Отець Канталамесса: Діва Марія — вчителька Божих доріг

4 квітня 2020

Тема четвертої проповіді о. Раньєро Канталамесси, проповідника Папського Дому, записаної в каплиці Redemptoris Mater ватиканського Апостольського палацу з нагоди Великого Посту, також була присвячена Пречистій Діві Марії, Яка є Матір’ю Церкви та Матір’ю всіх християн.

Отець Канталамесса: Діва Марія — вчителька Божих доріг

«Бачивши Ісус матір і біля неї учня, що стояв, — а його ж любив Він, — мовить до матері: „Жінко, ось син твій.“ А тоді й до учня мовить: „Ось матір твоя“, І від тієї хвилі учень узяв її до себе», — ці слова з 19-го розділу Євангелії від святого Івана стали лейтмотивом чергової великопосної проповіді о. Раньєро Канталамесси, проповідника Папського Дому, приготованої та записаної у Ватикані для Папи та працівників Римської Курії.

Духовне материнство Марії

За словами проповідника, якщо в момент Благовіщення споглядаємо Пречисту Діву Марію як Божу Матір, то подія, передана святим євангелистом Іваном, показує нам Її як Матір усіх тих, які вірують в Ісуса Христа. «Але якою є відмінність між цими двома формами материнства?», — саме над цим запитанням запропонував застановитись о. Канталамесса на початку своєї четвертої проповіді. У першому випадку мова йде про реальне, фізичне материнство, а в другому — про духовне. Як зазначив проповідник, Пречиста Діва Марія зачала нас духовно в момент Благовіщення, тобто Вона прийняла нас у Собі разом з Ісусом, а згодом народила нас, беручи участь у страстях Ісуса на Голготі.

Апостол Іван уособлює всіх учнів

Слова Ісуса до Марії, — «Жінко, ось син твій», — і до учня, — «Ось матір твоя», — мають, без сумніву, перш усього, безпосереднє та конкретне значення, адже Ісус ввіряє Своєму улюбленому учневі Свою Матір, а Матері — учня. Проте, на переконання о. Раньєро, цим не вичерпується значення цієї події: для автора цього біблійного тексту момент хресної смерті є моментом прославлення Ісуса, остаточним звершенням Писань та всіх речей. Кожне речення, кожне слово цього біблійного уривку мають своє значення і вказують на звершення Священних Писань. Слова Ісуса мають, отже, універсальне та церковне значення: учень не представляє тут лише апостола Івана, але загально учня Ісуса, тобто всіх християн. «Помираючий Ісус ввіряє їх усіх Марії як Її дітей, таким же чином Марія ввірена їм як їхня Матір», — наголосив проповідник.

Ісус вчиняє Марію Матір’ю християн

За словами о. Канталалесси, наведені вище слова Ісуса, з одного боку, є описом того, що вже присутнє, а, з іншого, вказують на те, чого ми бажаємо і до чого прямуємо. Ісус вчиняє Марію Матір’ю Івана, а Івана — сином Марії. Господь не обмежується лише до проголошення нового материнства Марії, але його встановлює; отож, воно не походить від Неї самої, але — від Ісуса, воно не є наслідком заслуг Богородиці, але — Божою благодаттю. Тому, всі ми відновлені живим і вічним Божим Словом, ми народжені від Бога, але ми також народжені з віри та страждання Марії.

Марія і ІІ Ватиканський Собор

Отець-проповідник звернув увагу також на повчання ІІ Ватиканського Собору про Пресвяту Богородицю, подане у конституції Lumen gentium, де мова не йде про Пречисту Діву Марію, як окрему особу, але — про Неї в контексті Церкви. Lumen gentium пояснює сенс материнства Марії, підкреслюючи, що Вона Своїм послухом, Своєю вірою, надією та палкою любов’ю співпрацювала в особливий спосіб у ділі Спасителя, аби відновити духовне життя людських душ. Вона є частиною Церкви, не поза нею чи над нею, але всередині. Тому, відразу після Собору, Папа Павло VI урочисто надав Марії титул «Матір Церкви».

Взяти Марію до себе

Далі проповідник коротко зупинився над запитанням про те, як можемо застосувати в нашому конкретному житті дійсність Марії як образу та віддзеркалення Церкви. На його переконання, шлях, вказаний у тексті Євангелії від Івана — це взяти Марію до себе, як це вчинив улюблений учень Ісуса, тобто, взяти Її до свого духовно життя. Пресвята Богородиця жила останні роки свого земного життя разом з апостолом Іваном, поділяючи із ним його дім і його щоденне життя. Без сумніву, як слушно зауважив ще Оріген, це мало вплив також на написання його Євангелії.

Ввіритись Марії

Однак, що в дійсності означає взяти Марію до себе, до свого дому? Відповідаючи на це запитання, о. Канталамесса процитував Дж. Де-Монфорта, який вважав, що мова йде про необхідність ввіритись духові Марії, а саме йти Її шляхом, дозволяючи на те, аби Вона, Яка є інструментом Святого Духа, вела нас дорогою уподібнення до Її Сина. Пресвята Богородиця не узурпує владу у Божого Духа, Який єдиний є Тим, Хто провадить до Христа, однак, у цьому ділі Святий Дух послуговується Нею як зразком, вчителькою та досконалою послідовницею Спасителя.

Обіцянки Бога Пресвятій Богородиці

На закінчення четвертої великопосної проповіді о. Раньєро Канталамесса, проповідник Папського Дому, звернув увагу на те, що завдяки вірі Діви Марії Бог обіцяє Їй, що Вона стане Матір’ю численного народу, Матір’ю Церкви, а в Її імені будуть благословенними всі роди землі; з покоління в покоління Її називатимуть блаженною!

За матеріалами VaticanNews