Богослов’я, духовність, відновлення — в Уневі відбулася літня Богословська школа для працівників УКУ

16 липня 2021

З 28 червня по 6 липня при Святоуспенській Унівській Лаврі монахів-студитів відбулася літня Богословська школа УКУ. Протягом 9-ти днів 39 працівників університету жили, навчались і духовно збагачувались серед особливої молитовної атмосфери у тиші цього давнього монастиря.

Організатором заходу став Філософсько-богословський факультет УКУ. На час проведення школи учасники проживали у гостьових кімнатах Унівської лаври, брати участь у богослужіннях монахів-студитів, дискутувати на богословські теми з викладачами УКУ та запрошеними гостями.

У перший день на школу завітав Президент УКУ, митрополит Філадельфійський Борис Ґудзяк. Під час зустрічі працівники та викладачі говорили з владикою про розвиток університету та спільноти, виклики, які перед освітою поставила пандемія. Наостанок владика підсумував: «У спільноті важливо визнавати свої слабкості, бути вдячним і вміти сказати „вибач“. Такі зустрічі, як ця богословська школа, це про розуміння фундаментів, вони будують спільноту».

Загалом навчальна програма богословської школи складалася з трьох модулів:

• Керигма — коротко про найважливіші істини християнства — лектор: декан Філософсько-богословського факультету о. Юрій Щурко;
  • Впровадження у східнохристиянську духовність та Літургію св. Йоана Золотоустого — лектори: викладач кафедри Літургійних наук УКУ о. д-р. Василь Рудейко та керівник проєктів ФБФ о. Тарас Байцар;
  • Слово і Образ: богослов’я ікони і біблійні Псалми — лектор: Тарас Тимо, заступник декана Філософсько-богословського факультету УКУ.

Про роль ікони в Літургії і особистій молитві розповіли директорка Іконописної школи «Радруж» Соломія Тимо та викладачка іконопису Уляна Креховець. Відтак кожен з учасників взяв участь у майстер-класі з написання гуцульської ікони на склі Богородиці Одигітрії.

«Як і над іконою, я маю трудитись над образом Бога у собі. Цей образ — це я, а також мої уявлення про Бога. Одне і друге перебуває у постійній динаміці. І я не можу зупинятися у своєму розвитку. Бо Бог нам дав можливість стати або преподобними, або деградувати», — поділилася думками під час майстер-класу Соломія Тимо.

Крім навчань, учасники мали змогу роздумувати над темами: «Християнство сьогодні — дари і виклики» і «Для чого нам богослужіння?».

Особливістю кожного дня були вечірні зустрічі з запрошеними гостями. Так до спілкування долучилися ректор УКУ о. Богдан Прах, який наголосив на важливості спілкування у спільноті, а також відповідав на запитання про розвиток команди, університету, нові виклики, що його мотивує у роботі: «Щоби наша важка щоденна праця давала плоди для України маємо жити і працювати щодня, а не тільки під час майданів. Напруга не може бути зменшена: щодня маємо збільшувати нашу силу. І таких спільнот має ставати все більше», — переконаний ректор УКУ.

Наступна вечірня зустріч відбулася з директором Школи права УКУ керуючим партнером KPLT. Україна Андрієм Костюком, який говорив з учасниками про свободу. «Найбільше, що Бог міг людині дати, — це можливість створити саму себе (будувати або відкидати). Чим ця можливість є для нас, ми визначаємося щодня: хто ми, для чого ми, куди ми рухаємося? Це робить життя цікавим, захоплюючим та страшним водночас. Єдина свобода людини — творити самого себе, або руйнувати себе», — наголосив Андрій Костюк.

Гостями вечірніх розмов також стали: ієромонах Йона Максім, доктор богослов’я, ігумен Святоуспенської Унівської лаври студійського уставу, Юрій Підлісний, керівник бакалаврської програми «Етика-Політика-Економіка» в УКУ, голова Комісії УГКЦ у справах родини і мирян, Тарас Добко, перший проректор УКУ, Мирослав Маринович, дисидент, правозахисник, проректор УКУ, Олег Якіськів, проректор УКУ, директор Центру митрополита Андрея Шептицького.

Мирослав Маринович розповів про духовність бранців ГУЛАГу і вчителів життя, які сформували його. Після зустрічі учасники Богословської школи поділилися: «Бути за правду, називати все своїми іменами, вміти сказати „вибач“, жити тим, що гідність людини має найвище значення. Пан Мирослав Маринович показав нам стільки облич, розповів історії з їхнього життя, які мали глибокий вплив на його формування; їхні слова і приклади гартували його дух. Зустріч була такою, що ми, наче, прожили ці історії, відчули цих людей, продовжили їхнє життя в цих історіях у наших серця. Відчувалась глибока вдячність цим людям».

Недільний день у Літній богословській школі був зосереджений на темі родини. Так після катехиз учасники мали вільний час зі своїми родинами, а також спільний перегляд фільму.

Програма також була насичена ще одним майстер-класом з літургійного співу, де всі разом вчилися піснеспівів Вечірнього богослужіння.

6 липня відбулось урочисте завершення Літньої богословської школи та вручення сертифікатів учасникам про успішне закінчення.

За матеріалами Українського католицького університету