В Українській Греко-Католицькій Церкві новий доктор богослов’я

16 грудня 2019

13 грудня о. Любомир Филипчак, священник Львівської архиєпархії, успішно захистив свою докторську дисертацію в Папському інституті духовності «Терезіанум». Шість років наукових досліджень були присвячені темі «Невблаганний Ти, Господи». Містичний досвід молитви «відчаю» в житті старця Силуана Афонського».

В Українській Греко-Католицькій Церкві новий доктор богослов’я

На початку кандидат представив своє дослідження, розповів про актуальність, головні завдання, наукову методологію та новизну дослідження. У першому розділі своєї дисертації дослідник розповів про історично-духовний контекст життя Силуана Афонського, а відтак зосередив свою увагу на містичному досвіді старця, висловленого зокрема у його писаннях: «Містичний досвід, згідно з життям та повчаннями Силуана, полягає у любові до Бога, до ближнього і до ворогів. Його містичний досвід характеризується постійним діалогом з Господом через молитву за себе і за цілий світ, а також через споглядання ікон».

Третій розділ дослідження присвячений вивченню співвідношення писань Силуана Афонського до православного містичного богослов’я, а в останньому розділі головну увагу присвячено «молитві відчаю», яка, власне, і вводить старця у містичне богослов’я.

Головним науковим керівником докторської дисертації о. Любомира Филипчака був проф. Бруно Моріконі, відомий в Італії автор чисельних богословських книг на тему християнської духовності. Після закритої наради члени наукової комісії присвоїли кандидату титул доктора богослов’я.

У захисті докторської дисертації взяв участь також владика Ігор, архиєпископ і митрополит Львівський, владика Гліб, апостольський адміністратор єпархії Святого Володимира в Парижі, представники формаційних та монаших інституцій УГКЦ в Італії, численні гості.

Додамо, що о. Любомир Филипчак походить зі Львова, навчався у Львівській духовній семінарії, продовжив свої студії на ліценціаті та докторантурі в Папському інституті «Терезіанум», водночас здійснюючи служіння в прокатедральному соборі Святої Софії в Римі.

Довідка

Богословський факультет, який спочатку носив ім’я св. Терези від Дитятка Ісуса і Івана Хрестителя, був заснований 16 липня 1935 року. Статус папського факультету отримав 23 травня 1963 року.

Головною спеціалізацією факультету є богослов’я духовного життя, а в 1982 році введена нова спеціалізація — богословська антропологія.

28 квітня 1987 року в структуру факультету інкорпорований Міжнародний інститут пастирського богослов’я та охорони здоров’я Камілліанум, яким керують камілліанці. До факультету приєднані також Інститут Божої Матері Життя (Венаск, Франція), Богословський інститут Леоніанум (Ананьї, Італія), Богословська школа св. Кипріяна (Камерун) і Богословський інститут Жіотір Бхаван (шт. Керала, Індія).

За матеріалами Пресслужби Товариства «Свята Софія» та Департаменту інформації УГКЦ