В Івано-Франківську роздумами про основи місійності УГКЦ та важливість соціального служіння продовжується спецкурс ПМВ з місійного служіння
Другого дня спецкурсу Пасторально-міграційного відділу УГКЦ з місійного служіння для семінаристів передостаннього року навчання, 22 червня 2023 року, семінаристи греко-католицьких семінарій з України мали нагоду ознайомитися із основами місійності УГКЦ, закладеними митрополитом Андреєм та патріархом Йосифом, роздумати над важливістю соціального служіння у душпастирській діяльності священника, ознайомитися із місійними викликами Київської архиєпархії та Луцького екзархату та переглянути виставу про життя святого священномученика Йосафата Кунцевича.
Ранок другого дня XII практичного розпочався доповіддю ректора Дрогобицької духовної семінарії УГКЦ о. Мирона Бендика на тему: «Місіологія Української Греко-Католицької Церкви». Про це розповідає пресслужба Пасторально-міграційного відділу УГКЦ.
Отець Мирон Бендик: Місійність — це внесок у світовий гуманізм
Отець-ректор говорив про місійність УГКЦ як вияв відваги і новизни служіння нашої Церкви в сучасній історії, як про це свого часу міряли Митрополит Андрей Шептицький та Патріарх Йосиф Сліпий. «Оригінальність нашої Церкви полягає в тому, що вона розширюється з нашими вірними, які розходяться по світу і шукають свою Церкву там, де вони є. В теперішніх умовах війни це теж новизна місійного виклику», — зазначив о. Мирон.
Він також зауважив, що питання місій актуальне і в міжконфесійному середовищі. «Що нам робити? Перетягати до себе чи допомогти бути Христовими там, де ми є? Як товаришувати сучасній людині в різних контекстах: культурному, еклезіальному, суспільному? Розширити горизонти бачення і служіння, не обмежуючись тільки маленьким особистим контекстом, — це виклик, який відгомоном лунає з історії київського християнства», — додав ректор.
Промовець підкреслив, що відповідь на місійні сучасні виклики є також внеском в світовий християнський розвиток та в світовий гуманізм. «Окрім цього, місійна відповідь є великою справою праці для єдності самої Церкви. Будувати сопричастя у практичному житті означає будувати єдність, не втрачаючи своєї ідентичності», — резюмував о. Мирон Бендик.
Отець Андрій Нагірняк: Не забувати про потребуючих
Заступник Голови Відділу соціального служіння УГКЦ, директор з питань мережі та ідентичності «Карітасу України» о. Андрій Нагірняк презентував майбутнім душпастирям напрями соціального служіння УГКЦ.
Священник наголосив, що суть і природа Церкви — це служіння. «Особливо зараз, в час війни, Христос присутній в кожній потребуючій особі, — зазначив о. Андрій. — Служити означає віднаходити в самому собі натхнення, що я можу бути добрим. Служіння відкриває любов, закладену Богом у нашому серці. Служіння — це категорична вимога Бога до того, хто обирає Його як Господа. Отже ця вимога є частиною і нашого покликання».
Він також зауважив, що милостиня у духовній площині є виявом правдивого покаяння і духовної зрілості.
На завершення священник побажав майбутным душпастирям не забувати про потребуючих, незалежно від того, де вони звершуватимуть свою місію — в Україні чи за кордоном.
Місійні виклики Київської архиєпархії та Луцького екзархату
Опісля, учасники XII практичного спецкурсу ПМВ мали нагоду зустрітись з екзархом Луцьким владикою Йосафатом Говерою та канцлером Київської архиєпархії о. Василем Чудійовичем.
Доповідачі представили діяльність екзархату та архиєпархії і розповіли про особливості служіння на парафіях на цих теренах, зокрема повідомили про майбутні перспективи та виклики. А також поінформували семінаристів, до чого слід готуватись, якщо вони визначаться служити на цих територіях після священничих свячень.
Отець Роман Ільницький: Іти до зранених людей, щоб нести їм надію
«Війна змінила все, багато українців були змушені покинути свої домівки, відповідно і змінилось наше душпастирство за кордоном, але ми всіма силами намагаємось іти до цих зранених людей і нести Їм християнську надію». Про це заявив секретар Пасторально-міграційного відділу УГКЦ о. Роман Ільницький.
Отець Роман презентував семінаристам географію та статистику української діаспори і Церков у світі. Він розповів про країни та громади, якими опікується Пасторально-міграційний відділ УГКЦ, особливості служіння в кожній з них та необхідну підготовку душпастиря, який надаватиме духовну опіку вірним УГКЦ за межами України.
Вистава про святого Йосафата від монахів-василіян
Наприкінці другого дня учасникам XII практичного спецкурсу ПМВ з місійного служіння для семінаристів передостаннього року навчання представили спектакль про життя священномученика Йосафата Кунцевича.
Цього року в Українській Греко-Католицькій Церкві відзначається ювілей 400-ліття з його мученицької смерті. Брати-семінаристи Василіянського філософсько-богословського інституту імені Вельямина Рутського (Брюховичі, Львів) презентували виставу про життя Йосафата. Творчо написаний сценарій молодими братами-василіянами відтворює головні етапи його життя і знані події. Однак «давній та сучасний Йосафат» стає близьким до нас, бо його життя переживає і супроводжує сучасник.
Нагадаємо, що 21 червня у стінах Івано-Франківської духовної семінарії ім. свящмч. Йосафата розпочався XII спецкурс Пасторально-міграційного відділу УГКЦ з місійного служіння для семінаристів передостаннього року навчання. Участь у ньому беруть 95 семінаристів з греко-католицьких семінарій Львова, Тернополя, Дрогобича, Києва та Івано-Франківська.
Учасникам курсу розповідатимуть про канонічний вимір служіння священника УГКЦ за кордоном, зокрема там, де немає ієрархічних структур УГКЦ; географію та статистику української діаспори та Церков у світі; соціальне служіння, тощо. Особлива увага буде присвячена питанню душпастирства українців, які вимушено виїхали через війну в різні країни і наразі потребують духовної опіки і підтримки.
Курс триватиме до 24 червня.
Пресслужба Секретаріату Синоду Єпископів УГКЦ