Церковну комунікацію УГКЦ в умовах війни проаналізували на Синоді Єпископів
5 вересня 2023 року Синод Єпископів УГКЦ, який у ці дні відбувається у Римі, працював над головною темою: «Душпастирський супровід постраждалих від війни». У межах головної теми доповідь: «Церковна комунікація УГКЦ в умовах війни: дотеперішній досвід, актуальні потреби і виклики, рекомендації» виголосив о. Микола Мотрук.
Говорячи про дотеперішній досвід, о. Микола Мотрук, викладач Школи журналістики та комунікацій Українського католицького університету, зазначив, що «поштовхом до активізації церковних структур та інтеграції у цифровий простір» став період активної фази коронавірусної пандемії. «Завдяки швидкій цифровізації УГКЦ вже мала певний досвід перед лицем майбутніх викликів. Схожі кризи лише створювали додаткові можливості для Церкви, щоб знову займати своє належне місце у публічному просторі», — сказав доповідач, як зазначає Департамент інформації УГКЦ.
Священник зазначив, що «Церква вже тоді мала добре підґрунтя щодо налагодження комунікації у кризовий період». «Саме тому у перші дні війни комунікація УГКЦ не зупинилась, а швидко реорганізувалась. Церква і її структури стали медіаприсутніми ще більше, ніж до цього моменту», — наголосив о. Микола.
Доповідач відзначив щоденні відеозвернення Блаженнішого Святослава, які він розпочав записувати з перших годин російського вторгнення. Середня кількість переглядів цих відеозвернень на YouTube — 9135, Instagram — 4500, Facebook — 5300.
Отець Мотрук зазначив, що «через соціальні мережі УГКЦ вдалося згуртувати людей, які нині розкидані по світу». «Більше того, трансляції богослужінь, випуски програм з обговоренням актуальних тем, радіоефіри та онлайн-молитва „Вервиця єднає“ стали ключовими у подоланні бар’єрів крізь кордони. Ефект віртуальної присутності дозволив Церкві утримати уражену викликами спільноту в єдності», — констатував доповідач.
Не менш важливим кроком стала комунікація зі світом. Інтервʼю іноземним виданням, розсилки з важливою інформацією, участі в телепрограмах, а також особисті розмови Глави УГКЦ, єпископів і священників відіграли важливу роль в об’єднанні країн та допомогли всебічно репрезентувати ситуацію, в якій опинились українці.
Доповідач припустив, що повномасштабне вторгнення, гіпотетично, вибудувало для УГКЦ нові виходи на медіа як загальноукраїнського значення, так і світового, оскільки питання України стало актуальним для всього світу. Більше того, інструменти масової комунікації, які раніше віддаляли людей від Бога, вдалося перетворити у засіб служіння, що наближає як до Церкви, так і виру подій, котрі розгортаються на території України.
«Підсумовуючи, — сказав о. Микола Мотрук, — варто віддати належне Українській Греко-Католицькій Церкві, яка у критичний період вдало увійшла в новий для себе простір з метою поширення власного голосу та євангелізації. Однак на віртуальному полі для неї залишається ще багато роботи».
Доповідач дав свої рекомендації для покращення церковної комунікації в умовах війни. Серед них, зокрема: стати «на крок ближче до молоді» через входження у мережу Tik-Tok з соціальними темами, створення бренд-буку церковних структур та розробку зручного мобільного застосунку УГКЦ.
Пресслужба Секретаріату Синоду Єпископів УГКЦ