Владика Володимир Груца звершив Чин похорону політв’язня Юрія Шухевича у Гарнізонному храмі
У суботу, 10 грудня 2022 року, єпископ-помічник Львівської архиєпархії УГКЦ владика Володимир Груца звершив Чин похорону колишнього політв’язня Героя України Юрія Шухевича у Гарнізонному храмі Святих апп. Петра і Павла.
У духовному слові під час Чину похорону владика Володимир Груца, єпископ-помічник Львівської архиєпархії УГКЦ, продовжив роздуми над темою дому. Про це повідомляє пресслужба Львівської архиєпархії УГКЦ.
Вчора, — пригадав він, — під час Панахиди у нашому соборі святого Юра ми роздумували над темою дому. Говорили про те, що людина, — де би не була, — має і прагне мати дім. Ми вітали його у соборі, як у його домі. Зараз, — продовжив владика Володимир, — ми вітаємо його у Гарнізонному храмі, який також у певній мірі є його домом. Кінцевим домом для людини є Царство Небесне.
«Повернімося сюди, на нашу землю, по якій ходимо. Бо життя — це не лише прямування до цілі, а також певний пройдений шлях. Пан Юрій пройшов довгий шлях і багатьох здивував. Він мав різні доми на цій землі. Навіть в’язниця була йому домом, якби це парадоксально не звучало. Також у Мюнхені він знайшов свій дім і зустрів Бога. Але я думаю, що він багатьох людей на цій землі здивував. Навіть тим, що в ті часи ув’язнення чекав на свободу», — додав єпископ-помічник.
За його словами, найбільше Юрій Шухевич здивував старозавітного псалмопівця, який каже, що життя людини триває 70, від сили 80 років, і то труд і марність.
«У його житті було багато труду. Була також і марність. Він не завжди знав, чи це має сенс, що робить. Кінцево здивував псалмопівця своїм довголіттям і своєю витривалістю. Кінцево вертаємося до Царства Небесного, де хочемо почути „ти є вдома“. Сподіваємося, що ці слова почув пан Юрій, а ми крокуємо слідом за ним», — сказав владика Володимир на завершення свого слова.
Останні місяці перед смертю Юрій Шухевич перебував у Німеччині на лікуванні. За словами його дружини Лесі Шухевич, навіть за кордоном увесь час переймався війною в Україні.
«До останнього дня переживав за Україну. Стежив за всіма новинами. Дуже зараз підключився в українській громаді в роботу, наскільки тоді ще міг. До передостаннього дня слухав новини. І я йому читала. Він все просив: ану, то-то і то. І мав план, казав: „Був би на 30 років молодший, я би поїздив по тому „Союзі“ і підбадьорював ті народи невільні“, — каже дружина Юрія Шухевича Леся Шухевич.
Із Гарнізонного храму скорботний кортеж із прапорами України та стягами УПА вирушив до Личаківського кладовища. Поховали Юрія Шухевича на полі почесних поховань № 67 в одній могилі зі зв’язковою його батька — Дарією Гусяк. За словами родини, такою була його остання воля.
Довідка
Юрій-Богдан Романович Шухевич народився 28 березня 1933 року у селі Оглядів у родині Романа та Олександри Шухевичів. Тоді Львівське воєвдство Другої Польської Республіки. Нині — Радехівський район Львівської області. Український політичний діяч, народний депутат України VIII скликання, член Української Гельсінської Групи, активний дисидент, політичний в’язень у 1948–1956, 1956–1968, 1972–1988 роках.
Юрій Шухевич провів 28 років у в’язницях і таборах СРСР. 1990–1994 став організатором і головою УНА-УНСО. У серпні 2006 року Президент України Віктор Ющенко надав Юрію Шухевичу звання Героя України.
Фото: «Еспресо»Пресслужба Секретаріату Синоду Єпископів УГКЦ