Владика Браян Байда

Єпарх Саскатунський, редемпторист

21 серпня 1961 року у м. Саскатуні (провінція Саскачеван, Канада).

30 травня 1987 року із рук владики Василя Філевича, єпарха Саскатунського.

27 червня 2008 року в катедральному соборі Святого Юрія в м. Саскатун (Канада).

Дитинство і родина

Народився Браян Йосиф Байда 21 серпня 1961 року в Саскатуні (провінція Саскачеван, Канада), в сім’ї Йосифа Михайла Байди і Флоренції Єлизавети Нєдзєльскої. Був охрещений і миропомазаний шістьма днями пізніше, 27 серпня 1961 року в Українській Католицькій Церкві у місті Смутс (провінція Саскачеван, Канада). Його батько — греко-католик, мати — охрещена в латинському обряді. Таїнство Подружжя прийняли в Українській Католицькій Церкві, відтак мати стала греко-католичкою. Майбутній владика Браян є третім із шести дітей (окрім нього в сім’ї є ще три хлопці та дві дівчини). Зараз його батьки є фермерами на пенсії з відповідним утриманням. Усі рідні є практикуючими католиками та продовжують займатися сімейною справою — фермерством.

Освіта

Початкову освіту майбутній Владика Браян здобув у Саскачевані. Відтак для здобуття середньої освіти вступив до коледжу святого Володимира (Роблін, Манітоба) у віці 14 років, з оцінками 9–12 балів. Коледж св. Володимира був одночасно малою Семінарією, якою опікувалися отці Чину Найсвятішого Ізбавителя, греко-католицької провінції Йорктон.

У липні 1982–1983 рр. Браян вступив до Чину Найсвятішого Ізбавителя і провів рік новіціату в Окономовоці (Вісконсін, США). Свої перші тимчасові обіти він склав 31 липня 1983 року в українській католицькій церкві свв. Петра і Павла у Саскатуні (провінція Саскачеван, Канада). Через рік, 8 вересня 1984 року він відновив обіти в Домі Ізбавителя в Торонто і через рік знову відновив їх. Вічні обіти склав у церкві свв. Петра і Павла (Українська Католицька Церква) в Саскатуні (провінція Саскачеван, Канада) 13 вересня 1986 року. Таким чином, він ніколи не був членом іншого Чину чи Ордену.

Владика Браян свої нижчі свячення отримав із рук Преосвященного Владики Ісидора Борецького, єпарха Торонто, 25 жовтня 1986 року в каплиці Дому Ізбавителя (Redeemer House) в Торонто (провінція Онтаріо, Канада). Наступного дня Преосвященний владика Ісидор Борецький висвятив його на диякона у церкві Пресвятої Євхаристії в Торонто. 30 травня 1987 року Браян Байда отримав священичі свячення із рук Преосвященного владики Василія Філевича, єпарха Саскатунського, в українській католицькій церкві свв. Петра і Павла у Саскатуні (провінція Саскачеван, Канада).

1982 року Браян Байда здобув ступінь бакалавра філософії у коледжі св. Михаїла (Торонто, Онтаріо) і магістра богослов’я у 1986 році в тому ж університеті. У 1991 році він отримав бакалаврат з педагогіки в Університеті Манітоби. Відтак своє навчання продовжив в Інституті Андрея Шептицького в Оттаві (провінція Онтаріо, Канада), де отримав ступінь бакалавра Східних Студій.

Окрім викладання у середній школі Малої семінарії Чину Найсвятішого Ізбавителя коледжу св. Володимира у Робліні (провінція Манітоба, Канада) впродовж 1987–1994 рр., у 1993 році його вчительські обов’язки доповнилися відповідальністю ігумена монашого Згромадження. Протягом 1994–1999 рр. отець Браян відповідав за формацію (богословський рівень) в Дому Ізбавителя. У 1999 році його було призначено, терміном на два роки, на внутрішнє місцеве служіння в Гостинному Домі у Вінніпезі (провінція Манітоба, Канада), де опікувався бідними та відкинутими. У ці роки отець Браян також служить сотрудником на українській парафії свв. Петра і Павла у Саскатуні (провінція Саскачеван, Канада). А в 2002 році отець Браян був призначений парохом та ігуменом храму Пресвятої Богородиці у Йорктауні (Саскачеван).

Варто також зазначити, що отець Браян Байда служив як член Надзвичайної Ради Чину з 1993 по 1999 роки і як член Звичайної Провінційної Ради у якості провінційного радника з 1996 по 2002 роки.

Його пасторальний досвід складається із багатьох форм капеланського служіння у наступних припарафіяльних організаціях: Українська Католицька Жіноча Ліга Канади, Українське Католицьке братство, Українська Католицька молодь, «Лицарі Колумба». Окрім парафіяльних молодіжних груп, отець Браян був залучений до організації та проводу групи паломників на Всесвітній День молоді 2002 року, що проходив у Торонто та на Всесвітній День молоді 2005 року у Німеччині. Окрім цього, майбутній владика Браян входив до організаційного комітету на Всесвітній День молоді 2008 року в Австралії. Він також впродовж багатьох років був капеланом та вчителем катехизму у літніх молодіжних таборах в Саскатуні.

2 травня 2008 року Папа Римський Бенедикт XVI призначив ієромонаха Браяна Байду, ЧНІ, єпископом Саскатунським. Єпископська хіротонія відбулася 27 червня 2008 року в Катедральному соборі святого Юрія в м. Саскатун. Головним святителем був владика Лаврентій Гуцуляк, ЧСВВ, митрополит Вінніпезький, а співсвятителями — владика Михаїл Вівчар, ЧНІ, єпископ-емерит Саскатунської єпархії, та владика Кен Новаківський, єпископ Нью-Вестмінстерський.

Адреса: 214 Avenue M South, Saskatoon, SK S7M 2K4

Телефон: +1 (306) 653-01-38 ext. 224