Нові інструкції Конґреґації католицької освіти
Нові правила, передбачені інструкціями Конґреґації католицької освіти, стосуються вищих навчальних закладів, що діють як афілійовані, приєднані чи інкорпоровані з церковними факультетами. В інтерв’ю для Vatican News секретар цього відомства зазначив, що ці зміни пов’язані з потребою відповісти на виклики сьогодення.
Конґреґація католицької освіти опублікувала три нові інструкції, що є відповіддю на Апостольську конституцію Папи Франциска Veritatis Gaudium щодо католицьких університетів та факультетів, оприлюднену 8 грудня 2017 року. Документи мають на меті сприяти створенню мереж католицьких вишів, аби допомогти Церкві бути більш місіонерською та «виходити назовні».
Кожен з цих трьох нових документів Конгрегації католицької освіти окремо врегульовує такі явища як інкорпорацію, приєднання та афіліацію навчальних закладів. Всі ці випадки повинні отримати схвалення від Ватиканської дикастерії, що затвердить своє рішення декретом, який діє протягом 5 років і який можна продовжити ще на 5 або скасувати. Інструкції застосовуватимуться від першого дня навчального року 2021–2022 або навчального року 2022, відповідно до академічного календаря різних регіонів.
Як зазначив Секретар Конґреґації католицької освіти архиєпископ Вінченцо Дзані, Католицька Церква має понад 500 вищих навчальних закладів: 120 з них мають статус церковних факультетів, інші 400 діють як афілійовані, приєднані чи інкорпоровані.
На факультетах, як от богослов’я, філософії, канонічного права, тощо, система навчання подібна до цивільної, тобто, вони організовані у три цикли: бакалаврат, ліцензіат і докторат. Афілійовані заклади мають лише перший цикл навчання (це можуть бути, наприклад, семінарії), натомість, приєднані заклади мають також і ліцензіат, тоді як інкорпоровані виші, яких дуже мало, мають вузьку спеціалізацію та пропонують лише другий або третій цикл.
Ці заклади, як пояснив архиєпископ, діють під відповідальністю факультетів, але оновлення всієї системи навчання вимагає поступового затвердження правил і для цих інститутів, які пов’язані з факультетами. Він додав, що раніше всі ці правила були написані латиною, а в цей час потрібно вживати всі сучасні мови, зважаючи також на підвищення якості вищих навчальних закладів. Інструкції містять, зокрема, детальні вимоги щодо викладачів і їхніх наукових ступенів.
За матеріалами VaticanNewsПресслужба Секретаріату Синоду Єпископів УГКЦ