Українці в Угорщині збирають підписи для будівництва храму УГКЦ в Будапешті

14 травня 2021

Найважливіше завдання української громади в Угорщині — будова церкви в Будапешті, а біля храму — української школи, дитячого садка та пасторально-паломницького центру.

Українці в Угорщині збирають підписи для будівництва храму УГКЦ в Будапешті

До цієї мети українці-греко-католики вже йдуть довгий період. Нещодавно з ініціативи парафіян парафії Покрову Богородиці УГКЦ у Будапешті почався збір підписів. На сьогодні зібрано понад 500 підписів.

Кожна людина доброї волі, незалежно від національності, має можливість долучитися до цієї історичної події — будівництва першого українського храму в Угорщині, поставивши свій підпис на відповідній анкеті, та допомогти в поширенні цієї ідеї.

Отець Дам’ян Габорій, душпастир для українців в Угорщині, сказав: «Бажання українців в Угорщині мати свій храм — ознака духовної зрілості. Майбутній храм буде місцем духовної єдності та віднови для українців. Церква стане місцем української ідентичності в Угорщині та культурно-духовним центром».

При українській парафії вже діє українська «Рідна школа», Українська асоціація католицьких скаутів Європи, різні мирянські спільноти, а невдовзі розпочне діяльність перший український садочок в Угорщині. Торік Патріарша курія УГКЦ створила фундацію в Угорщині.

«Кожного року кількість українців в Угорщині зростає. Разом із тим зростають духовні потреби наших вірян не тільки в Будапешті, а й в інших великих місцях Угорщини: Дебрецені, Мішкольці, Егері, Сегеді, Ваці, Веспремі, Татабані, де є чимало вихідців з України. Торік українці-греко-католики в Ніредьгазі отримали першого свого душпастиря, отця Андрія Белеканича, із василіанського монастиря в Маріяповчі. Викликом для нашої церкви є також подумати про духовну опіку для українців на всій території Угорщини», — розповів отець Дам’ян Габорій.

З минулого року українці почали відкладати кошти на будівництво храму, які вторгували з ліплення вареників та інших акцій.

Зараз українці в Будапешті моляться в храмі Святого Михаїла Угорської Римо-Католицької Церкви, що на туристичній вулиці Ваці, 47.

Ініціативу українських греко-католиків вже підтримало Українське посольство в Угорщині та громадські організації: Товариство української культури в Угорщині, Товариство українських сімей та молоді в Угорщині «Нова Хвиля», Українське культурне товариство «Дніпро», Українське товариство Чонградської області в Угорщині та інші.

Довідка

З ініціативи вихідців із Галичини, перша Літургія для українців греко-католиків в Будапешті була відправлена на Великдень 1991 року угорським священником Ласлом Пушкашем.

У 2008 році відбулася зустріч в Будапешті кардинала Любомира Гузара, Глави УГКЦ, та угорського митрополита Филипа Кочіша, на якій сторони домовилися про співпрацю між двома церквами щодо душпастирства для українців в Угорщині.

З 2011 року українською громадою в Угорщині опікується о. Дам’ян Габорій із Київської архиєпархії УГКЦ за домовленістю між Блаженнішим Святославом, Главою УГКЦ, і митрополитом Угорської Греко-Католицької Церкви владикою Филипом Кочішем.

У 2017-му вперше було порушено питання про будівництво церковно-культурного комплексу на зустрічі з міністром Міністерства людських ресурсів Угорщини Золтаном Балогом, який нас підтримав.

У 2018-му відбулася наступна офіційна зустріч представників громади, українських дипломатів із державним секретарем Міністерства людських ресурсів Угорщини Міклошем Шолтисем, який також підтримав наше бажання.

У 2019 році в Будапешті відбулася зустріч владики Йосифа Міляна, голови ПМВ УГКЦ, із держсекретарем Мікловшем Шолтисем у справі будівництва храму.

У 2020 та 2021 роках проходили зустрічі української громади в Угорщині із представниками угорського уряду щодо будівництва українського храму.

За матеріалами пресслужби УГКЦ в Угорщині