«Пам’ятайте, що Ви тут не гість, Ви вдома», — владика Димитрій Григорак до високоповажної п. Лариси Ґаладзи

10 липня 2021

29 червня 2021 року Лариса Ґаладза, Надзвичайний і Повноважний Посол Канади в Україні, завітала до родинного порогу — батьківської оселі у селі Білокриниця на Підгаєччині.

Найперше пані посол відвідала храм Святої Параскевії УГКЦ де місцеві жителі радо та тепло зустріли її за давньою українською традицією — хлібом та сіллю. Владика Димитрій Григорак, ЧСВВ, єпарх Бучацький, звертаючись до пані Лариси, сказав: «Дуже промовисто, що Ви найперше вступили до храму. Бо храм Божий — це місце, де людина єднається з Богом. Саме тут ваші предки могли бути собою, стояти у молитві перед Богом у правді. Тут навіть є кивот, який виготовив та пожертвував Ваш дідусь. Бажаю, щоб Ви теж почерпнули у цьому храмі, який є на землі Ваших предків, багато Божої ласки, сили і благословення та могли послужити для нашого народу. Пам’ятайте, що Ви тут не гість, Ви вдома».

Також п. Лариса Ґаладза, звертаючись до присутніх, сказала: «19 липня в 1944 року мої прародичі мусіли їхати з цього села. Я є дуже щаслива, що мої бабця і дідо довго прожили і я особисто могла чути їх спогади про наш край з їхніх уст. Я багато працювала, згідно своєї професії, з людьми, які страждали від того, що мусіли покидати рідні краї і я ще більше розуміла страждання своїх рідних. Вони ніколи (дідусь і бабуся) не присвоїли ту землю, ніколи. Я думаю, що вони своє серце і, до певної міри, свою душу тут лишили. Коли я татові сказала, що мене призначили на посаду посла, то він аж розплакався і сказав: „Якби дідо знав, бабця знала, що ви їдете назад, до рідної землі, як посол…“ Я є дуже щаслива вернутися до того села, про яке чула з уст моїх батьків. Церква для нашої родини дуже важлива. Завжди, завжди наші батьки, бабусі і дідусі починали з Церкви».

Також пані Посол дякувала за спів, за збереження віри, яка передається через віки, не зважаючи на те, де ми є.

Більш детально про батьків п. Лариси Ґаладзи

Батько Лариси Ґаладзи, Надзвичайного і Повноважного Посла Канади в Україні, о. Роман Ґаладза народився 1943 року в Україні в с. Білокриниця. Додамо, 1944 року родина, де було троє дітей, вирушає на захід. Кілька років поневірянь по таборах для переміщених осіб у Німеччині — і врешті кораблем сім’я Ґаладзів дісталась таки до США.

Через рік (1950) батьки о. Романа переїхали до Пенсельванії, де було багато українців, де була українська греко-католицька церква. 15-річним хлопцем Роман Ґаладза почав навчатися в духовній семінарії спочатку у Стемфорді, потім — у Вашингтоні. Він, що виріс і виховувався в Америці, вирішив прислужитися своєму народу, присвятивши життя українській Церкві, вірі християнській.

1969 року Роман Ґаладза одружився з українкою Іриною на Союзівці. Їм дав шлюб тоді ще парох, а потім Глава УГКЦ Любомир Гузар. Молоде подружжя перебралося до Канади. Через рік Роман Ґаладза був висвячений на священника владикою Ізидором Борецьким, який і благословив його на заснування парафії.

Отець Роман Ґаладза на даний час служить в Українській греко-католицькій церкві св. пророка Іллі у Бремтоні поблизу Торонто, Онтаріо.

За матеріалами Бучацької єпархії УГКЦ