«Захистіть цих невинних мирних жителів!» — митрополит Борис Ґудзяк

4 квітня 2022

Президент Росії Владімір Путін вторгся в Україну не через занепокоєння, що НАТО вторгнеться на його кордони, а через стурбованість «хворобою демократії, яка може поширюватися як вірус, а це смертельне для олігархій та авторитарних правителів», — мовив архиєпископ, який служить «міністром закордонних справ» Української Греко-Католицької Церкви.

«Захистіть цих невинних мирних жителів!» — митрополит Борис Ґудзяк

Росії потрібна «територія України, її населення, її ринок, її технологічні можливості… Ця країна з її морськими портами допоможе Росії повернутися до її ностальгійної колонізаторської та імперської розбудови», — зазначив архиєпископ Борис Ґудзяк, український католицький митрополит Філадельфії та очільник Відділу зовнішніх зв’язків Української Греко-Католицької Церкви.

Він зазначив, що люди повинні розуміти, що вторгнення було «не відповіддю на військову загрозу, але це відповідь на моральну небезпеку. Демократія здатна поширюватися».

У широкому інтерв’ю 14 березня для інтернет-видання «Catholic News Service» архиєпископ і митрополит Борис Ґудзяк розповів про безжальність Путіна, віру українців і «наївність, сліпоту, відсутність мужності та здатності діяти (протягом 22 років правління Путіна»). Він засипав інтерв’ю біблійними згадками, такими як Давид (Україна) і Голіаф (Росія), гріх Адама та різанина Іродом невинних дітей.

Захистіть невинних людей!

Архиєпископ Борис Ґудзяк також розповів про «нищівний повітряний напад» Росії на мирних жителів: «пологовий будинок, школи — близько 200 шкіл було пошкоджено або зруйновано. Це вражає церкви, танки обстрілюють багатоквартирні будинки. Все це задокументовано. Це бачить увесь світ. Що ще потрібно? Яку совість не можуть зворушити ці картини, щоб захистити цих невинних цивільних?»

Результатом є розділення сімей, 3 мільйони біженців, ще 2 мільйони людей, переміщених в межах України, і мільярди доларів збитків інфраструктурі, сказав він інтернет-виданню «Catholic News Service».

«Водночас психологічні, соціальні та економічні руйнування не піддаються підрахунку», — сказав він. «Потрібні десятиліття, щоб впоратися з травмою».

Західні лідери так і не зрозуміли Путіна

Путін «продемонстрував здатність бути абсолютно безжальним: вбиваючи, калічачи, знищуючи цивільне населення та цивільні об’єкти», — сказав він, маючи на увазі місячну битву заради захоплення чеченської столиці Грозний в 1994 і 1995 роках і місячне бомбардування Алеппо у Сирії в 2016 році.

На його думку, західні лідери занадто пізно усвідомили, що Путіну не можна довіряти. Він навів приклади того, як президенти США Джордж Буш, Барак Обама — як кандидат — і Дональд Трамп неправильно розуміли Путіна. За його словами, вони не розуміли, що потрібно молодому чоловікові, який приєднався до КДБ і залишився в ньому, щоб «плекати його спадщину» протягом 22 років перебування при владі. Все це переконало Путіна у слабкості Заходу, «і тому він буде рухатися вперед у нищівний спосіб».

Люди думають, що війна почалася 24 лютого, але вона почалася ще у березні 2014 року, коли Росія анексувала Кримський півострів, додав архиєпископ. «Це вже дев’ятий рік», — сказав він, і цього можна було б уникнути за допомогою більш рішучих дій.

Папа не мовчить!

Деякі люди висловлювали стурбованість тим, що Папа Франциск конкретно не згадав Росію, коли виступав проти війни, але архиєпископ Борис Ґудзяк сказав: «Я думаю, що люди розуміють, про кого він говорить, і його заяви стають дедалі сильнішими».

Того ж дня в передовій статті «L’Osservatore Romano», газеті Ватикану, і в різних мовних виданнях Vatican News, Андреа Торніеллі, редакційний директор Дикастерії комунікації, пояснив, чому Папа Франциск прямо не назвав Путіна і Росію в його засудженні війни.

«Є ті, хто звинувачує Папу в „мовчанні“ за те, що він не назвав прямо Путіна. Вони забули, що коли починалися війна, понтифіки ніколи не називали агресора по імені та прізвищу, не через боягузтво чи надмірну дипломатичність, а щоб не закривати двері і завжди залишати відкритою щілину для можливості зупинити зло та врятувати людські життя», — сказав Торніеллі.

Митрополит Філадельфійський підкреслив «Католицькій службі новин», що українці дуже вдячні Святому Престолу, і побажав, щоб Папа Франциск «прямо зараз поїхав в Україну. Я думаю, що це врятує багато життів. Його унікальний моральний авторитет міг би зіграти певну роль». Він зазначив, що Глава Української Греко-Католицької Церкви східного обряду Верховний Архиєпископ Києво-Галицький Святослав Шевчук також публічно висловив своє бажання папського візиту.

Що б Ви сказали перед Конгресом США?

Варто зазначити той факт, що архиєпископ прийшов на інтерв’ю за два дні до того, як президент України Володимир Зеленський має виступити перед Конгресом США. Відповідаючи на запитання, що він сказав би, якби виступив на Конгресі, архиєпископ Борис Ґудзяк відповів: «Ви не усвідомлюєте, що жертвуєте Україною, її дітьми, її жінками, її церквами, її лікарнями? Чи маєте ви на це моральне право? Чому кожен дюйм території НАТО вартий захисту? Чи люди по той бік кордону менш гідні життя, справедливості, свободи, правди? Чи можете ви набратися половини мужності, яку виявляють українці? Наші люди віддають все — своє життя, свої засоби до існування, свої домівки. І вони борються за мир в Європі та мир у світі».

Протягом усього цього часу українці намагалися зберегти свою віру, священники відправляли служби в приватних будинках або в бомбосховищах — за його словами, українці щодня отримували по 5–10 попереджень про бомбардування.

«Червоний відблиск ракет допомагає людям молитися», — сказав він. У такі моменти люди розуміють, що «наше відчуття великої людської автономії — це в основному ілюзія». «Ми насправді бачимо велику віру, особливо в тих, хто захищає невинних, захищає лікарні, біженців. Немає більшої любові, ніж та, коли людина віддає своє життя за свого друга».