Патріарша катехитична комісія дала рекомендації, як святкувати Лазареву суботу і Вербну неділю вдома

7 квітня 2020

Патріарша катехитична комісія дала вірним нашої Церкви молитовні, катехитичні та практичні поради щодо святкування Лазаревої суботи і Вербної неділі.

Такі рекомендації підготувала Саскатунська єпархія (Вінніпезької митрополії УГКЦ). Текст написала катехитка, голова Молодіжної комісії Української католицької єпархії Саскатуна Вікторія Марко.

Пані Вікторія пропонує покрокові дії для християнської сім’ї, у якій виховуються малі діти: «Станьте разом до ранкової молитви, запаліть свічку, прочитайте Ів. 11, 1–44 про воскресіння Лазаря. Якщо у вас малі діти, розкажіть їм про це чудо своїми словами. Ще раз зачитайте і у хвилині тиші роздумайте над словами Ів. 11, 25: „Я — Воскресіння і Життя. Хто в мене вірує, той навіть і вмерши — житиме!“»

Якщо немає можливості підготувати живу галузку, то зустрічати вхід Господній у домівки катехитка пропонує «галузками чеснот», проказуючи: «Вітаємо тебе, Ісусе Христе, у нашому домі і кладем до Твоїх стіп чесноти, якими Ти нас у своїй невимовній щедроті обдарував». Впродовж дня, за рекомендаціями педагогині, сім’я повинна перебувати у спільній молитві, розважаннях, проводити з дітьми цікаві тематичні ігри, а ввечері зібратися разом і спільно розпланувати Страсний тиждень: домашні обов’язки, спільні молитви, зробити особисті постанови щодо посту, поділитися своїми намірами/побажаннями у Страсний тиждень.

Докладно ознайомитися з такими рекомендаціями можна на офіційному сайті Патріаршої катехитичної комісії.

ЛАЗАРЕВА СУБОТА

«Я — Воскресіння і Життя»

Воскресіння як перемогу над смертю Церква починає святкувати у Лазареву суботу перед Вербною неділею, адже, воскресивши Лазаря, Ісус утверджує свої слова: «Хто в мене вірує, той навіть і вмерши — житиме!». (Йо 11: 25) Тому, входячи у Страсний тиждень, у цю суботу роздумуймо разом у наших домівках про перемогу Христа над гріхом і смертю через Його страждання і смерть. [Див.: Катехизм «Христос — наша Пасха» 2, 221].

• Станьте разом до ранкової молитви, запаліть свічку, прочитайте Йо 11: 1–44 про воскресіння Лазаря. Якщо у вас малі діти, розкажіть їм про це чудо своїми словами. Ще раз зачитайте і у хвилині тиші роздумайте над словами Йо 11: 25: «Я — Воскресіння і Життя. Хто в мене вірує, той навіть і вмерши — житиме!».

• Впродовж дня перед споживанням їжі і на спільній вечірній молитві робіть знак святого хреста і промовляйте ці Ісусові слова з Йо 11: 25.

• Малим дітям запропонуйте витинанки, розмальовки чи будь-які інші завдання про воскресіння Лазаря, які ви можете легко знайти в інтернет-ресурсах, або попросіть ваших катехитів, щоб вам надіслали. Можна з дітьми розробити вдома пантоміму.

• Впродовж дня роздумуйте над цим стихом, задаючи собі питання: Як впродовж нашого спільного сімейного життя Ісус воскрешав нашу сім’ю, наші відносини в сім’ї? Чи відчували ми Його присутність і коли саме?

• На спільній вечірній молитві прочитайте Псалом 124 (123) «Якби Господь не був з нами… .». Пригадайте слова Ісуса з Йо 11: 25 та поділіться своїми думками впродовж цього дня.

ВХІД ГОСПОДНІЙ У ЄРУСАЛИМ (ВЕРБНА НЕДІЛЯ)

«Як людина Він заплакав, затуживши за Лазарем,
а як Бог воскресив його з мертвих;
Як людина Він сів на осля,
а як Бога Його вітали:
„Благословен, хто йде в ім’я Господнє“

(Іларіон, «Слово про закон і благодать»).

Подібно до того, як люди вітали Христа галузками з дерев, ми зустрічаємо вхід Господній у наші домівки «галузками чеснот». [2, 222]

• Якщо це можливо, напередодні неділі приготуйте одну галузку для кожного члена сім’ї.

• Приготуйтесь до Божественної Літургії.

• Якщо маєте галузки — поставте їх та свячену воду біля ікони ПЕРЕД початком Божественної Літургії. Можна скористатися іконою В’їзду Ісуса в Єрусалим (якщо маєте її вдома).

• Після Літургії та особистої молитви подяки здійсніть чин освячення, промовивши разом відповідні молитви (у випадку, якщо не маєте освяченої води).

• Якщо маєте галузки — роздайте їх членам сім’ї і запросіть кожного подумати, яку б чесноту він/вона хотіли б подарувати Христові, привітавши таким чином цією чеснотою в’їзд Господній у вашу домівку. Промовте разом слова:

«Вітаємо тебе, Ісусе Христе, у нашому домі і кладем до Твоїх стіп чесноти, якими Ти нас у своїй невимовній щедроті обдарував… (називаєм ці чесноти)».

• Покладіть галузки біля ікони і приступайте до освячення галузок. Відтак окропіть свяченою водою також усіх членів сім’ї.

• Якщо галузок нема, тоді зробіть так само, але без галузок: виберіть чесноту, промовте спільно молитву і окропіть свяченою водою членів сім’ї.

• Впродовж дня малим дітям розповідайте своїми словами про в’їзд Господній в Єрусалим і запропонуйте витинанки, розмальовки чи будь-які інші завдання на цю тему. Ви їх можете знайти в інтернет-ресурсах, або попросіть ваших катехитів, щоб вам надіслали. Можна з дітьми розробити вдома пантоміму в’їзду Господнього в Єрусалим.

• У цей недільний день роздумуйте над чеснотою, яку б ви хотіли вдосконалити заради своєї сім’ї. Подумайте, як ви можете її практикувати у Страсний тиждень.

• Ввечері зберіться разом і спільно розплануйте Страсний тиждень: домашні обов’язки, спільні молитви, зробіть особисті постанови щодо посту, поділіться своїми намірами/побажаннями у Страсний тиждень.

• На спільній вечірній молитві прочитайте текст зі Святого Письма Матея 26: 6–16 про розкаяну жінку, яка дорогоцінним миром намастила ноги Спасителя.

• Завершіть вечірню молитву уривком з Катехизму «Христос — наша Пасха». [2, 224], (див. у додатку)
За матеріалами Патріаршої катехитичної комісії УГКЦ