У катедральному храмі УГКЦ м. Мельбурн відбувся традиційний Великодній обід «Спільне свячене»

9 квітня 2024

7 квітня 2024 року, у Томину неділю за григоріанським календарем, владика Микола Бичок, єпископ Мельбурнської єпархії Святих верховних апостолів Петра і Павла для українців в Австралії, Новій Зеландії та Океанії, очолив Архиєрейську Божественну Літургію у катедральному храмі Свв. апп. Петра і Павла у Мельбурні.

Друга неділя по Воскресінні була особливою для вірних катедральної парафії, адже у цей день вони чисельно зібралися, щоб разом відсвяткувати свято Воскресіння Христового за символічним Великоднім обідом «Спільне свячене», повідомляє місцева пресслужба.

Українська традиція «Спільне свячене» в Австралії зазвичай проводиться в один з недільних днів після Великодня. Люди збираються в церкві або в громадському центрі, де священик благословляє їжу, що принесена людьми. Після благословення, люди сідають за спільний стіл і діляться їжею. Традиційні страви, які подаються на «Спільному свяченому», включають паску, крашанки, ковбасу, холодець, вареники, пироги та інші українські страви.

Цьогоріч спільне святкування розпочалося Архиєрейською Божественною Літургією, під час якої владиці Миколі співслужили священники та диякони катедрального храму, а саму Літургію супроводжував своїм співом парафіяльний хор.

Правдивий мир — це бути в гармонії з Господом Богом

Звертаючись до вірних під час проповіді, владика Микола розповів присутнім про значення Неділі після Воскресіння для учнів і послідовників Христа, а також звернув увагу, що в той час зневіри, страху і невідомості Христос приходить до своїх учнів і каже їм всього два слова: «Мир вам». І хоча це всього два слова, та їхній зміст є надзвичайно глибокий. «Мир — це не тільки відсутність війни. Правдивий мир — це бути в гармонії з Господом Богом. Коли не тільки на землі панує мир, але, перш за все, у нашому серці. І це те, можливо, чого Христос сьогодні хоче нас навчити, щоб ми пам’ятали, що він є джерелом миру, а ми є тими, хто немовби зобов’язаний передати цей мир іншим», — пояснив владика Микола.

Що ми передаємо іншим?

Завершуючи свою проповідь, архиєрей підкреслив, що часто від нас залежить дуже багато та закликав вірних задуматися: «Що ми передаємо іншим? Чи ми передаємо неспокій, тривогу, якийсь страх, невпевненість? Чи, все таки, ми є тими апостолами миру, любові, надії, віри і багатьох інших чеснот?»

«Спільне свячене»

Після Літургії усі зійшлися до Залу патріарха Йосифа Сліпого на урочисту спільну трапезу, яку розпочав отець Андрій Микитюк, адміністратор катедрального храму. Він привітав присутніх та запросив до спільної молитви. Опісля, священники поділилися із усіма свяченим яйцем, а відтак усі мали чудову нагоду для спілкування за святковим столом.

Варто зазначити, що в Австралії традиція «Спільне свячене» стало важливою частиною української ідентичності та способом збереження культурної спадщини. Цей звичай дає можливість українцям згуртуватися, поділитися традиційними стравами та зберегти зв’язок з Україною.