«Віра вашої Церкви є великим даром від Бога», — кардинал Леонардо Сандрі у соборі Святої Софії в Римі

1 вересня 2019

1 вересня у прокатедральному соборі Святої Софії в Римі відбулася Архиєрейська Божественна Літургія, яка увінчала ювілейні святкування 50-річчя собору та розпочала роботу Синоду Єпископів Української Греко-Католицької Церкви.

Очолив Літургію Блаженніший Патріарх Святослав у співслужінні із єпископи Української Греко-Католицької Церкви із цілого світу. Після богослужіння зі словом до вірних звернувся кардинал Леонардо Сандрі, Префект Конгрегації для Східних Церков.

«Дякую Господеві за дар єднання з вами в урочистому служінні Божественної Літургії, на якій зібралися Єпископи Української Греко-Католицької Церкви на початок щорічного Синоду разом із своїм Отцем і Главою, Верховним Архиєпископом Його Блаженством Святославом, та разом із чисельною групою вірян-паломників з України, вшановуючи 50-у річницю освячення прокатедрального Собору Святої Софії в Римі, яке відбулося 28 вересня 1969 року», — розпочав своє слово кардинал Сандрі.

Вказуючи на історичний шлях УГКЦ, кардинал Сандрі зазначив: «Ваше життя і ваша віра є цінним даром, який Господь продовжував оберігати, незважаючи на болючі випробування далекого і недавнього минулого: Він є Господом історії, Він вершить долі народів і здатний привести їх терпеливо до навернення: чи то від поганських культів минулих століть, чи то від культу особи, ідолопоклонства ідеології та тоталітарної держави. Він подає хліб голодному і відроджує народ такий як ваш, який в Голодоморі був винищений через те, що в нього забрали зерно та їжу».

Відтак промовець звернув увагу на величних постатей в історії Української Греко-Католицької Церкви, які присвятили усе своє життя служінню Божому людові та своїй Церкві. «Він є Господом, який продовжує вести свою Церкву через служіння пастирів. Тут, у Римі, нам спадають на гадку різні Наступники Петра, але особливо святий Іван Павло ІІ, який прибув як паломник у вашу землю і проголосив блаженними ваших мучеників; і Папа Франциск, який за декілька днів прийматиме ваших владик і який молився у цій базиліці минулого року і забажав створити тут в Італії Апостольський екзархат, щоб можна було надати більш уважну та ретельну пастирську опіку для ваших вірних. Піднесімо наші молитви за дорогого кардинала Ахіле Сільвестріні, мого попередника та Префекта Конгрегації з 1991 по 2000 роки, Чин похорону якого відбувся в п’ятницю та який піклувався життям Церкви в Україні», — зазначив кардинал Леонардо Сандрі.

Префект конгрегації також згадав митрополита Андрея Шептицького: «Не можемо не згадати при цій нагоді постать митрополита Андрея Шептицького, який прибув до Риму 90 років тому на зустрічі греко-католицьких ієрархів, і кардинала Йосифа Сліпого, який освятив базиліку Святої Софії 50 років тому, будучи впевненим, що навіть якщо в Україні Церква була вимушена перейти в непевність підпілля та катакомб, то вогонь віри і сила Слова Божого, що діє у серцях віруючих, не могла бути прихованою. Церква, яка є собором душ греко-католиків, в ідеалі стала паломницею, знайшовши прихисток біля мощей святих апостолів Петра і Павла».

«Впевненість у Божому милосерді, яке провадило життям Вашої Церкви, нехай відкриє серце, щоб воно очистилось від усякої злоби чи зрозумілої по-людськи втоми прощати і щоб воно жило не лише досвідом зовнішньої свободи, але в першу чергу мало досвід внутрішньої свободи. Ще раніше за мури Собору для народу у вигнанні, Мудрість Божа собі дім збудувала і охоче продовжувати його будувати в серцях вірних, які здатні жити Євангелієм, що дає силу змінити історію, пригадує про нагальність миру та примирення, і дарує можливість шукати спільний шлях між тими, що поділяють одне хрещення через занурення в Пасхальне Таїнство і одне помазання, що освячує нас як народ священичий, царський та пророчий», — мовив проповідник.

Наприкінці, Префект Конгрегації для Східних Церков кардинал Леонардо Сандрі поручив заступництву Пресвятої Богородиці, яку з особливою побожністю вшановують в Зарваниці, працю Синоду Єпископів, щоб вона вимолювала для владик дар Божої Премудрості і розпізнавання знаків теперішнього часу. «Нехай Вона покриє своїм омофором Україну, а особливо супроводжує своїми молитвами життя новоутвореного екзархату в Італії для надання пастирської опіки багатьом синам і дочкам вашої Церкви», — закінчив своє слово промовець.

За матеріалами Секретаріату Глави УГКЦ в Римі та Департаменту інформації УГКЦ