«Ми вчимося відрізняти релігійні звички від звичаїв, а звичаї від суті змісту нашої віри», — Блаженніший Святослав
15 квітня 2020 року Отець і Глава Української Греко-Католицької Церкви Блаженніший Святослав взяв участь у радіопрограмі із Сергієм Іваницьким «Архипастир відповідає» на «Радіо Марія». Серед безлічі запитань, Предстоятель УГКЦ також дав відповідь на сумніви, які турбують людей напередодні світлого празника Воскресіння Христового щодо освячення та молитов онлайн.
Багато людей обурюються з того факту, що змушені переживати Пасхальні богослужіння вдома, без можливості бути присутніми в храмі. Чи діє Божа благодать онлайн, і чи долетить свячена вода до паски крізь монітор? Ось що турбує вірних багатьох конфесій.
«Однозначно, що благодать буде діяти!» — заспокоює очільник Української Греко-Католицької Церкви Блаженніший Святослав.
«Тому що, для Господа Бога немає відстаней. Простір і час перед Ним не власний, Він є понад цим! Благословення, яке уділяє Церква воно може бути надане просто в іншій формі, в інший спосіб, ніж ми звикли. Але воно матиме ті самі ефекти! Благословення залежить від наміру священнослужителя. З іншого боку, це залежить від молитви, яка буде звершена. Тому переконую всіх, що благодать Святого Духа зійде на всі ваші пасхальні кошики, які ви будете освячувати наживо, в контексті спільного богослужіння, до якого ви долучитеся, перебуваючи у ваших домівках за допомогою онлайн-трансляції», — зауважив Блаженніший Святослав.
Останні шість років ми змушені святкувати Урочистості на фоні військових втрат. Сьогодні до них додаються можливі істотні жертви від пандемії та прийдешнього фінансового краху. В чому тут полягає педагогіка Бога?
«Можливо, до кінця відповіді на ці питання ми знайдемо згодом», — наголошує Глава УГКЦ. «Але те що сьогодні нам підказує світло Божого слова і Божої віри, що навіть коли ми щось втрачаємо — ми щось здобуваємо!»
«Можливо, сьогодні ми глибше переживаємо зміст Великодньої п’ятниці, коли апостоли пережили найбільшу втрату. Вони вважали, що втратили Вчителя! А разом з Ним втратили і надію. Пригадаймо собі історію подорожі двох учнів до Емаусу. Це були особи, що йшли геть від Єрусалиму, з відчуттям тотального краху. Вони не знали, куди їм йти і що робити. Як повертатися назад до своїх домівок і що сказати? Вони були настільки зануреними темою втрати, що не побачили Того, кого вважали втраченим! Ісус Христос прямує з ними, але вони настільки зайняті собою, що не бачать Його. І лише у момент Євхаристії, коли Христос взяв хліб, поламав його і дав їм, аж тут відкрилися їм очі!
Очевидно, що і сьогодні ми налякані, наші уявлення способу переживання Великодніх свят — розлетілися! Ми вчимося відрізняти в нашому духовному житті основне від другорядного. Ми вчимося відрізняти релігійні звички від звичаїв, а звичаї від суті змісту нашої віри. Можливо, сьогодні Ісус запрошує нас побачити Його. Воскреслого, живого, присутнього, Який крокує з нами. Він нас не залишив!
В час нової біди — пандемії ми повинні наново Його віднайти. Питати Його: «Ісусе, де ти?» Я думаю, що ми зможемо Його знайти дуже близько. Поруч. Навіть, в наших домівках! Бо Він не є більше присутнім воскреслим у храмі, ніж поруч у нас вдома. Інтенсивність переживання може бути різною! Бо ті всі богослужіння, обряди і спільнота помагають нам особисто глибше зосередитись на особі воскреслого Христа присутнього між нами», — наголосив Блаженніший Святослав.
Повний аудіозапис інтерв’ю Блаженнішого Святослава можна прослухати тут.
За матеріалами «Радіо Марія»Пресслужба Секретаріату Синоду Єпископів УГКЦ