Фестиваль «Катедральні дзвони» зібрав в Івано-Франківську всесвітньо відомі колективи

6 травня 2019

В Івано-Франківську з 2 до 5 травня відбувався Великодній фестиваль хорової музики «Катедральні дзвони». Цьогоріч глядачі побачили виступи знаних не лише в Україні, але й у всьому світі колективів — капели «ДУМКА», «Орея», хору «Київ», «Галицькі передзвони» та інших. Фестиваль проводився вдруге, і дещо збільшилася географія його учасників і термін проведення.

Насолоджувалися високопрофесійним виконанням духовних творів світової музичної класики та народних композицій протягом чотирьох фестивальних днів. Програма заходу була насиченою і різноманітною — концерти відбувалися у катедральному соборі святого Воскресіння УГКЦ та на центральній площі Ринок в Івано-Франківську.

Відкриття відбувалося в архикатедральному і митрополичому соборі Воскресіння Христового. Благословив відкриття фестивалю настоятель архикатедрального собору митр. прот. Юрій Новицький. Також у відкритті взяв участь міський голова Руслан Марцінків та інші поважні гості.

У другий день фестивалю на площі Ринок відбувся виступ Національної заслуженої академічної капели України «Думка» — центрального хору нашої країни, який до цього ще жодного разу за роки Незалежності України не був в Івано-Франківську.

Відтак, о 19:00 год. в архикатедральному соборі виступив камерний хор «Київ». Він виконав сучасний твір Валентина Сильвестрова цикл «Майдан», присвячений 5-річчю загибелі «Небесної сотні».

«Сьогодні маємо змогу популяризувати не лише сучасну естрадну музику, але й те величне, що має наш народ — вокально-хорову музику, — розповів співорганізатор і директор фестивалю Володимир Рудницький. — Здійснилася одна з моїх мрій — Національна академічна капела „ДУМКА“ в Івано-Франківську, і це дуже потужно. Українська пісня — хорове мистецтво завжди творили чудеса по цілому світу. Дякувати Богові, що організатори заходу змогли, консолідуючи зусилля, вже вдруге організувати його, і Івано-Франківськ зміг побачити справді високопрофесійний фестиваль академічного, духовного хорового мистецтва. Цього року рівень його надзвичайно високий, бо маємо серед учасників — камерний хор „Київ“ з керівником нашим земляком з Надвірнянщини Миколою Гобдичем, хорову капелу „Орея“ — рекордсмена за перемогами у хорових конкурсах».

Національна академічна капела «ДУМКА» виступила в Івано-Франківську з задоволенням. Свою вдячність організаторам і глядачам «Катедральних дзвонів» висловлює керівник знаменитого колективу Євген Савчук.

«Я дізнався про фестиваль ще минулого року. А цього року запросили нас за що дуже вдячні організаторам, — ділиться він. — Планка фестивалю підніметься — головне почати, а ми допоможемо вам її тримати. У „ДУМКИ“ зараз особливо хвилюючий стан, бо 11 березня відзначила сторіччя. Це надзвичайно велика подія, ми мали великий концерт у Національній філармонії України. У його програмі були твори на вірші Тараса Шевченка, день смерті якого 10 березня, і твори з текстами зі Святого Письма. Частково ця програма представлена в Івано-Франківську. До слова, заснували нашу капелу в той рік, коли була спроба створити Українську державу — це віддзеркалилося у наших піснях».

4 травня, в Івано-Франківську минув третій день ІІ Всеукраїнського Великоднього фестивалю хорової музики «Катедральні дзвони». Цей фестивальний день подарував чимало емоцій як глядачам, так і учасникам, оскільки відбулася грандіозна прем’єра твору «Божественна Літургія» Якова Яциневича. Як і минулого дня, виступи проходили в два етапи: спершу в архикатедральному соборі Воскресіння Христового виступали «Кредо» та капела «Орея».

Головну ж «родзинку» організатори зберегли на вечір, коли відразу 4 колективи: «Київ», «Орея», «Галицькі передзвони» та «Воскресіння» презентували франківцям та гостям столиці Прикарпаття твір Якова Яциневича «Божественна Літургія». В цьому їм допомагав священик собору о. Іван Жук.

«Складалося враження, що ми й справді на Службі Божі, бракувало хіба тільки звичних рухів священика, бо ж тексти та виконання спонукало нас до молитви», — діляться своїми враженнями та емоційми глядачі.

Колектив з Житомира — академічна хорова капела «Орея», став улюбленцем публіки. Кожен твір у його виконанні — справжня міні-вистава. Оригінальна сценографія, красива музика, неперевершені голоси і у підсумку — шквали аплодисментів, які отримали житомиряни виступаючи перед франківською публікою.

«Ми вперше на такому заході. Представили дві програми — духовну музику і фольклорну різних країн світу, — розповів керівник „Ореї“ Олександр Вацек. — Намагаємося співати все краще з російської, американської, естонської, литовської і, загалом — світової музики. Це і католицькі і православні твори. Щодо враження від фестивалю — фантастична публіка, цікавий храм, гарно звучить музика, резонує, не дивлячись на те, що переповнений людьми».

А заключний гала-концерт відбувся в неділю, 5 травня, в архикатедральному соборі. Розпочався він із нагород від міського голови Івано-Франківська п. Руслана Марцінківа. Після чого все ті ж колективи потішили слухачів як спільними, так і індивідувальними виконаннями.

Одним із найзворушливіших моментів вечора стало виконання пісні «Пливе кача» хоровою капеллою «Орея» з Житомира.

Фестиваль «Катедральні дзвони» благословив і привітав митрополит Івано-Франківський Володимир Війтишин: «Ця духовна пісня, молитва, на яку ми всі зібралися разом з гостями, які приїхали зі столиці та Житомира. Ми вам дякуємо за цю щиру молитву і духовну пісню, що виконані на високому рівні».

Оганізатори фестивалю «Катедральні дзвони» планують проводити його щороку і збільшити кількість учасників.

За матеріалами Релігійно-інформаційної служби України та Івано-Франківської архиєпархії УГКЦ
Прес-служба Секретаріату Синоду Єпископів УГКЦ