Владика Венедикт Алексійчук презентував у Львові свою книгу «Школа молитви»
Учора, 25 вересня 2020 року, у Гарнізонному храмі святих апостолів Петра і Павла відбулася презентація книги правлячого єпископа Чиказької єпархії УГКЦ владики Венедикта Алексійчука під назвою «Школа молитви». Це вже третя його книжка у видавництві «Свічадо». Владика також веде відеоблог про молитву в Інтернеті.
Митрополит Львівський УГКЦ високопреосвященний владика Ігор Возьняк розповів, що написана єпископом Венедиктом книга акцентує на молитві під час різних життєвих випадків. У ній йдеться про молитву літургійну, особисту і навіть медитаційну.
Владика Ігор Возьняк: молитва та уважність
Він наголосив на важливості теми книги: «Святий Альфонс Марія де Ліґуорі написав так: „Хто молиться, той спасеться. А хто не молиться, я не знаю, що з такими особами буде“. Мабуть, найважливіше, щоб під час молитви була уважність. І в книжці владики Венедикта про це багато написано. У тексті є контраверсії, над якими люди можуть роздумувати. Ця книжка спонукає і до молитви, і до міркувань».
Отець Юстин Бойко: молитва як зустріч
Ще одним священнослужителем, який вже встиг прочитати книжку, є отець Юстин Бойко. Він наголосив, що ця книга не є плодом наукових досліджень — вона про особистий досвід владики Венедикта Алексійчука, і в цьому її цінність. «Якщо Іван Золотоустий каже, що молитва — це розмова з Богом, то в книжці є продовження цієї дефініції: молитва — зустріч з Богом. Це основний лейтмотив владики. Якщо слово „молитва“ вживається — 157 разів, то „молитва як зустріч“ — 136 разів. Владика вивів 11 окреслень про те, чим є молитва. Це багаторічний досвід, вкладений в книжці. Книжку цю не варто читати як художню — над кожним розділом треба подумати», — каже отець Юстин Бойко.
Владика Венедикт Алексійчук: кілька штрихів до молитви
У книжці владика Венедикт пише, що ціль молитви — щоб людина переживала зустріч з Богом, а не сприймала її як відбування. «Необхідна літургійна реформа, розпочати яку потрібно з усвідомлення того, що насправді літургійна молитва в церкві є найважливішою діяльністю, оскільки це унікальний спосіб явлення Христа в церкві для спасення світу», — написано в книзі «Школа молитви».
Зустріч із єпископом зібрала чимало людей, які хотіли поставити свої запитання і навіть встигли запросити владику на розмову за кавою. Символічно, що єпископ згадав і про свою передостанню книгу — «Таємниця зустрічі». Каже, що йому важливо не лише зустрітися з людиною, але й зустрітися з реальністю, яка є. Це відкриває красу життя.
Книга та відеоблог
Ідея створення відеоблогу «Школа молитви», який став підґрунтям для презентованої книги, виникла у владики, коли він зрозумів, що часто закликає людей молитися, але мало розповідає, як це робити.
«Серед священників кажуть, що якщо проповідь не промовила до того, хто її виголошує, вона не промовить ні до кого. Тому це школа і для мене», — пояснює архиєрей.
Молитовні поради від владики Венедикта
Єпископ радить мати в особистій молитві певний ритм, мінімальне правило, яке триматиме нас на плаву. У моменти, коли ми лінуємося чи не маємо настрою, цей ритм допоможе. Водночас владика закликає не впадати у крайності і не набирати багато правил.
«Одна з наших проблем в молитві — те, що ми відтворюємо наші стереотипи про Бога. Кожна зустріч з Богом унікальна. Часто згадую в новій книжці „Школа молитви“ про те, що перед Богом не треба грати ролі. Коли ми приходимо до лікаря, то ми не граємо здорового чи хворого — ми маємо стати перед лікарем в правді. Так і перед Богом — треба бути такими, якими ми є», — каже єпископ.
Автор книги пояснює молитву як безпосередній досвід Бога. «У Бога є відповідь на все, підказка на все. Зустрічаючись з Богом на молитві, певні речі відкриваються. Святі не були супергероями — вони були в глибокому зв’язку з Богом. Вони і грішили, і ходили до сповіді».
У богослужінні ми часто говоримо «Будьмо уважні». У житті дуже важливо бути уважними, бо через обставини промовляє до нас Господь. Нічого не є випадковим. Якщо ти віриш в Господа, то все має свою логіку. Молитва розвиває уважність і вчить краще чути Бога», — підсумовує владика Венедикт Алексійчук, правлячий архиєрей Чиказької єпархії Святого Миколая Чудотворця.
Фото автораЗа матеріалами Тетяни Байбак для релігійного інтернет-ресурсу «Духовна велич Львова»
Пресслужба Секретаріату Синоду Єпископів УГКЦ