Фільм «Блаженніший» презентували в осідку Товариства «Свята Софія» США

17 травня 2019

16 травня 2019 року у м. Елкінс Парк, у приміщенні осередку Релігійного товариства українців католиків «Свята Софія» США, відбулася прем’єра документального фільму «Блаженніший», який розповідає про життя і служіння Патріарха Йосифа Сліпого. Глядачами фільму стали владика Андрій Рабій, Апостольський адміністратор Філадельфійської архиєпархії, члени Товариства та всі охочі.

Фільм «Блаженніший» презентували в осідку Товариства «Свята Софія» США

«Упродовж останніх двох тижнів наша увага була зосереджена на візиті Блаженнішого Святослава до Філадельфії та ювілейних відзначеннях 45-ліття Товариства „Свята Софія“ США, які вкотре поставили перед нами особу нашого фундатора, патріарха Йосифа Сліпого. Цьогоріч минають 35-роковини відходу у вічність цього великого Ісповідника віри, проте справу його життя продовжують нащадки. Про нього пишуть, говорять, читають, а навіть знімають фільми. Одну із таких документальних стрічок авторства Олени Мошинської під назвою „Справа „Рифи“ ми мали нагоду переглянути на форумі Товариства у 2017 році. Сьогодні побачимо його продовження. Фільм „Блаженніший“ презентуватиме нам один з ініціаторів цього проекту о. Ігор Яців“, — сказала у своєму вступному слові д-р Ірина Іванкович, голова Товариства „Свята Софія“ США.

Після слів представлення фільму, розпочався його перегляд. Було приємно спостерігати як жваво, емоційно реагували глядачі на події, які були представлені у цій кінострічці: вони і сміялися, і сумували, і гомоніли у тих випадках, коли пізнавали когось зі знайомих на кадрах кінохроніки.

Після перегляду владика Андрій розповів, що фільм йому пригадав події двадцяти семирічної давності, у яких він брав участь. Це було під час перевезення тлінних останків патріарха Йосифа з Риму до Львова у 1992 році. Він тоді був вівтарних хлопцем і готувався до поступлення у семінарію.

«Черга охочих прийти і помолитися у соборі Святого Юра стояла аж від університету ім. Івана Франка, через парк, вгору до готелю і так аж до храму. Люди розповідали, що потрібно було стояти вісім-дев’ять годин», — поділився своїми спогадами владика Андрій.

Він також звернув увагу на проблему, яка гостро прозвучала у фільмі і яка має небезпеку повторюватися, а це небезпека поділів. «Уявіть собі як би все було інакше, якби усі у той час підтримали Патріарха Йосифа у його змаганні за патріархат, якби усі об’єдналися? Як сказано у фільмі, ми є благословенні Богом, тому що мали і маємо гідних предстоятелів нашої Церкви. Вони усі надзвичайні люди. Тож, об’єднуймося всі разом, де б ми не були, чи тут у Філадельфії, чи у Києві ми є всі одна Церква», — наголосив Апостольський адміністратор.

Своїми враженнями поділився також професор Леонід Рудницький, який був співпрацівником патріарха Йосифа та спомини якого увійшли у фільм «Блаженніший».

Відтак обговорення фільму, почутого і побаченого, продовжилося під час почастунку, який приготували члени Товариства «Свята Софія» США.

Довідка

«Блаженніший» — це продовження першого фільму «Справа „Рифи“, який вийшов у 2017 році до 125-ліття з дня народження Йосифа Сліпого. Перший фільм охоплює період з 1939 по 1963 роки та розкриває невідомі широкому загалу обставини арешту, ув’язнення та звільнення Йосифа Сліпого.

Режисер фільму Олена Мошинська, продюсер Павло Казанцев.

Працюючи над фільмами, творці стрічки побували у дев’ятьох країнах світу, зокрема в Аргентині, США, Канаді, європейських країнах.

Над стрічкою «Блаженніший» робота тривала понад два роки. За словами режисера фільму Олени Мошинської, знімальна група працювала над темою життя і служіння патріарха Йосифа понад чотири роки. Стрічка побудована повністю на інтерв’ю людей, які особисто знали патріарха Йосифа.

Другий фільм розповідає про життя патріарха після заслання в Римі від 1963 року і до його смерті.

За матеріалами Департаменту інформації УГКЦ
Прес-служба Секретаріату Синоду Єпископів УГКЦ