В Асижі відбулися реколекції для священників єпархії Святого Володимира у Парижі та Апостольського екзархату у Німеччині та Скандинавії

21 квітня 2024

15–19 квітня 2024 року в Асижі (Італія) відбулись реколекції для священників, які душпастирюють в Апостольському екзархаті для українців візантійського обряду у Німеччині та Скандинавії, спільно зі священниками з єпархії Святого Володимира Великого у Парижі.

Своїм духовним словом з душпастирями ділився владика Максим Рябуха, єпископ-помічник Донецького екзархату УГКЦ, на тему: «Бути Христовим священником у часах війни». Про це зазначає пресслужба Апостольського екзархату у Німеччині та Скандинавії та Служба медіа і комунікації Паризької єпархії Святого Володимира.

Реколекції проходили в місті Асиж, в італійській провінції Умбрія, родинному місті св. Франциска, яке у середньовіччі пережило свою трагедію воїн, а його найбільший уродженець вважається покровителем миру. Священників, котрі прибули із Франції, Німеччини, Швейцарії, Бельгії, Нідерландів, Люксембургу, Норвегії, Данії, Швеції, Ісландії зі своїми єпископами Глібом Лончиною, апостольським адміністратором Єпархії Святого Володимира Великого, та Богданом Дзюрахом, екзархом Німеччини та Скандинавії, гостинно прийняв паломницький дім Ордену Братів Менших капуцинів (OFM Cap) — «Domus Lætitiæ».

Пережити особисту зустріч з Христом

Реколектант побудував духовні науки на основі уривку з Євангелія від св. Луки про учнів з Емаусу, які після зустрічі із Таємним Незнайомцем повертаються до Єрусалиму, щоби свідчити про Воскреслого Христа, якого вони пізнали при ламанні Хліба. Реколектант наголосив, що людина у житті може дійти до моменту, коли їй здається, що вона достатньо багато знає про Бога, і при цьому може не знати самого Бога. Тому особиста зустріч із Ним є вирішальною, а її ознакою є готовність змінювати життя.

Владика Максим багато проповідував священникам про важливість особистої зустрічі із Христом, яка відбувається у досвіді молитви, у таїнствах Сповіді та Євхаристії, у жертвуванні себе парафіянам у пастирському служінні. Без пошуку Бога, без готовності довіритися Йому, людина може піти до Емаусу і більше не вернутися назад до Єрусалиму.

Довіряти Богові у найскладніші моменти

Реколектант заохочував духовних провідників більше довіряти Богові у тих складних викликах та ситуаціях служіння, у яких, здавалося б, немає виходу, і залишається хіба що опустити руки у безпорадності. У таких обставинах владика Максим радив отцям наново пережити той переломний момент, який мав місце в події священничих свячень — переломній події для кожного священника, яка поділила життя на «до» і «після». Великий дар священства, наголосив реколектант, полягає у місії проповідувати Євангеліє та звершувати Таїнства, ціллю чого є відновлення первісної єдності людини з Творцем.

Кілька думок владики Максима з досвіду свого священничого служіння:

• Для Бога кожна Літургія є моментом зустрічі з людиною — мить радості;

• Кожен священник є незамінним знаряддям у служінні людям. Побачивши Христа, даруйте Його погляд усім, кого зустрічаєте!

• Священниче серце має виявляти тугу Бога за людиною. Єпископ покликаний бути поруч зі своїм священником;

• У Таїнстві Сповіді ми знаходимо відповіді на наше життя;

• Наше життя і служіння сьогодні творять мир в Україні;

• Святі Таїнства відновлюють первісну єдність людини з Богом. Священник, який вміє любити і творити красу у житті людини, видимо показує невидиме, робить досяжним недосяжне;

• Молитва і піст відкривають важливість Бога у житті, — тоді лукавий стає безсилим;

• Євхаристія народжує священство і покликання. У Євхаристії ми оновлюємо те, ким ми є;

• Найбільший біль, який може переживати людське серце — це відчуття непотрібності, забутості та покинутості. Перше, що робить ворог — обрізає зв’язок. Ми потребуємо дзвінка, котакту з іншими;

• Ви (священники) — апостоли великої надії!

Владика Діонісій Ляхович про євхаристійність

На цю тему також проповідував владика Діонісій Ляхович, апостольський екзарх Італії, який спеціально прибув і очолив Божественну Літургію 17 квітня, у день, коли Апостольський екзархат Німеччини і Скандинавії відзначав ювілей — 65-річчя від дня свого заснування. Владика Діонісій говорив про євхаристійний вимір сотвореного світу, про євхаристійність людського буття загалом та священства зокрема.

Відвідини Асижу та його пам’яток

Місто Асиж, де відбувалися реколекції, відоме не лише св. Франциском, засновником чоловічого ордену францисканців, але і св. Кларою, товаришкою св. Франциска, завдяки якій постав жіночий орден кларисок. Віднедавна воно відоме і Карлом Акутісом, 15-річним юнаком, якого 10 жовтня 2020 року був проголошено блаженним Католицької Церкви.

Учасники реколекцій відвідали чимало місць пов’язаних з життям святих: т. зв. Нову Церкву, збудовану на місці родинного дому св. Франциска, де майбутній святий прожив перші 24 роки, базиліку Святої Клари, до перебуває тіло святої, і де спершу був похований св. Франциск, базиліку Святого Франциска, де нині спочивають його мощі, церкву Санта Марія Маждоре (колишній катедральний собор Асижу), де у скляному саркофазі перебувають мощі бл. Карла, нинішній катедральний собор Святого Руфіна.

У цих святих місцях владики разом із отцями заносили до Бога молитви за Україну, за припинення війни, за перемогу та справедливий мир, за українське військо та весь український народ.

Завершення і подяка

На завершення реколекцій склали спільну подяку владиці Максиму за його глибоке духовне слово, за ділення досвідом, за отримані від нього духовні імпульси. Морок війни занурює українців у відчай і страх, ставить їх життя на паузу. Однак, служіння священника Таїнствами та навчанням Божих правд прокладає шлях миру. З такими міркуваннями наші отці повертатимуться з Асижу до своїх парафій, дякуючи Богові за проведений духовний час та будучи сповненими нових мотивацій та сил для служіння.