Музика, фільми та ікони з України: архиєпископ Фізікелла представив плани «культурного Ювілею — 2025»
Досвід культури як досвід, відкритий на всіх людей, віруючих і невіруючих, є частиною приготування до Святого Року 2025. Різні заходи, як от виставки, концерти чи покази фільмів під загальною темою «Ювілей — це культура», запропоновані у межах цього приготування, були представлені у Ватикані.
«Протягом цих місяців „Ювілейна машина“ не обмежилася перевіркою стану виконання робіт на різних будівельних майданчиках, щодо яких ми й надалі віримо, що вони повністю завершаться до початку Святого Року», — сказав архиєпископ Ріно Фізікелла, Пропрефект Дикастерії в справах Євангелізації, під час презентації у Ватиканському пресцентрі культурних заходів, які заплановані на 2024 рік у межах ініціативи «Ювілей — це культура». Про це розповідає українська редакція «VaticanNews».
«Поширити досвід також і на культурний вимір, який за своєю природою охоплює всіх і стає справжнім засобом обміну цінностями, що передують вірі», — таким було завдання, що стояло перед Дикастерією за дорученням Папи. «Саме тому з перших днів планування була також створена Комісія з питань культури з наміром знайти найбільш відповідні форми для поглиблення ювілейного досвіду», — зазначив архиєпископ Фізікелла, пояснюючи, що Комісія «отримала та оцінила багато пропозицій, які надійшли з різних частин світу». Серед них — проект «In Cammino», сучасне паломництво між 14 найбільшими абатствами Європи, яке розпочалося від Кентерберійського абатства в липні 2023 року, пройде через сім європейських країн і досягне Риму в 2025 році. «Головна мета цієї ініціативи, як пояснюють організатори, запропонувати справжню подорож серця й думки, яка об’єднує розум і віру, поновне відкриття для себе цінності й поваги до довкілля під знаком надії», — сказав пропрефект, додаючи, що саме в цьому контексті вони організували ряд культурних ініціатив як приготування до Ювілею, якими будуть також позначені деякі етапи Святого Року.
Гармонії надії
Музичні заходи відбуваються під гаслом «Гармонії надії», а виставки — «Відкриті небеса». Як повідомив архиєпископ Фізікелла, найближчим часом заплановано три концерти, перший з яких відбудеться вже 28 квітня в храмі святого Ігнатія Лойоли, де буде виконано в повному обсязі «Месію» Гайдна, «відомий твір, який не завжди виконують повністю». Другий момент — це заплановане на 3 листопада в «Auditorium Conciliazione» виконання п’ятої симфонії Шостаковича. Майже перед самим відкриттям Святих Дверей, 22 грудня, Папська Сикстинська капела виступить у храмі святого Ігнатія Лойоли з поліфонічними творами Палестріни, Перозі та Бартолуччі.
«Відкриті небеса»
«Твір мистецтва, зустрінутий у належний спосіб, є широко відчиненими дверима, воротами між видимим і невидимим, матеріальним і надприродним», — сказав отець Алессіо Джеретті, представляючи чотири заходи виставкового характеру, що відбудуться цього року у межах приготування до Святого Року. Наприклад, цій темі буде присвячено чергову виставку «Сто вертепів у Ватикані», яка цього року буде організована не в співпраці з якимось з посольств, а з муніципалітетом Риму, який є особливим партнером у проведенні Ювілею.
На листопад запланована виставка, присвячена іконам Сходу: близько двадцяти творів з різних країн світу, в тому числі і з України, будуть виставлені завдяки співпраці між Дикастерією та Ватиканськими музеями. «У світі, в якому ми постійно перебуваємо в облозі зображень, — прокоментував о. Джеретті, — протиотрутою є ікони східного світу, які майже нав’язують спокій, глибину, відстороненість в порівнянні із звичайним жанром фігуративних зображень, до якого ми звикли, входячи, таким чином, у динаміку символізму, в якій можемо засмакувати духовну якість образу».
Два заходи, присвячені двом великим художникам, відбудуться відповідно між листопадом і січнем та влітку. Йдеться про Марка Шагала та Сальвадора Далі. Про першого з них о. Джеретті зазначив, що «його не можна зарахувати до християнського світу, але він був одним з небагатьох представників єврейського світу, який відкрито визнав захоплення Христом», що перебуває в центрі деяких його творів. «Далі, безумовно, не можна визначити як звичайного католика, — додав куратор, — але він, безсумнівно, був людиною, ближчою до віри в Христа, ніж можна собі уявити: не тільки з огляду та його твори, що мають християнську тематику, але й з огляду на те, як його шлях наблизив його до досвіду віри».
Крім того, монсеньйор Даріо Едоардо Віґано, віцеканцлер Папської Академії Наук і Папської Академії Соціальних Наук, представив добірку фільмів, присвячених обличчям надії, показ яких відбудеться у межах культурної програми приготування до Святого Року.
Пресслужба Секретаріату Синоду Єпископів УГКЦ