Глава УГКЦ у Велику п’ятницю: «Ми сьогодні чуємо, бачимо і переживаємо животворну Божу любов, яка є жертовною до повної самовіддачі»

30 квітня 2021

Сьогодні з хреста, навіть у бездиханному тілі, Христос каже: «Доню, синку, є Хтось, хто тебе любить». Ця фраза, що Бог мене любить, сьогодні особливо відчувається. Христос з хреста каже, що Бог тебе любить. Він не питає: чи ти відмінник, чи двієчник, чи багато постив, а чи забув. Він не питає, яким ти є. Він тебе любить, бо Він є таким, Він є любов’ю. На цьому наголосив Отець і Глава УГКЦ Блаженніший Святослав під час проповіді у Патріаршому Соборі Воскресіння Христового у Велику п’ятницю.

«Сьогодні пасхальний шлях Великодньої п’ятниці привів нас на Голгофу. І ми разом з Богородицею і улюбленим учнем Христа Іваном побачили на хресті бездиханне тіло нашого Спасителя. Разом з Богородицею ми зняли це живоносне нетлінне тіло з хресного дерева. Ми разом творили живу ікону похорону нашого Спасителя. Цю плащаницю, яку оспівує сьогодні Христова Церква з тілом Христовим ми щойно поклали до нового гробу», — зазначив Предстоятель УГКЦ.

Блаженніший Святослав застановився на тим, чому Спаситель пішов аж на таку велику жертву. Відповіддю на це питання є слова Христові «Так Бог полюбив світ, що віддав свого Сина єдинородного, щоб кожен, хто в Нього вірує, не загинув, але мав життя вічне» (Ів. 3, 16).

«Там, на Голготі, на хресті, Бог до кінця відкрив людині своє серце, своє обличчя, своє лоно і до кінця сказав людині, ким Він є, ким Він є для мене і для вас: Бог є любов!» — сказав Глава Церкви.

За його словами, тим, що Христос віддав своє життя за своїх ворогів і молився про прощення для них, Він об’явив вічну Божественну любов Бога до людини, яка, як написано у Святому Писанні, не чваниться, не шукає свого, яка все перетерпить, яка ніколи не переминає.

Відтак Предстоятель пояснив зміст Христових слів на хресті «Боже мій, Боже мій, чому ти мене покинув?» Вимовляючи ці слова, каже він, Ісус став устами грішного людства, яке, будучи відокремленим від Божої любові, волає про спасаючу вічну Любов.

«Ми сьогодні по-особливому чуємо ці Христові слова на хресті, бо самотність сучасної людини в обставинах нових карантинних обмежень є настільки гострою, що мабуть кожен з нас часом відчуває це глибоке питання: „Чи Ти, Боже, забув про мене?“, — зауважив Глава Церкви.

Христос, виявляючи на хресті безмежну любов Бога до людини, не побоявся того, що люди можуть її не сприйняти, а то і відкинути.

«Той, хто любить, стає вразливим. Тому що той, хто відкриває глибину своєї душі перед іншою людиною, завжди є наражений на те, що йому можуть плюнути в душу, вдарити в лице, можуть посміятися з його любові, не прийняти — ані любові, ані жертви», — сказав Блаженніший.

Під час страстей Христових Його обдерли з останньої одежі і людської гідності, скаравши ганебною смертю. Проте Він і тоді любив тих, хто його розпинав, ба більше, рятував їх. Зокрема бачимо яскравий приклад сотника — той, хто розпинав Ісуса, згодом у Нього повірив, відтак був спасенний.

«Та животворна Божа любов нехай сьогодні усіх нас животворить. Нехай дасть нам свідомість, що за мої гріхи заплачено найвищу ціну, — побажав Глава Церкви, додавши, що наше покарання Хтось взяв на себе і нам сьогодні відкриті небеса. Таємне богоспілкування свідчить про те, що відстань між Богом і людиною зникла. Людина тепер має відкритий доступ до спілкування з живим Богом.

«Ми сьогодні склали нашого Спасителя до гробу. Тоді у Єрусалимі багато, хто хотів, щоб це було остаточним кінцем історії про Христа. Тому його так ретельно запечатали. Хотіли, щоб історію про жертвенну Божу любов була історією про невдачу любові. Щоб переконати, що не вартує любити людину, злу, грішну, порочну. Вона недостойна любові іншої людини, не те, що Бога. Але ми побачимо, що історія про Христа не закінчується у цьому новому гробі. Ми сьогодні співаємо разом з єрусалимським плачем: „Поклоняюся, оспівую страсті Твої, Христе, оспівую Твій похорон з Воскресінням і кажу: Господи, слава Тобі“», — сказав на завершення духовний лідер греко-католиків.

За матеріалами Департаменту інформації УГКЦ