У Франківську відбулася прес-конференція стосовно відзначення 30-ої річниці першого публічного богослужіння УГКЦ в місті

11 червня 2019

Сьогодні, 11 червня, в архиєпархіальному управлінні, що по вул. Василіянок, 64, відбулася прес-конференція з нагоди відзначення 30-річчя першої публічної молитви УГКЦ в місті Івано-Франківська.

У червні 1989 р. в парку ім. Січинського (нині — Меморіальний сквер) м. Івано-Франківська священники та вірні підпільної Української Греко-Католицької Церкви провели перше публічне богослужіння. Нині вже покійний єпископ Коломийський, а тоді ще священник о. Миколай Сімкайло відслужив панахиду за загиблими героями національно-визвольних змагань.

Тоді на богослужіння прийшли тисячі вірян (за деякими даними — 60 тис.) з синьо-жовтими прапорами та вірою в те, що нарешті прийде свобода й воля як для народу, так і для Церкви.

Щоб проінформувати суспільство про цю події, поспілкуватися з представниками ЗМІ прийшли митрополит Івано-Франківський Володимир Війтишин, міський голова Івано-Франківська п. Руслан Марцінків, протопресвітер Отинійського деканату Коломийської єпархії митр. прот. Василь Мельничук, журналіст газети «Галичина» п. Роман Івасів та душпастир каплиці Успіння Пресвятої Богородиці, що в Меморіальному сквері о. Ігор Сачков. Модерував зустріч директор Департаменту інформації Івано-Франківської архиєпархії УГКЦ прот. Іван Стефурак.

Митрополит Володимир поділився своїми спогадами, очевидцем та свідком яких він був. За його словами, наш народ має давній звичай, коли на могилах відбувалися панахиди.

«Після панахид відбувалося народне віче. Цей звичай був в часах ще до Радянського союзу. Про це згадував ще і блаженної пам’яті Патріарх Любомир Гузар. Він розповідав, коли ще малим хлопцем приходив до Крилоса, де спільно наш люд молився з піднятими синьо-жовтими прапорами», — розповів митрополит.

За його словами, нам потрібно ці події пам’ятати, бо так відроджувався наш український дух.

«Ми хочемо запросити людей, щоби ми зійшлися на це місце та спільно вшанувати і наших героїв, які формували наш дух, і сучасних героїв, які й сьогодні віддають своє життя за наш народ. Окрім того, є ще люди, які брали участь в тій події. Ми постаралися їх запросити, щоби і вони дали своє коротке свідчення, зокрема нашому молодому поколінню», — підсумував митрополит Володимир.

Він також зазначив, що в часах перебудови вийшли з в’язниць шістдесятники, які також долучилися до проведення першої публічної молитви УГКЦ в Івано-Франківську.

«До 1000-річчя хрещення Руси-України, Церква також почала проводити публічні богослужіння, ми мало-помалу виходили з підпілля. Тоді ми молилися на могилах, а опісля відбувалося віче, де наші національні лідери могли доносити те слово до народу. Це відбувалося завдяки Церкві, яка і збирала людей», — каже владика Володимир.

Митрополит також пригадав, що в 1989 році відбулося голодування на Арбаті, в якому він також брав участь.

«Це голодування розмочали ми, священики, єпископи, але продовжили наші вірні. Це голосування тривало рік, поки не почали реєструвати перші громади», — розповів архиєрей.

Окрім того, владика розповів і про вибір місця для проведення тієї молитви.

«Парк Січинського (сьогодні — Меморіальний сквер) тоді виглядав зовсім по-іншому. Тоді ми вибрали це місце, бо воно було і пам’ятне, і близько до центру міста. В тому часі влада вперше вирішила провести День екології, зумисне, щоби нам перешкодити», — каже митрополит.

В свою чергу міський голова Івано-Франківська п. Руслан Марцінків також поділився власними спогадами із свого дитинства.

«Дід мене водив до церкви та розказував свої спогади. Ці заходи треба робити насамперед для молоді. Я тоді був малим, але те піднесення громади відчував. А мій син тепер дуже дивується, коли я йому розказую про події, які були тоді. Тому я переконаний, що ця традиція повинна зберігатися. Дуже добре, що ми це пам’ятаємо. Хочу, щоб якомога більше мешканців долучилися до цього богослужіння. Будуть долучені всі комунальні служби, щоб цей захід відбувся на належному рівні», — каже міський голова Івано-Франківська.

Про перебіг подій того дня, коли в нашому місті вперше підпільна Греко-Католицька Церква провела публічне богослужіння, розповів присутнім о. Василь Мельничук. Сьогодні о. Василь є протопресвітером Отинійського деканату Коломийської єпархії, а на той час він був студентом VII курсу підпільної Духовної семінарії.

«Подія 30-річної давності, яка відбулась тоді у парку, набула великого резонансу у суспільстві. Вірні, які ще мали страх від „совєтського режиму“, побачивши справжніх і героїчних душпастирів в особі Ісповідника Віри єпископа Павла Василика, його учнів отців Миколи та Григорія Сімкайлів, останнього також були ув’язнили, отців Володимира Війтишина, Івана і Тараса Сеньківів перестали боятись», — вважає о. Василь.

Пригадуємо, що в цьому році Івано-Франківська архиєпархія УГКЦ, в межах відзначення 30-ї річниці виходу з підпілля, вирішила по-особливому вшанувати наших попередників, які взяли участь в першому публічному богослужінні УГКЦ в м. Івано-Франківську.

На свято Зіслання Святого Духа (16 червня) в Меморіальному сквері відбудеться богослужіння, яке очолить архиєпископ і митрополит Івано-Франківський Володимир Війтишин. Як і 30 років тому, так і сьогодні, на Зелені свята ми вшановуємо своїх національних героїв на цвинтарях, а тому ця молитва стане символічним продовженням традиції нашої Церкви та нашого народу.

Планується, що богослужіння розпочнеться о 10:00 год. Архиєрейською Божественною Літургією, яку очолить митрополит Володимир. Опісля помолимося панахиду за всіма полеглими героями, які віддали своє життя за волю та незалежність нашої Батьківщини. Також до присутніх звернуться очевидці та учасники тих подій.

За матеріалами Івано-Франківської архиєпархії УГКЦ