Владика Давид Мотюк: Гра в хованки з Богом

13 квітня 2024

У другій катехитичній науці із серії «Молитва з іконами — вікна в небо. Роздуми про зростання в нашій дружбі з Христом» владика Давид Мотюк, єпископ Едмонтонської єпархії у Канаді та Голова Патріаршої катехитичної комісії УГКЦ, роздумує над гріхом наших прародичів та нашими зусиллями під час періоду Великого посту.

Владика Давид Мотюк: Гра в хованки з Богом

Молитва з іконами

Вікна в небо

Роздуми владики Давида Мотюка про зростання в нашій дружбі з Христом

Лютий 2024 року

Гра в хованки з Богом

Молитва з іконами. Вікна в небо. Зростаємо у дружбі з Христом.

Ми перебуваємо у Великому пості, готуючись до Великодня та Воскресіння Господнього.

Сорок днів Великого посту дають нам можливість зростати у святості, докладаючи додаткових зусиль, щоб позбутися всього, що заважає нам любити Бога, ближнього і самого себе. Ми робимо це за стародавнім «рецептом» Великого посту: молитва, піст і милостиня. Великий піст — це наше повернення до Раю. Це наша відповідь на вигнання Адама і Єви з Едемського саду.

Розумієте, Адам і Єва хотіли бути як Бог, але без Бога. Звучить знайомо? Ми часто робимо те саме сьогодні.

З первородним гріхом Адама і Єви на світ з’явилися хвороба і смерть. О, як ми прагнемо повернутися до Раю. Але ми ніби стоїмо з Адамом і Євою біля воріт Раю, стукаємо і благаємо, щоб нас впустили назад, але двері можуть бути відкриті тільки зсередини, Богом.

Церква описує плач Адама такими словами: «Адам з’їв заборонений плід і був вигнаний з Раю. Він сидів надворі і гірко плакав: „Горе мені! Що станеться зі мною, нікчемною людиною? О святий Раю, насаджений для мене Богом і втрачений через неміч Єви, дай мені ще раз поглянути на квіти твого саду“. А Спаситель сказав йому: „Я не бажаю смерті Моєму Створінню. Я хочу, щоб усі спаслися і прийшли до пізнання істини. Бо того, хто приходить до Мене, Я ніколи не вижену“».

Саме тут починається наша великопісна подорож. Через молитву, піст і милостиню ми каємося у своїх гріхах і просимо Бога дозволити нам повернутися до Едемського саду. І знаєте, нам пощастило: через Втілення Божого Сина, тобто Різдво Господа і Спасителя нашого Ісуса Христа, неможливе знову стало можливим, бо Бог насправді хоче, щоб ми були з Богом у Раю!

Уявімо собі це в термінах дитячої гри, в яку ми всі колись грали. Наш Бог — це Бог, який іноді любить грати в хованки.

У грі в хованки ви спочатку обираєте когось, хто буде «Воно» (людина, яку потрібно шукати), потім він або вона повертається і рахує з заплющеними очима, поки решта людей ховаються. Потім «Воно» каже: «Готові чи ні, я йду» і кидається шукати всіх. Гра продовжується до тих пір, поки всіх не знайдуть.

Того першого великоднього ранку Марія була тим «Воно». Вона шукала Ісуса, його тіло, яке, як вона припускала, все ще лежало в гробі. Прийшовши туди і побачивши, що гріб порожній, вона зустрічає Ісуса, якого не впізнає, приймаючи його за садівника. Але це був сам Ісус, воскреслий з мертвих, той, кого вона шукала!

У Божій версії гри в хованки Бог завжди хоче бути віднайденим: у своєму створінні, один в одному, у молодих і старших, у бідних і багатих, у своєму слові в Біблії, у молитві, у Церкві, у прощенні, у таїнствах, і, зокрема, у Божественній Євхаристії.

Але часто ми не можемо розпізнати Бога в нашому повсякденному житті. Ми подібні до Марії. Ісус стоїть перед нею, але вона не впізнає Його. Той самий Ісус стоїть перед нами сьогодні і кожного дня. Він хоче мати з нами стосунки. І це завжди було Божим планом, від самого початку, бути у відносинах зі своїм творінням.

Згадаймо Адама і Єву, наших перших батьків. Бог дав їм все. Але вони не були задоволені. Вони хотіли бути схожими на Бога. Адам і Єва, згрішивши, скуштувавши заборонений плід з дерева добра і зла, стали першими, хто почав грати з Богом у хованки. У Книзі Буття читаємо: Адам і Єва почули голос Господа Бога, що ходив по саду під час вечірнього вітру, і сховалися чоловік і жінка від присутності Господа Бога між деревами в саду. Але Господь Бог покликав чоловіка і сказав йому: «Де ти?».

Він сказав: «Я почув голос твій у саду, і злякався, бо я був нагий, і сховався.» Він відповів: «Хто сказав, що ти нагий? Чи ти їв з дерева, з якого Я заборонив тобі їсти?» Чоловік відказав: «Жінка, яку Ти дав мені, щоб бути зі мною, дала мені плід з дерева, і я їв». Тоді Господь Бог промовив до жінки: «Що це ти зробила?» Жінка відповіла: «Змій обманув мене, і я їла» (Бут. 3, 8–13).

Христос, новий Адам, своїм воскресінням знищив гріх і смерть, і в цьому ми радіємо. У новому створінні гра в хованки продовжується, але з однією відмінністю. Бог ніколи не ховає свого обличчя. Бог завжди присутній, щоб розділити з нами наші радощі і підтримати нас у наших бідах.

Але іноді ми самі вибираємо ховатися від Бога — у своїх діях і бездіяльності, у своєму соромі і ганьбі, у своїй відсутності в молитві і Церкві, у нездатності розпізнати потребу один в одному. Нам не потрібно ховатися. Бог хоче бути частиною нашого життя, благословляти нас і любити нас.

У цей Великий піст, коли ми готуємося до Великодня, нехай ми знову відкриємо для себе радість гри в хованки з невинністю дитини. Нам може здаватися, що часом Бог ховається. Але реальність така, що Бог завжди хоче бути віднайденим. І часом ми можемо вирішити сховатися від Бога. Зі сміливістю і смиренням у серці, давайте знову грати в гру, дозволяючи Богові знайти нас. Бо в цьому ми будемо благословенні.

Молитва з іконами. Вікна в небо. Зростання в дружбі з Христом.

† Давид Мотюк,
єпарх Едмонтонський