Владики УГКЦ в Канаді закликали вірних до посилених молитви, посту та активних дій щодо війни в Україні
17 жовтня 2022 року українські греко-католицькі єпископи Канади — владика Лаврентій Гуцуляк, архиєпископ і митрополит Вінніпезький та апостольський адміністратор Саскатунської єпархії, владика Давид Мотюк, єпарх Едмонтонський та апостольський адміністратор Нью-Вестмінстерської єпархії, владика Браян Байда, єпарх Торонто і Східної Канади звернулися із Пастирським листом до вірних та духовенства УГКЦ в Канаді. Як вони самі зазначають, «метою цього Пастирського листа було підвищити наше загальне усвідомлення того, що війна в Україні триває і запросити вас до молитви, посту і активних дій спрямованих на допомогу нашим братам і сестрам, які надзвичайно потребують вашої підтримки».
Українські католицькі єпископи у Канаді зазначають, що війна в Україні продовжується, і її виклики під час зими складно передбачити. За їхніми словами, «мільйони українців змушені залишати домівки у пошуках безпеки, їжі, прихистку, одягу, медикаментів через втрату зруйнованого житла, шкіл, лікарень і підприємств», а «енергоносії сьогодні перетворюються на засоби тиску і покарання».
Усе це, стверджують вони, свідчить про новий «геноцид у дії». «Україна і її народ — у кризі. Схоже до того, як у свій час Геноцид-Голодомор 1932–33 років, який позбавив життя мільйонів людей в Україні, коли Радянська влада свідомо і методично заморила голодом чверть українського населення, сучасна війна в Україні, спричинена зовнішнім агресором, має на меті стерти ідентичність і саму історію українського народу, стаючи таким чином новим „геноцидом в дії“», — мовлять ієрархи у Пастирському листі.
Очевидно, що українці за кордоном не можуть залишатися байдужими перед лицем страждань їхніх співвітчизників. Тому владики закликають: «давайте разом заново привернемо увагу до важкої ситуації в Україні, намагаючись продовжувати „стояти з Україною“». Здійснити це можна за посередництвом трьох християнських діл: молитви, посту та активних дій, виражених через милостиню.
Говорячи про молитву, автори Пастирського листа ще раз пригадали про старання стосовно щоденної молитви за мир в Україні. «Давайте молитися за тих хто потерпає від війни, хто захищає свою країну, хто живе в страху і тих, хто був змушений залишити свої домівки. Давайте молитися за тих, хто загинув через цю війну, тих, хто загинув сьогодні і тих, хто загине завтра», — продовжують вони.
Відтак ієрархи закликали до посту за український люд і за мир у їхній країні: «Запрошуємо вас до трьохденного посту від четверга, 24 листопада, до суботи, 26 листопада, у тому часі, коли ми у Канаді щороку відзначаємо пам’ять Голодомору». Адже й сьогодні, як у часи Голодомору 1932–1933 років багатьом людям бракує їжі. «Постіть так, як ви найкраще можете. Для декого, це може бути лише хліб і вода, інші — можуть відмовитися від солодощів, у той час коли хтось може обмежити споживання їжі до одного разу на день. Як би ви не вирішили постити, нехай ваші думки і молитви перед Господом будуть за мир для українського народу», — йдеться у листі.
Опісля, владики із Канади висловили вдячність усім доброчинцям та благодійникам за всебічну допомогу, якою вони ділилися досі. Однак, наближення зими ставить перед українцями нові виклики. Тому автори листа поновлюють заклик про допомогу. «Ми запрошуємо вас розглянути можливість подальшої гуманітарної допомоги, яку буде потрібно спрямувати на забезпечення базових життєвих потреб людей в Україні, всього того, чим кожен з нас втішається тут у Канаді — їжа, дах над головою, одяг, медикаменти як і тепло у їх помешканнях цієї зими». Для збору коштів подано основні благодійні організації: Catholic Near East Welfare Association — Canada (CNEWA), Development and Peace — Caritas Canada, Aid to the Church in Need — Canada, Canadian Jesuit International чи Ukrainian Canadian Congress.
Наприкінці свого звернення українські католицькі єпископи у Канаді підкреслюють: «Ми живемо у нелегкі часи. Весь світ є хворим. Однак разом ми можемо зробити суттєвий внесок у життя мільйонів дітей, чоловіків і жінок, які розраховують на нас».
Пастирський лист до духовенства та вірних УГКЦ в Канаді був опублікований англійською, французькою та українською мовами.
Пресслужба Секретаріату Синоду Єпископів УГКЦ