Команда «Мудрої справи» налагоджує співпрацю на деокупованих територіях

9 лютого 2023

Патріарший економ отець Любомир Яворський із благословення Отця і Глави Української Греко-Католицької Церкви Блаженнішого Святослава разом із незалежними експертами Патріаршої фундації «Мудра справа» Андрієм Рождественським та Світланою Бугай упродовж 5–8 лютого здійснили подорож на деокуповані території України задля того, щоб ознайомитися із викликами та проблеми, що сьогодні постали перед їхніми мешканцями.

Команда «Мудрої справи» налагоджує співпрацю на деокупованих територіях

«Основна моя подорож була до громад, які тривалий час перебували в окупації і зараз деокуповані, щоб почути про їхні актуальні проблеми, визначити їх та спробувати надати певну допомогу, яку може здійснити Церква загалом чи Патріарша фундація „Мудра справа“ та інші засновані Церквою інституції», — підкреслив Патріарший економ отець Любомир Яворський.

Насамперед представники Української Греко-Католицької Церкви відвідали село Зеленопілля (Запорізька область). Село Зеленопілля не було окуповане російськими військами, але воно знаходилося надзвичайно близько до лінії розмежування. Практично, наступні після цього населеного пункту селища вже були окуповані. «Ми зустрічалися із головами місцевих ОТГ, старостами та місцевими підприємцями, які на сьогоднішній день продовжують свою діяльність», — зазначив отець Любомир.

За його спостереженнями, Зеленопілля — це надзвичайно активна громада. «Ми мали нагоду поспілкуватися із усіма учасниками зустрічі про їхні проблеми. Зокрема, це стосується великого виїзду людей із міст. Підприємці, продовжуючи свою діяльність, створюють робочі місця для тих, хто залишився, сплачують податки, підтримують розвиток своїх громад».

«Головний висновок з цієї зустрічі полягає у тому, що усі думають про розвиток. Усі вони виконали свою роль як волонтери, щоби вистояти у цій війні. І тепер, коли ворог відійшов від їхніх кордонів, вони застановляються над тим, як їм розвивати свій регіон. Навіть у таких обставинах вони мають доволі багато можливостей для цього. Патріарша фундація „Мудра справа“, що покликана для трансформацій українського суспільства, поширення різних ідей та досвіду різних спільнот, бачить нагоду для співпраці із такими ОТГ», — мовив на завершення цього візиту Патріарший економ.

Наступним пунктом поїздки стало місто Херсон. Там учасники поїздки зустрілися із т. в. о. голови міста Херсон Галиною Ляшевською, адже міського голову Ігоря Колихаєва ще 28 червня викрали окупанти. За їхніми словами, міська влада міста надзвичайно відкрита на співпрацю. «Це була цілковито відмінна розмова, аніж із представниками міст, які не перебували в окупації. Атмосфера у місті доволі депресивна та негативна. Люди сильно застрашені та закриті. Дуже багато мешканців покинули місто, але й на місці залишається достатньо. Згідно із їхніми даними, на сьогодні на правому березі Херсону налічується 4 тис. дітей. І це — лише діти!» — поділився своїми враженнями священник.

Усі активні люди, що залишилися у Херсоні, сьогодні інтенсивно займаються волонтерством. «Саме тому ми проговорювали усі можливі способи соціальної допомоги та служіння. Йшлося про те, щоби на ці терени прийшли „Карітас“, Патріарша фундація „Мудра справа“ та інші наші інституції для того, щоби служити, як соціально, так і душпастирськи», — розповів отець Любомир.

На завершення зустрічі заступник голови військової адміністрації міста Херсону Роман Салабай висловив слова вдячності представникам Української Греко-Католицької Церкви за надані допомогу та турботу, а також за те, що спільно приїхали до Херсону, щоби побачити актуальні проблеми, поспілкуватися із людьми та оцінити виклики. «Особливо дякую за те, що вже надали два мобільні пункти обігріву. Вони є вкрай важливим зараз, коли на вулиці холодно, у людей немає світла, генерації енергії та доступу до інтернету», — сказав він.

За його словами, справді на Херсонщині є велика кількість проблем, які місцевий уряд намагається вирішувати із допомогою волонтерських фондів та організацій, у тому числі й завдяки співпраці із Українською Греко-Католицькою Церквою. «Будемо вдячні за будь-яку допомогу і підтримку. На сьогодні є надзвичайно велика потреба у продуктових наборах, у засобах гігієни, у засобах генерації енергії, таких як генератори, системах опалення, типу буржуйок. Зрештою, будь-яка допомога буде корисною та вкрай важливою сьогодні. Тож щира і велика вам подяка від мене особисто, а також від усієї військової адміністрації міста Херсона. Сподіваюся на плідну співпрацю і, коли матимете змогу, заїжджайте до нас на Херсонщину!» — мовив Роман Салабай на завершення.

«Окрім того, ми зустрічалися із представниками смт. Високопілля на Херсонщині, яке було окуповане. Ми мали нагоду поспілкуватися із головою ОТГ, старостами різних селищ та підприємцями. Їхня ситуація є доволі подібною до ситуації із Херсоном: в окупації усе було розкрадене. Вони хочуть працювати та відновлювати свої підприємства, але земля залишається замінованою. Дуже важко з цієї причини підіймати сільське господарство. Проте, залишається малий бізнес, такий як шиномонтаж, які дуже хочуть відновити свою працю. Ми зустрілися із цими людьми і тепер будемо випрацьовувати способи допомоги для них та їхньої місцевості», — зазначив Патріарший економ отець Любомир Яворський.

Таким чином, Українська Греко-Католицька Церкви за посередництвом Патріаршої фундації «Мудра справа» та небайдужих добродіїв з України та світу продовжує служити там, де цього найбільше потребують. Задля цього вже реалізовується низка благодійних проєктів та продовжують започатковуватися нові ініціативи.