і ніколи їх там не було, серця християн Канади завжди тішило знання, що принаймні в одній з провінцій, яка гордилася своєю католицькою спадщиною, повага та пошанування хреста як важливого символу християнської віри ще залишалася в центрі міського життя.

Хрест Господній, навіть у найменші мірі, голосно промовляє про великий дар для цілого людства — це дар Ісуса Христа, Сина Божого. Хрест, який ми носимо на грудях, виголошує нам вістку спасіння. Таким самим чином вістка спасіння проголошується знаком святого хреста на куполах наших церков. Хрест і розп’яття говорять про страсті й смерть Ісуса Христа, ба більше, проголошують надію на воскресіння і вічне життя.

У наших церквах, особливо в Велику П’ятницю, хрест має особливе місце, біля символічного Гетсиманського гробу перед святилищем в церкві. Хрест стоїть над гробом Ісуса та пригадує нам про великі страсті нашого Спасителя.

Уранці Великодньої неділі, ми ще раз споглядаємо на хрест, на якім висів Ісус, проте, ми вже з повним радості серцем святкуємо життєдайне Воскресіння нашого Господа. Цей славний хрест проголошує не тільки Христову перемогу над терпінням і смертю, але і також про Христове славне воскресіння з мертвих. Найголовніше, цей хрест сповіщає нам Добру Новину, що і ми також є покликанні співстраждати і вмирати з Ісусом, і тим самим, після своєї смерті та поховання воскреснемо до вічного життя!

Дорогі брати й сестри в Христі!

Мабуть, скоро не прийдеться нам приймати рішення про виставлення хреста в громадських місцях нашої країни. Проте, кожен з нас має нагоду прийняти рішення чи поставити хрест на стіну свого дому.

Подумайте! Коли гості відвідують вас, яка атмосфера огортає їх? Що розказує облаштування дому про своїх власників? Гості можуть пізнавати шикарні меблі та вишукане оформлення кімнат. Мабуть, вони зможуть оцінити ваш смак. Окрім цього, гості можуть побачити неохайні кімнати, чи розкинутий одяг, чи брудний посуд. Ваші гості зроблять висновок, що ви не є добрими господарями. Однак, коли гості переступлять поріг вашого дому, як вони зрозуміють, що вони в домі християн? Вони відчують християнську віру в вашому середовищі, бо побачать хрест, святі ікони чи інші християнські символи.

У цей особливий час, коли ми готуймося до Великої П’ятниці, Великої Суботи та Світлого Воскресіння, стараймося не зосереджуватися на зовнішніх прикрасах, присвячених цьому святу. Натомість, постановім поставити святий хрест основним символом нашої віри в Ісуса Христа.

Зміцнені хрестом Ісуса та Його життєдайним Воскресінням, ми посилаємо ці Великодні привітання усім вірним в Канаді, в Україні та по цілому світі. Вітаємо Пасхальним привітом усіх хворих, немічних та людей похилого віку. Вітаємо та посилаємо щирі вітання Воскреслого Ісуса усім, хто почувається відкинутим або забутим. Ми посилаємо щирі Пасхальні вітання тим, хто бореться за свою віру, тим, хто живе в сумніві і страсі. Живімо в надії, забудьмо про страх, бо Христос воскрес із гробу!

Христос Воскрес! Воістину Воскрес!

У Воскреслому Христі,

† Лаврентій Гуцуляк, ЧСВВ, митрополит і архиєпископ Вінніпезький