«Христовий учень, який омине пасхальну Службу Божу, розминеться з Христом Воскреслим», — владика Богдан Дзюрах

3 травня 2021

Владика Богдан Дзюрах, апостольський екзарх для українців візантійського обряду в Німеччині та країнах Скандинавії, на Воскресній Утрені у навечір’я Пасхи, 1 травня 2021 року, ділиться своїми думками, яким повинне бути істинно християнське відзначення цієї події Воскресіння Божого Сина.

Христос Воскрес!

Дорогі у Христі! Ще рік тому я не думав, що буду святкувати цей Великдень разом з вами в Мюнхені, а нині велика моя радість, що можемо всі спільно як одна екзархальна родина святкувати це величне свято, найбільше і найголовніше свято нашої віри — Христове Воскресіння. Ми називаємо це свято «празником празників і торжеством всіх торжеств». Справді, Пасха Христова є святом, до якого усі інші церковні свята скеровані і в якому вони знаходять своє довершення і остаточне сповнення.

«Торжество усіх торжеств»

У Благовіщенні Архангел Гавриїл звіщає Діві Марії, що Вона народить сина і дасть йому ім’я Ісус (див. Лк. 1, 31), що означає у перекладі «Господь спасає», «бо він спасе народ свій від гріхів їхніх» (Мт. 1, 21).

У Різдві Ангел з неба сповіщає, що в місті Давидовім «народився вам Спаситель, він же Христос Господь» (див. Лк. 2, 11).

У Святі Богоявлення Йоан Христитель над Йорданом вказує на Ісуса як на «Агнця Божого, який гріх світу забирає» (Йо. 1, 29).

У Святі Стрітення у Єрусалимському храмі старець Симеон заповідає страждання Богородиці, яких вона зазнає на Голгофі: «Та й тобі самій меч прошиє душу, щоб відкрились думки багатьох сердець» (Лк. 2, 35).

У Преображенні учні бачать Ісуса, огорнутого променями небесної слави, а по боках від нього двох старозавітних праведників Мойсея та Іллю, які розмовляли з Ним «про його смерть, якої він мав зазнати в Єрусалимі» (Лк. 9, 30–31).

У врочистому вході до Єрусалиму Ісус наближається до міста, яке мало стати місцем Його спасительної смерті на відкуплення усього роду людського: «Оце йдемо в Єрусалим, і Син Чоловічий буде виданий первосвященикам та книжникам, і засудять його на смерть, і видадуть його поганам; і насміхатимуться з нього, плюватимуть на нього, бичуватимуть його й уб’ють, він же по трьох днях воскресне» (Мр. 10, 33–34).

І нарешті все це сповнилося нинішнього дня! Христос воістину Воскрес! Він подолав потуги смерті і гріха. Довершився спасенний Божий задум щодо нас. Ми вже більше не приречені на смерть, але покликані до вічного життя в Христі Ісусі. Як гарно виголошує св. Йоан Золотоустий у своєму Пасхальному слові, яке ми щойно чули: «Де твоє, смерте, жало? Де твоя, аде, перемога? Воскрес Христос — і тизвалений. Воскрес Христос — і попадали демони. Воскрес Христос — і радіють ангели. Воскрес Христос — і життя вільно пливе!».

Втішатися свободою, яку дарує Воскреслий

Бажаю усім вам, дорогі у Христі, щоб ваше життя теж пливло вільно, щоб ми усі втішалися тією свободою, яку дарує нам Христос Воскреслий: свободою від матеріальних речей, які ми часто нагромаджуємо надмірно і без потреби; свободою від зовнішнього тиску моди, суспільної думки чи маніпуляції в мас-медіа; свободою від комфорту і вигід, до яких ми так легко звикаємо, і не бажаємо відмовитися бодай трохи, задля вищих духовних цілей; свободою від страху і тривоги, які паралізують наше серце і позбавляють нас радості життя; а перш за все — свободою від гріха, бо, як каже наш Господь, «Кожен, хто гріх чинить — гріха невольник!» (Йо 8, 34). Я дуже сподіваюся, що ви впродовж цього благословенного часу Чотиридесятниці, Великого Посту, намагалися стати вільними людьми, примиреними з Богом, повними Духа Божого, миру і радості.

Причаститися Святого Духа через спільну молитву та Євхаристію

То ж святкуймо у радості серця і в свободі духа, святкуймо, смакуючи пасхальні освячені страви, але водночас пам’ятаючи, що Пасху не можна обмежити і зредукувати лише до щедро заставленого столу, бо «царство Боже не їжа і не пиття, а праведність, мир і радість у Святому Дусі» (Рим. 14, 17). Бажаю усім вам причаститися цього Святого Духа через спільну молитву і через прийняття Євхаристії завтра на пасхальній Божественній Літургії. Бажаю, щоб серед дарів, які ви принесли на освячення і які споживатимете за великодньою трапезою, не бракувало найголовнішого дару — живого Агнця Божого, Який дає себе у трапезі Слова та Свого Пречистого тіла і чесної Крові.

«Господня трапеза готова — розкошуйте всі!»

Бо сьогодні ми тільки починаємо наші пасхальні святкування. А вершиною їх буде не великодній сніданок (він буде продовженням і доповненням наших церковних святкувань), а трапеза Божого Слова і Пресвятої Євхаристії завтра на Божественній Літургії. Пам’ятаймо про це! Бо Христовий учень, який омине пасхальну Службу Божу, розминеться з Христом Воскреслим. Навіть якщо споживатиме посвячені страви, не відчує смаку справжньої пасхальної радості, яку дає зустріч із Воскреслим Господом у Божому Слові та у Пресвятій Євхаристії на Службі Божій! То ж прошу вас, якщо не матимете змоги фізично брати участі у завтрашній Літургії, єднайтеся духовно з нами через трансляції он-лайн. Це — буде серцем наших святкувань і до цієї Господньої трапези закликаю Вас усіх словами св. Йоана Золотоустого: «Господня трапеза готова — розкошуйте всі! Пасха свята — нехай ніхто не виходить голодним! Усі відживляйтеся святом віри, всі споживайте з багатства Божої доброти!», радіючи радістю невимовною і звіщаючи всьому світові, що Христос Воскрес! — Воістину Воскрес!

† Богдан Дзюрах,
апостольський екзарх у Німеччині та країнах Скандинавії