Владика Ярослав Приріз: Святий Володимир Великий запалив нам світильник християнської віри, який освітлює нам шлях

18 липня 2024

15 липня, у свято св. Володимира Великого, владика Ярослав Приріз, єпископ Самбірсько-Дрогобицький, відвідав парафію прокатедрального собору Покрова Пресвятої Богородиці в м. Самбір та очолив Архиєрейську Літургію.

Про це повідомляє Степан Павлішак для пресслужби Самбірсько-Дрогобицької єпархії УГКЦ.

Під час богослужіння йому співслужили владика Андрій Рабій, єпископ-помічник Вінніпезької архиєпархії УГКЦ у Канаді, о. Богдан Добрянський, протопресвітер Самбірський, о. Володимир Коркуна, адміністратора парафії, та священники Самбірського деканату. Святу Літургію возвеличив спів хору «Літанія» під керівництвом Любові Шийки.

Під час проповіді владика Ярослав зазначив, що святкування пам’яті св. Володимира Великого повертає у далекий 988 рік, коли цей рівноапостольний святий хрестив Русь-Україну. «Наша УГКЦ є Церквою Свято-Володимирового Хрещення, тому для нас цей святий є дуже близьким. Він походить з нашого народу; він запалив нам світильник християнської віри, який освітлює нам шлях впродовж століть; він дарував нам основу, на якій будуємо своє особисте, родинне, суспільно-культурне і державне життя, тому й переживаємо цей день по-особливому», — наголосив владика Ярослав.

Далі проповідник зазначив, що християнська віра не була чимось новим для нашого народу. «Побожне передання розповідає, що першим християнським проповідником на землях нашої держави був св. апостол Андрій Первозванний, який побував на Київських горах і прорік, що ця земля стане християнською», — сказав владика Ярослав. Крім того, єпископ зазначив, що на нашій землі проповідувано Христову науку святим Климентієм, папою Римським, який закінчив своє трудолюбиве мучениче життя у Криму, і його мощі знаходяться у Києві, в Печерській лаврі.

Більше того, в ІХ-му столітті на слов’янських землях проповідували євангельське вчення святі брати Кирило і Методій. «Київський князь Аскольд ще у 867 р. прийняв світло Христового Євангелія і підписував свої договори християнськими іменами. Бабця св. Володимира, княгиня Ольга, охрестилась ще у 947 році. Проте, це були тільки паростки християнства», — зауважив проповідник.

Прокатедральний храм Покрову Пресвятої Богородиці у м. СамборіПрокатедральний храм Покрову Пресвятої Богородиці у м. Самборі

Втім Христова віра розквітла на наших землях в часи князя Володимира. «Сьогодні можемо тільки здогадуватись, наскільки непростим був його шлях у пошуках цієї духовної основи», — зауважив владика Ярослав. Літописна легенда розповідає нам, що він розглядав різні релігії, поки не переконався, що має охрестити свій народ і себе у Христовій вірі. «І зробивши свій вибір, тобто „знайшовши дорогоцінну перлину — Христа“, як розповідає нам сьогоднішній Тропар, св. Володимир прикладом власного життя та поведінки явив переображаючу силу Христового Євангелія», — наголосив проповідник.

Після завершення богослужіння владика Ярослав привітав о. Володимира Коркуну з 30-літнім ювілеєм священства та 65-літнім ювілеєм життя. Єпископ подякував о. Володимиру за служіння у Христовому винограднику та вручив Патріаршу грамоту від Глави УГКЦ Блаженнішого Святослава. З іменинами та ювілеєм о. Володимира вітали парафіяни храму, хористи.

У свою чергу, о. Володимир подякував владиці за батьківську опіку і підтримку, душпастирям за спвіслужіння, парафіянам за вірність церкві, за те що дбають про красу святині. Завершилося свято молитвою за Україну.