У с. Гірне на Стрийщині вшанували співавтора пісні «Ой, у лузі червона калина»

21 лютого 2024

18 лютого 2024 року в селі Гірне на Стрийщині молитовно відзначили 130-ту річницю з Дня народження видатного уродженця села, співавтора невмирущого гімну Українських Січових Стрільців «Ой, у лузі червона калина», отця Андрія Григорія Труха, ЧСВВ.

У с. Гірне на Стрийщині вшанували співавтора пісні «Ой, у лузі червона калина»

З цієї нагоди, Архиєрейську Божественну Літургію в храмі Покрови Пресвятої Богородиці очолив владика Тарас Сеньків, єпарх Стрийський, у співслужінні з єпископом-помічником Богданом Манишиним, як повідомляє пресслужба Стрийської єпархії УГКЦ.

За традицією, біля входу до храму єпископів зустріли парафіяни разом з парохом о. Григорієм Шептицьким. На богослужінні були присутні представники Грабовецько-Дулібівської громади на чолі з головою п. Петром Васильківим.

Під час богослужіння владика Тарас звернувся до вірних зі словом проповіді, в якій роздумував над духовним змістом недільного Євангелія — зустрічі Ісуса та митаря Закхея. «Закхей відмовився від свого багатства і негайно замінив його багатством спасіння. Для нерозумних багатство є оковами душі, яку очікує катастрофа, а для мудрих — допомогою у чеснотах задля спасіння. Ісус першим звернувся до Закхея, не засудив і не дорікав йому за гріхи. Вже однієї присутності Христа було достатньо, щоб здійснити таку радикальну зміну».

Після Херувимської пісні та Великого входу владика Тарас рукоположив у священничий сан диякона Івана Царя. Кандидат до священства, ставши навколішки, присягнув Богові і Церкві. Владика Тарас, поклавши руки на його голову, прочитав молитви ієрейських свячень та одягнув у священничі ризи: стихар, епітрахиль, пояс, нарукавники та фелон, кожного разу виголошуючи «Аксіос», що означає «достойний». Після цього нововисвячений ієрей, ставши біля престолу, співслужив Божественну Літургію разом з єпископами та священниками.

На завершення Літургії з нагоди відзначення 130-тої річниці з Дня народження отця Андрія Григорія Труха, ЧСВВ, до присутніх звернувся владика Богдан. «В особі отця Андрія Григорія Труха ми дякуємо тому поколінню, на долю якого випали лихоліття Першої світової війни і не тільки. Хочемо подякувати його батькам і цьому селу, які дали людину, котра на цілі покоління могла давати сили до життя молодих українцям та українкам. У 1914 році Стрий почав співати цю пісню завдяки отцю Андрію Григорію Труху, який своє священниче покликання переніс через цілу війну, крізь полон, і не говорив, як багато хто, „де той Бог?“, бо пізнав Бога ще перед війною. Сьогодні ми бачимо як наші діточки, не вміючи часом ще добре говорити, вже співають „червону калину“. Тому ми сьогодні тут… Він також хоче, щоб ми цу війну виграли, щоб ми наш славний рід продовжили і щоб знамено червоної калини було символом, у якому Божа і людська дійсність могли зійтися у одне. І коли вони сходяться у священничому служінні, у казанні Богові „так“, тоді та любов буде не у словах, а у чинах, діях і у вірі в нашу велику українську перемогу», — наголосив єпископ.

Після цього, владика Тарас привітав нововисвяченого священника, побажавши отцю Івану вірності у служінні, до якого Господь його покликав.

У свою чергу, о. Григорій Шептицький подякував владикам Тарасу і Богдану за візит та спільну молитву. А по закінченні Божественної Літургії, усі присутні долучаючись до флешмобу, який запустила Стрийська єпархія, на подвір’ї перед храмом спільно виконали гімн «Ой, у лузі червона калина», віддаючи шану його співавторові, а також усім хто боровся і бореться за Україну.

Зазначимо, що прагнучи вшанувати пам’ять отця Андрія-Григорія Труха ЧСВВ, Стрийська Єпархія УГКЦ запустила челендж. Щоб взяти участь у челенджі потрібно записати відеоролик, де хор чи спільнота співає пісню «Ой, у лузі червона калина» та позначити цей ролик хештегом #ой_у_лузі_трух.