«Я між вами як той, що служить»: вступ в уряд екзарха вірних УГКЦ в Італії

1 грудня 2020

У катедральному храмі Святих Сергія і Вакха в Римі відбулася інтронізація першого екзарха для українців-католиків візантійського обряду, які проживають в Італії, владики Діонісія Ляховича.

«Я між вами як той, що служить»: вступ в уряд екзарха вірних УГКЦ в Італії

«Ви вже не гості і не чужинці тут, але повноправно включені як брати», — цими словами кардинал Леонардо Сандрі, префект Конгрегації Східних Церков, привітав владику Діонізія Ляховача, канонічно ввівши його разом із владикою Йосифом Міляном, представником Глави УГКЦ, в уряд екзарха для українців-католиків візантійського обряду, які проживають в Італії.

Історична подія

У перший день грудня 2020 року в храмі Святих Сергія і Вакха в Римі, який від липня минулого року став катедральним собором новоствореного екзархату, відбулася важлива і, без перебільшення, історична подія в історії як УГКЦ, так і нової хвилі української міграції. Адже йдеться про першу ієрархічно сформовану церковну структуру на теренах нового розселення української міграції.

Якщо в останній період ми були свідками створення нових структур УГКЦ закордоном, як-от нова єпархія та митрополія в Бразилії, чи нещодавнє створення єпархії в Польщі, або ж піднесення до статусу єпархії екзархатів у Франції та Великобританії, йшлося про реорганізацію вже наявних структур, які з’явилися всередині минулого століття. Тому торішнє рішення Святішого Отця про створення Екзархату для українців греко-католиків в Італії було історичним. А призначення наприкінці жовтня першого екзарха та його сьогоднішня інтронізація свідчать про досягнення відповідного рівня зрілості структури, формування якої почалося наприкінці минулого століття, коли почалася масова присутність українців в Італії.

Активну участь в організації душпастирського служіння серед нової хвилі української міграції на Апеннінському півострові о. Діонісій Ляхович брав від самого початку, ще як протоархимандрит Василіанського чину святого Йосафата з осідком у Римі. А на початку 2009 року папа Венедикт XVI призначив вже владику Діонісія апостольським візитатором. Важливу роль у згуртуванні душпастирства в Італії відіграли координатори: світлої пам’яті о. Василь Поточняк, о. Олександр Сапунко, о. Марко Ярослав Семеген та о. Володимир Волошин. І ось 11 липня 2019 року було оголошено про створення Екзархату для українців-католиків візантійського обряду, які проживають в Італії, а про призначення першого екзарха — 24 жовтня 2020 року.

Урочиста інтронізація

Вранці, 1 грудня 2020 року владика Діонісій Ляхович очолив Божественну Літургію в катедральному храмі. У спільній Євхаристійній молитві єдналися кардинал Леонардо Сандрі, префект Конгрегації Східних Церков, архиєпископ Джорджо Ґалларо, секретар цієї конгрегації, владики Іриней Білик, канонік папської базиліки Санта Марія Маджоре, Йосиф Мілян, єпископ-помічник Київської архиєпархії УГКЦ, Паоло Сельвададжі, єпископ-помічник Римської дієцезії, представники чернечих спільнот, душпастирських осередків, Фундації «Migrantes» Італійської Єпископської Конференції, Посол України в Італії Ярослав Мельник і тимчасовий повірений у справах України при Святому Престолі Сергій Кульчицький разом з іншими представниками дипломатичного корпусу, представники українських громадських організацій.

Коментуючи під час проповіді євангельський уривок від Луки, в якому Ісус говорить про риси свого учня, який повинен понад усе інше поставити любов до Бога, владика Діонісій поділився думками про те, яким повинен бути пастир у сучасному світі, висловивши сподівання, що зумів наблизитися до цих ідеалів. «Єдине, про що прошу в Господа, аби Дух Божий мене провадив», — мовив він, наголошуючи на важливості будування родинної спільноти в екзархаті. «Я між вами той, хто служить», — сказав владика, покликаючись на своє єпископське гасло. «Ми всі відповідальні за екзархат. Екзархат — це частина Церкви», — підкреслив новопризначений екзарх, запрошуючи духовенство та вірних до подальшої його розбудови в єдності з Церквою.

Наприкінці Святої Літургії за дорученням кардинала Леонардо Сандрі були зачитані папські булли про створення екзархату та про призначення владики Діонісія Ляховича першим екзархом для українців візантійського обряду, що проживають в Італії. Далі владика Йосиф Мілян зачитав листа від Блаженнішого Святослава, після чого префект Конгрегації, представник Синоду Єпископів та Глави УГКЦ здійснили акт інтронізації.

Вітаючи владику Діонісія, кардинал Сандрі заохотив його розвивати братерське сопричастя як з єпископатом УКГЦ, так і в лоні Італійської Єпископської Конференції, повноправним членом якої він став, живити братерську й батьківську спільність зі священниками та виявляти турботу про вірних. Бути «аксіос», тобто «достойним», серед них. Представник Святішого Отця запросив як до зберігання притаманних звичаїв і традицій, даючи свідчення багатства своєї віри, так і чинити кроки в напрямку спільного звіщення Євангелія, почуваючись повноправно включеними в місцеве суспільство, інтегруватися в життя місцевої Церкви, зокрема в спільному святкуванні Пасхи.

Фото: Михайло Ковчар
За матеріалами VaticanNews