Владика Гліб Лончина: Коли будемо слухати Боже Слово і зберігати його, житимемо переображеним життям

20 серпня 2021

У день Переображення Господа і Спаса нашого Ісуса Христа, 19 серпня 2021 року, владика Гліб Лончина, апостольський адміністратор Паризької єпархії Святого Володимира, роздумував над нашим переображенням, яке відбувається через зустріч та єдність із Богом.

Переображення Господнє — це свято, яке називаємо «літнім або яблучним» Спасом. Воно пов’язане з освяченням фруктів, і таким його пам’ятаємо. Але важливо для нас не зупинятися на звичаях, але вникнути в саму суть свята, бо воно говорить нам щось дуже важливого не лише про Ісуса, але і про наше життя, молитву, стосунки з Богом, та, вкінці, виявляє нам, як жити згідно з духом цього свята.

Як важливо зустрічатися з Господом!

Христос iз учнями піднімається на високу гору молитися. Значущим є те, що місцем для молитви він вибирає саме гору. Він міг піти над озеро, на поле, до лісу, але гора символізує близькість до Бога. Очевидно, можна бути близьким до Бога всюди — і на морі, і в лісі, і вдома — але образ гори у нашій уяві може допомогти нам це відчути.

У мене, у батьківській хаті, була картина художника Віктора Цимбала: висока гора, довкола темно, чоловік стоїть на самому вершку. Автор назвав цей образ «молитвою», бо гора — це символ зустрічі людини з Богом.

Як важливо зустрічатися з Господом! Признаймося, ми іноді так зайняті своїми важливими справами, що на Бога навіть часу не маємо. Знайдемо собі годину в тижні, щоб прийти до церкви, але для Бога не треба шукати часу — для Бога треба зробити час! Слід щодня виділити час, щоб бути з Богом по-особливому. Очевидно, можемо бути з Богом упродовж цілого дня, але нам потрібно хвилин, коли перебуваємо тільки з Богом. Ісус учить: «Ти ж, коли молишся, увійди у свою кімнату, зачини за собою двері і молись Отцеві твоєму, що перебуває в тайні» (Мт. 6, 6).

Віктор Цимбал, МолитваВіктор Цимбал, Молитва

Справді добре бути з Богом

Коли Христос переобразився, він змінився: став таким, яким не був у фізичному житті. Ісус був звичайною людиною, яка ходила по Палестині з учнями: він мав спрагу, голод, був таким, як ви і я. Але раптом він перемінився, і тому це свято називається Переображенням. Він цілковито змінив свій образ, і учні могли побачити його в іншому виді, повному світла і ясности. Святий Петро, бачивши це, сказав: «Господи, добре нам тут бути! Як хочеш, розташую тут три намети: один для тебе, один для Мойсея і один для Іллі» (Мт. 17, 4). Це було щось незрозуміле, несамовите. Він бачить видіння і каже: збудую вам три намети. Що ж він думав? Один із євангелистів навіть каже: «Він не знав, що говорить» (Лк. 9, 33). Можливо, на фізичному, матеріальному рівні, те, що він сказав, було невідповідне, але на глибшому — це дійсно було таїнственне. Він виявив, що справді добре бути з Богом.

А як ми, зазвичай, думаємо? Нам здається, що, коли маємо багато грошей, коли нам усе складається в житті, то тоді нам добре. Боже Слово, натомість, показує, що людині справді добре тоді, коли вона з Богом. І то не потрібно аж видіння! Молитва у тиші й на самоті допомагає нам відчути, що, де б ми не були і що б ми не робили, коли ми з Богом, нам буде добре. Отож намагаймося зрозуміти цю правду: нам добре не тоді, коли ми задоволені, а коли ми з Богом.

Наше переображення

Сьогоднішнє свято стосується Сина Божого: Ісус Христос переобразився перед учнями. Але, у дійсності, це переображення має відношення також і до нас з вами, бо й ми переображуємось. Коли ми з Богом, тоді також міняємося. Може довкола нас не буде сяяти світло, але, коли будемо жити словом Божим, Божою любов’ю, любов’ю одних до одних, то зміна буде відчутною в нашому житті. Тоді ж бо будемо свідками Ісуса Христа! Коли Ісус возносився на небо, він заповідав апостолам: «Будете моїми свідками» (Ді. 1, 8; пор. Ів. 15, 27). Це і нас стосується. Ми маємо свідчити, що все те, що Ісус Христос навчав, є правдою і є добрим для людського життя. Можемо бути свідками Христа, живучи переображеним, зміненим життям. Але як нам змінити своє життя? Голос Бога Отця з неба нам виявляє: «Це — мій улюблений Син, що я його вподобав: його слухайте» (Мт. 17, 5). Коли будемо в усьому слухати Боже слово і зберігати його, тоді будемо жити переображеним життям.

Одна особа мені розповіла, як використовують робітників, які іноді мусять стояти на ногах цілий день, працюючи без перерви. Я собі подумав: Християнський народ, а як він живе в щоденному житті. Люди не живуть Божими законами, а немилосердно використовують інших. Нам, натомість, треба жити Божим Словом не лише, коли молимось, але й кожної хвилини і в кожній обставині нашого життя, незалежно від того, чи ми вдома, чи при праці, чи з приятелями або незнайомими.

Тому, дорогі сестри і брати, нехай свято Христового Переображення скріпить нас у нашій вірі і заохотить завжди шукати Бога у молитві, тиші, самоті; усвідомлювати собі, що нам завжди буде добре тоді, коли ми з Богом; і жити християнським — переображеним — життям, в усьому слухаючи улюбленого Божого Сина.

† Гліб Лончина,
апостольський адміністратор Паризької єпархії св. Володимира