«З молитвою за Україну»: владика Володимир Груца взяв участь у молитовному святкуванні 300-ліття катедри в Інсбруку

18 вересня 2024

У неділю, 15 вересня 2024 року, у катедральному соборі Святого Якова м. Інсбрук відбулися урочистості з нагоди святкування 300-ліття з дня освячення катедри. Святкову Божественну Літургію звершив єпископ Інсбрука Герман Ґлеттлер. Єпископ-помічник Львівської архиєпархії УГКЦ владика Володимир Груца та єпископ-помічник Сокальсько-Жовківської єпархії владика Петро Лоза співслужили єпископу Інсбрука з нагоди ювілею.

Відзначення 300-ліття з дня освячення катедрального собору Святого Якова тривало упродовж 8–15 вересня і було позначене різними святковими заходами. Релігійні, музичні та культурні події чергувалися протягом святкового тижня, з понеділка по п’ятницю в обідню пору відбувалася молодіжна програма та духовні імпульси під музичний супровід. Протягом кількох днів проводилися екскурсії по костелу.

Під час Божественної Літургії на завершення тижневого святкування лунала молитва за Україну, як інформує пресслужба Львівської архиєпархії УГКЦ та дієцезії Інсбрука.

У своїй проповіді єпископ Герман Ґлеттлер описав барокову церкву Святого Якоба як місце, що несе надію — місце, де можна вправлятися в тому, щоб знову дивитися вгору і таким чином відкривати Божу присутність. «Місце, де можна з’єднатися з усіма запитувачами і шукачами нашого часу — святі, що рухаються, показали нам це. І місце для преображення», — сказав єпархіальний єпископ Інсбрука. Окрім отця Флоріана Губера, який залишає свій пост ректора катедрального храму, єпископа Саймона Нтамвани з Бурунді, серед учасників урочистостей були українські єпископи-помічники Володимир Груца, ЗНІ, та Петро Лоза, ЗНІ, а також ігумен Стамського монастиря Герман Ерд.

Також в Інсбруці цього року відзначають 125-річчя з моменту, коли перші студенти з благословення Праведного митрополита Андрея Шептицького з України приїхали вивчати богослов’я. Про це також згадав владика Герман Ґлеттлер під час проповіді.

Владика Володимир Груца з мером м. Інсбрук п. Йоганнесом АнценгруберомВладика Володимир Груца з мером м. Інсбрук п. Йоганнесом Анценгрубером

«Сьогоднішнє святкування — це гарна нагода для вдячності. Після святкової молитви була можливість спілкування з різними з людьми. Мав коротку розмову з мером Інсбрука. У розмовах подякував за солідарність з Україною, просив про молитву і подальшу підтримку», — розповів владика Володимир.

Довідка

Парафіяльна церква Святого Якова в Інсбруку була освячена 9 вересня 1724 року — побудована на місці пізньоготичного паломницького і філіального храму у Вільтені за планом Йоганна Якоба Геркоммера.

У 1904 році, як головна церква міста Інсбрука, вона стала церквою протоігумена, а її парафіяльний священник був удостоєний гідності Апостольського протонотарія і права носити митру. Після Другого Ватиканського собору залишилося лише почесне звання протоігумена. «Я завжди вважав привілеєм бути настоятелем церкви Святого Якова», — підкреслює о. Губер, під керівництвом якого в останні роки у межах підготовки до ювілею була проведена масштабна реконструкція інтер’єру та екстер’єру храму.

Коли 1964 року Інсбрук став єпископським осідком, Папа Павло VI підніс церкву Святого Якова до статусу катедри. Сьогодні парафія собору є частиною пастирської зони Dreiheiligen-St. Jakob. Єпископ Герман Глеттлер неодноразово зауважує, що погляди відвідувачів тягнуться вгору, до оновлених фресок: «Цей ефект досягається не лише завдяки елегантній архітектурі, але й завдяки якісній реставрації, за яку я щиро дякую всім відповідальним».

Тож цього року чарівна барокова церква Святого Якова святкує не лише 300-річчя освячення, але й «120-ліття провінційної церкви» та «60-ліття катедрального собору Інсбрука».

Костел славиться картиною Лукаса Кранаха «Марія, що допомагає християнам», обрамленою срібним вівтарем. Крім того, тут є майстерно виконані стельові фрески, які створюють враження купола, незважаючи на пласку стелю, багато оформлена ліпнина, вражаючий орган і гробниця німецького майстра Максиміліана III. «300-річна церква і в майбутньому буде добре відвідуваним місцем надії, де дивитися вгору — майже автоматично», — сказав єпархіальний єпископ Інсбрука.