Митрополит Ігор Возьняк очолив святкування 100-ліття із дня народження єпископа Івана Маргітича
6 лютого 2021 року з нагоди 100-річчя від дня народження владики Івана Маргітича у с. Боржавське (Берегівський район, Закарпатська область), відбулася торжественна Архиєрейська Божественна Літургія, яку очолив високопреосвященний владика Ігор Возьняк, ЧНІ, архиєпископ і митрополит Львівський.
Під час Божественної Літургії митрополиту Львівському співслужили преосвященний владика Ніл Лущак, апостольський адміністратор Мукачівської Греко-Католицької єпархії, преосвященний владика Василь Тучапець, ЧСВВ, екзарх Харківський, та велика кількість священнослужителів єпархії та гостей.
Під час проповіді владика Ігор пригадав присутнім основні моменти з історії життя владики Івана Маргітича. В першу чергу проповідник наголосив на тому, що владика Іван мужньо відповів на поклик Господа, вступив до семінарії та прийняв Тайну Священства у неодруженому стані.
Однак, владиці Івану не довго довелось служити Господу та людям свого народу у звичних для нас умовах, адже вже через декілька років після свячення, він був вигнаний працівниками КДБ з парафії в м. Рахові. Проте, і на цьому його страждання за віру Христову не закінчилось.
Повернувшись до батьківського дому в с. Боржавське, переслідування продовжилось, але нескорений священник почав проповідувати живе Євангеліє, катехизувати молодь, уділяти вірним Святі Таїнства попри офіційні заборони та погрози у свою адресу. Працівники КДБ намагались будь-яким способом переконати владику, аби він зрадив свою віру та підписав перехід до Російської Православної Церкви. Муж віри, владика Іван не погодився, за що був засуджений до 25-ти років ув’язнення в таборах Сибіру. Не зважаючи на нелюдські умови, в яких перебували в’язні, ніщо не зламало їхню віру в Христа.
Повернувшись додому, владика Іван Маргітич продовжив підпільну діяльність, яку проводив на теренах Закарпаття, а з початку 80-х років запровадив навчання семінаристів у підпільній семінарії для їхнього подальшого висвячення. В часи Горбачовської «перебудови», владика Іван разом з іншими єпископами греко-католицької Церкви активно працював над вирішенням питання легалізації Церкви, яка офіційно була знищеною та забороненою, але продовжувала жити, в якій священники служили Літургії та народжувались нові монаші та священничі покликання.
Таємно отримавши єпископську хіротонію, владика Іван Маргітич продовжив своє єпископське служіння вже у вільній та легалізованій греко-католицькій єпархії в незалежній Україні. 2003 року під час Літургії владика Іван Маргітич відійшов до Господа, служінню Якому присвятив усе своє життя.
Останки єпископа захоронені в крипті греко-католицької церкви Покрова Пресвятої Богородиці в його рідному селі — Боржавське.
На завершення проповіді, архиєпископ і митрополит Львівський владика Ігор Возьняк закликав усіх вірних приступити з молитвами перед мощами «народного єпископа» особливо зараз під час війни в Україні, просячи про його заступництво перед Господом.
Після Божественної Літургії у крипті Свято-Покровського храму архиєреї з духовенством відслужили панахиду за Слугу Божого преосвященного владику Івана Маргітича.
Відео: о. Юстин БойкоЗа матеріалами Павла Чекети для фейсбук-сторінки «Греко-Католицьке Закарпаття»
Пресслужба Секретаріату Синоду Єпископів УГКЦ